Festiwal Szaniawskiego Legionowo - 2021

Liczba odwiedzających: 179

IV edycja Festiwalu Szaniawskiego Legionowo  - 2021

PROGRAM 

26 listopada, godz. 19.00
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
"M. Zimińska"
spektakl muzyczny Teatru Dramatycznego w Płocku
Scenariusz: Lena Szatkowska, Marta Kunavar
Reżyseria: Karol Suszka
Scenografia: Dorota Cempura 
Aranżacje muzyczne: Edward Bogdan 
Choreografia: Jan Łosakiewicz
Wizualizacja: Mariusz Pogonowski
W roli M. Zimińskiej: Magdalena Tomaszewska 
Zespół instrumentalny w składzie: 
Edward Bogdan - piano 
Tomasz Krawczyk - kontrabas 
Jakub Krawczyk - perkusja 
Przedsięwzięcie sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. 
Więcej o bohaterce spektaklu i jego twórcach - tutaj - 

27 listopada, godz. 18.00
sala w MOK Legionowo, ul. Norwida 10
Nieobecność Szaniawskiego - dwie tezy o zapomnianym twórcy
panel dyskusyjny z prezentacjami medialnymi 

Nikt z badaczy biografii Szaniawskiego nie ujawnił, aby zetknął się kiedyś dramaturg w czasach świetności z gwiazdą teatru i piosenki - Mirą Zimińską. W realiach teatralno-estradowo-salonowego życia II RP takie spotkanie nie było jednak wykluczone - dlatego nasza uzurpacja, aby spektakl poświęcony Zimińskiej w ramach Festiwalu Szaniawskiego pokazać, nie jest całkiem bezpodstawna. Tym bardziej, że do postaci gwiazdy filmu, teatru i piosenki, a także niezapomnianej dyrektorki zespołu "Mazowsze" sięgnął swym spektaklem Teatr im. Szaniawskiego z Płocka. Niezależnie od tego, jak mocno osadzony w wymyślonych uzasadnieniach jest ten związek (Zimińskiej z Szaniawskim) ? na pewno zachowamy to, co w Festiwalu najważniejsze - czyli najwyższą jakość artystyczną (to gwarantuje Teatr Dramatyczny z Płocka).
Historia Miry Zimińskiej opowiedziana jest dynamicznie i z towarzyszeniem muzyki, na pewno więc godna obejrzenia. 
Pierwszy dzień festiwalu to prezentacja muzycznego spektaklu o Mirze Zimińskiej, ale nie on stanowi tej edycji Festiwalu Szaniawskiego sedno. Jak i podczas poprzednich edycji odniesiemy się do jego twórczości bezpośrednio, biorąc ją na tapetę i twórczo analizując. Uczynimy to drugiego dnia festiwalu, kiedy w kameralnej sali legionowskiego MOK podejmiemy temat nieobecności Szaniawskiego we współczesnym obiegu kultury. Czy nieobecność ta jest efektem złośliwego i nagannego pomijania twórcy przez opiniotwórcze centra? Czy jego dzieło domagałoby się więcej uwagi - i więcej popularyzacji? 
Czy też odwrotnie - Szaniawski jest i tak obecny i w teatrach, i w mediach, choć marginalnie, ale w tym właśnie stopniu, na jaki jego utwory zasługują; są bowiem przestarzałe, nie przystające do współczesnych problemów, anachroniczne, niezdolne do samodzielnego bytu w splocie wydarzeń i wyzwań czyhających na dzisiejszego odbiorcę i wytwórcę sztuki. 
Czy zatem nieobecność Szaniawskiego jest uzasadniona charakterem jego twórczości, czy niechętnym jej pomijaniem przez teatry i media? Czy jest go za mało - czy za dużo? Te dwie tezy zostały poddane ocenie podczas spotkania w legionowskim MOK. 

ziminska_600.jpg (104 KB)

Film poświęcony Jerzemu Szaniawskiemu zrealizowany przez Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.
Projekt "Szaniawski - dramaturg zapomniany?" dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.
więcej informacji: www.teatrplock.pl 


Część 1


Część 2


Część 3


Część 4