III edycja festiwalu Mazowiecki Jazz Jam. w Legionowie - 2018

III edycja festiwalu Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo, rozpoczęta na początku października ulicznymi koncertami Legionowskiej Szkoły Bluesa, osiągnęła kulminacyjny moment w piątkowy i sobotni wieczór, 19 i 20 października. Na scenie w legionowskim ratuszu pojawiły się gwiazdy jazzu.
Pierwszy koncert rozpoczął zdobywający przebojem serca fanów zespół Bibobit, a zaraz po nim wystąpił Sławek Jaskułke Sextet, odnosząc się swoją muzyką do twórczości jednego z patronów festiwalu, Krzysztofa Komedy.
Drugiego dnia po doskonałym występie kwintetu Mateusza Smoczyńskiego w świat perfekcyjnych fortepianowych brzmień zaprowadziła nas gwiazda jazzu światowego formatu - Adam Makowicz.

Mazowiecki Jazz Jam. to przedsięwzięcie współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Koncerty wspiera finansowo Starosta Legionowski.

Program III edycji - 2018

4 października, plac przy dworcu w Legionowie
Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo
koncert "Jazz na ulicach"
w wykonaniu uczniów Legionowskiej Szkoły Bluesa


11 października, plac przy Ratuszu Miejskim w Legionowie
Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo
koncert "Jazz na ulicach"
w wykonaniu uczniów Legionowskiej Szkoły Bluesa


19 października, piątek
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Mazowiecki Jazz Jam.
godz. 19.00 - Bibobit
godz. 21.00 - Sławek Jaskułke Sextet


20 października, sobota
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Mazowiecki Jazz Jam.
godz. 19.00 - Mateusz Smoczyński Quintet
godz. 21.00 - Adam Makowicz


Filmowa historia bluesa i jazzu
spotkania prowadził Jerzy Młynarz
27 października, sala MOK Legionowo, ul. Norwida 10
"Diabelski Ogień" (reż. Charles Burnet)
2 listopada, sala MOK Legionowo, ul. Norwida 10
"Ojcowie chrzestni i synowie" (reż. Marc Levin)
9 listopada, godz. sala MOK Legionowo, ul. Norwida 10
"Lee Ritenour and friends - live" - filmowa rejestracja koncertuII edycja festiwalu Mazowiecki Jazz Jam. w Legionowie - 2017Gwiazdy jazzu na Mazowieckim Jazz Jam. Trzy dni koncertów za nami.

