Mazowiecki Jazz Jam Legionowo 2017

Liczba odwiedzających: 230

jj_2017_plakat_all.jpg (374 KB)  

Gwiazdy jazzu na Mazowieckim Jazz Jam. Trzy dni koncertów za nami. 

W przedostatni weekend października przez trzy dni królował w Legionowie jazz najwyższych lotów, a to za sprawą gwiazd, które pojawiły się na ratuszowej scenie.
Kasia Pietrzko - wschodząca gwiazda określona przeze mnie ze sceny jako pierwsza dama polskiej pianistyki improwizowanej. Niezwykle sprawna technicznie, konkretna w partiach figuracyjnych jak i kantylenowych, przyciągająca słuch i wzrok, dynamiczna, ale i łagodna, budująca z wielką łatwością różnorodność nastrojów. Ta bardzo młoda artystka ma przed sobą wielką przyszłość. 

pietrzko.jpg (172 KB)

Celuloid - to druga produkcja pierwszego dnia. Muzyka filmowa polskich kompozytorów ubrana w gitarowe improwizacje, wariacje i - rywalizację dwóch wybitnych muzyków. Napiórkowski pewny siebie wirtuoz, zmieniający nastroje i gitary jak rękawiczki; Lesicki dynamiczny, energetyczny, godny rywal. Pierwsze gitary w Polsce! Obok świetna, wysmakowana Dorota Miśkiewicz z idealną intonacją i warsztatem wokalnym, świadoma siebie rasowa wokalistka.
I tu nie sposób nie opisać pewnej chwili z koncertu. Oto na scenie zostają sami... dwaj geniusze... Henryk Miśkiewicz europejskiego formatu saksofonista genialny i Marek Napiórkowski - duet imponujący techniką a równocześnie zmysłem i zamysłem improwizacyjnym w otoczce dużego poczucia humoru dał próbkę poziomu światowego. Pomyślałem, czy na świecie w tej minucie ktoś zagrał lepiej niż oni w Legionowie.

lesicki.jpg (200 KB)

Almost Jazz Group to czwórka znakomicie uzupełniających się muzyków. Wirtuoz akordeonu Paweł Nowak i pianista Ignacy Jan Wiśniewski to muzycy wybitni, świetnie się rozumiejący, grający dojrzały, własny jazz jakże ciekawie brzmiący z subtelnym akordeonem i akordiną. Basista Maciej Sadowski i perkusista Antoni Wojnar to nie tylko filary sekcji rytmicznej, ale również pełnoprawni muzycy solowi. Kompozycja tego ostatniego "Ona" dorównuje kunsztowi i stylistyce mistrza Enio Moricone.
Bisy i kolejka po płyty grupy (które rozeszły się błyskawicznie) i żal tych słuchaczy, którzy nie nabyli krążka to też wymowna część recenzji.

nowak.jpg (209 KB)

Nula Stankiewicz - filigranowa, szlachetna, subtelna, wrażliwa, niezwykła interpretatorka niezwykłych przecież wierszy Agnieszki Osieckiej. Widowisko z fragmentami wypowiedzi poetki, kunsztownie ornamentowane przez znakomitych muzyków Janusza Strobla, Mariusza Fazi Mielczarka, Pawła Pańtę i Cezarego Konrada jest trudne do opisania. Dawno nie doznałem tylu wzruszeń. Brawa na stojąco i bisy sprawiły, że godnie uczciliśmy 20. rocznicę śmierci poetki. 

nula.jpg (151 KB)

I wreszcie Agnieszka Wilczyńska. Recital piosenek Wojtka Młynarskiego, tekstów specjalnie dla niej napisanych zawartych na płycie "Tutaj mieszkam". Płyta w 2016 roku zdobyła Fryderyka. Jazz w aurze Młynarskiego klasycznie improwizowany i piękny literacko. Solówki klawiszowców Andrzeja Jagodzińskiego i Michała Tokaja oraz basisty Adasia Cegielskiego najwyższych lotów. Na końcu na bis już na dwa fortepiany zagrali właśnie z tekstem Młynarskiego piosenkę z etiudy filmowej Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą" z muzyką Krzysztofa Komedy. 

sala.jpg (176 KB)

To było piękne i wymowne zakończenie festiwalu Mazowiecki Jazz Jam.
Serdecznie dziękujemy za wsparcie festiwalu Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Staroście Powiatu Legionowskiego, Władzom Samorządowym Miasta Legionowo, firmie Dawtona, Radiu JazzFM, wydawnictwom JazzPress i Jazz Forum, stowarzyszeniu PSJ.
Do zobaczenia za rok.

Dyrektor Zenon Durka 

Przedsięwzięcie Mazowiecki Jazz Jam. jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. 

Więcej zdjęć na FB

12 października, godz. 16.00
dziedziniec legionowskiego ratusza, ul. Piłsudskiego 41
Inauguracja MAZOWIECKIEGO JAZZ JAM.
Vistula River Brass Band
jazz tradycyjny 

13 października, godz. 18.00
MOK Legionowo, ul. Norwida 10
Jazz i sztuka filmowa - spotkania dyskusyjne
"Cały ten zgiełk" (reż. Bob Fosse) 
"Powrót do domu" (reż. Martin Scorsese) 

14 października, godz. 18.00
MOK Legionowo, ul. Norwida 10
Jazz i sztuka filmowa - spotkania dyskusyjne
"Cotton Club" (reż. Francis Ford Coppola)
"Blues - królestwo fortepianu" (reż. Clint Eastwood) 

15 października, godz. 18.00
MOK Legionowo, ul. Norwida 10
Jazz i sztuka filmowa - spotkania dyskusyjne
"Bird" (reż. Clint Eastwood)
"Hymns for Peace" (Montreux Jazz Festival 2004 - Santana) 

20 października, godz. 19.00
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
 - Kasia Pietrzko Trio
- projekt "Celuloid" - dwóch wybitnych gitarzystów - Artur Lesicki i Marek Napiórkowski
z udziałem Henryka Miśkiewicza i Doroty Miśkiewicz 

21 października, godz. 19.00
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
 - Paweł Nowak z zespołem Almost Jazz Group
- piosenki Agnieszki Osieckiej - Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Mariusz Fazi Mielczarek  

22 października, godz. 19.00
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
 piosenki Wojciecha Młynarskiego - Agnieszka Wilczyńska, Andrzej Jagodziński, Michał Tokaj, Adam Cegielski, Łukasz Żyta