Wystawa „Krakowskiego Laikonyka Ego, w Boskiej Komedii Dantego” Jana Kantego Pawluśkiewicza

Data: 12.05.2024 r., godz. 12.00    Liczba odwiedzających: 378

12 maja w Salonie Artystycznym w Filii MOK przy ul. Targowej w Legionowie wystąpił znakomity artysta Jan Kanty Pawluśkiewicz. Było to prawdziwie multimedialne widowisko. Widzowie mogli podziwiać wystawę prac artysty, obejrzeć film, wysłuchać recytacji i gry na fortepianie w wykonaniu samego mistrza. 
Wystawę prac można oglądać do końca maja w Filii MOK przy ul. Targowej 65. Zapraszamy.

zegart1.jpg (43 KB)

zegart2.jpg (41 KB)

zegart3.jpg (50 KB)

Jan Kanty Pawluśkiewicz - twórca wszechstronny: utalentowany malarz, kompozytor muzyki teatralnej, filmowej, autor monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych, członek Euro-pejskiej Akademii Filmowej - twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze upodobanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r., w Piwnicy pod Baranami. 
W swoich obrazach, rysunkach i grafikach kreuje wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości. Ma na koncie ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Maluje w nowatorskiej, wymyślonej przez siebie, technice żel-art. 
Obecny cykl: „Laikonyki”, to dwunasty cykl w Jego malarskim dorobku. Z dużym poczuciem humoru nawiązuje tytułem wystawy Laikonyka Krakowskiego Ego, w Boskiej Komedii Dantego do poezji Dantego Alighieri, w której główny bohater przemierza ścieżki piekła, czyśćca i zbawiennego raju. „Boska komedia” jest na tyle ważna w twórczości autora wystawy, że parę lat temu stała się inspiracją do napisania koncertu oratoryjnego pt: „Weneckie Opowieści o Piekle i Raju”. 
Kuratorką wystawy jest Katarzyna Cybertowicz. Jej ekspozycja w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.