W przedostatni weekend października przez trzy dni królował w Legionowie jazz najwyższych lotów, a to za sprawą gwiazd, które pojawiły się na ratuszowej scenie.
Kasia Pietrzko - wschodząca gwiazda określona przeze mnie ze sceny jako pierwsza dama polskiej pianistyki improwizowanej. Niezwykle sprawna technicznie, konkretna w partiach figuracyjnych jak i kantylenowych, przyciągająca słuch i wzrok, dynamiczna, ale i łagodna, budująca z wielką łatwością różnorodność nastrojów. Ta bardzo młoda artystka ma przed sobą wielką przyszłość.Celuloid - to druga produkcja pierwszego dnia. Muzyka filmowa polskich kompozytorów ubrana w gitarowe improwizacje, wariacje i - rywalizację dwóch wybitnych muzyków. Napiórkowski pewny siebie wirtuoz, zmieniający nastroje i gitary jak rękawiczki; Lesicki dynamiczny, energetyczny, godny rywal. Pierwsze gitary w Polsce! Obok świetna, wysmakowana Dorota Miśkiewicz z idealną intonacją i warsztatem wokalnym, świadoma siebie rasowa wokalistka.
I tu nie sposób nie opisać pewnej chwili z koncertu. Oto na scenie zostają sami... dwaj geniusze... Henryk Miśkiewicz europejskiego formatu saksofonista genialny i Marek Napiórkowski - duet imponujący techniką a równocześnie zmysłem i zamysłem improwizacyjnym w otoczce dużego poczucia humoru dał próbkę poziomu światowego. Pomyślałem, czy na świecie w tej minucie ktoś zagrał lepiej niż oni w Legionowie.Almost Jazz Group to czwórka znakomicie uzupełniających się muzyków. Wirtuoz akordeonu Paweł Nowak i pianista Ignacy Jan Wiśniewski to muzycy wybitni, świetnie się rozumiejący, grający dojrzały, własny jazz jakże ciekawie brzmiący z subtelnym akordeonem i akordiną. Basista Maciej Sadowski i perkusista Antoni Wojnar to nie tylko filary sekcji rytmicznej, ale również pełnoprawni muzycy solowi. Kompozycja tego ostatniego "Ona" dorównuje kunsztowi i stylistyce mistrza Enio Moricone.
Bisy i kolejka po płyty grupy (które rozeszły się błyskawicznie) i żal tych słuchaczy, którzy nie nabyli krążka to też wymowna część recenzji.Nula Stankiewicz - filigranowa, szlachetna, subtelna, wrażliwa, niezwykła interpretatorka niezwykłych przecież wierszy Agnieszki Osieckiej. Widowisko z fragmentami wypowiedzi poetki, kunsztownie ornamentowane przez znakomitych muzyków Janusza Strobla, Mariusza Fazi Mielczarka, Pawła Pańtę i Cezarego Konrada jest trudne do opisania. Dawno nie doznałem tylu wzruszeń. Brawa na stojąco i bisy sprawiły, że godnie uczciliśmy 20. rocznicę śmierci poetki.I wreszcie Agnieszka Wilczyńska. Recital piosenek Wojtka Młynarskiego, tekstów specjalnie dla niej napisanych zawartych na płycie "Tutaj mieszkam". Płyta w 2016 roku zdobyła Fryderyka. Jazz w aurze Młynarskiego klasycznie improwizowany i piękny literacko. Solówki klawiszowców Andrzeja Jagodzińskiego i Michała Tokaja oraz basisty Adasia Cegielskiego najwyższych lotów. Na końcu na bis już na dwa fortepiany zagrali właśnie z tekstem Młynarskiego piosenkę z etiudy filmowej Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą" z muzyką Krzysztofa Komedy.To było piękne i wymowne zakończenie festiwalu Mazowiecki Jazz Jam.
Serdecznie dziękujemy za wsparcie festiwalu Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Staroście Powiatu Legionowskiego, Władzom Samorządowym Miasta Legionowo, firmie Dawtona, Radiu JazzFM, wydawnictwom JazzPress i Jazz Forum, stowarzyszeniu PSJ.
Do zobaczenia za rok.

Dyrektor Zenon Durka

Przedsięwzięcie Mazowiecki Jazz Jam. jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Więcej zdjęć na FB

12 października, godz. 16.00
dziedziniec legionowskiego ratusza, ul. Piłsudskiego 41
Inauguracja MAZOWIECKIEGO JAZZ JAM.
Vistula River Brass Band

jazz tradycyjny

13 października, godz. 18.00
MOK Legionowo, ul. Norwida 10
Jazz i sztuka filmowa - spotkania dyskusyjne
"Cały ten zgiełk" (reż. Bob Fosse)
"Powrót do domu" (reż. Martin Scorsese)


14 października, godz. 18.00
MOK Legionowo, ul. Norwida 10
Jazz i sztuka filmowa - spotkania dyskusyjne
"Cotton Club" (reż. Francis Ford Coppola)
"Blues - królestwo fortepianu" (reż. Clint Eastwood)


15 października, godz. 18.00
MOK Legionowo, ul. Norwida 10
Jazz i sztuka filmowa - spotkania dyskusyjne
"Bird" (reż. Clint Eastwood)
"Hymns for Peace" (Montreux Jazz Festival 2004 - Santana)


20 października, godz. 19.00
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
- Kasia Pietrzko Trio
- projekt "Celuloid" - dwóch wybitnych gitarzystów - Artur Lesicki i Marek Napiórkowski
z udziałem Henryka Miśkiewicza i Doroty Miśkiewicz


21 października, godz. 19.00
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
- Paweł Nowak z zespołem Almost Jazz Group
- piosenki Agnieszki Osieckiej - Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Mariusz Fazi Mielczarek


22 października, godz. 19.00
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
piosenki Wojciecha Młynarskiego - Agnieszka Wilczyńska, Andrzej Jagodziński, Michał Tokaj, Adam Cegielski, Łukasz ŻytaJazz Jam. Legionowo - pierwsza edycja za namiNa początku był absolutny porządek estetyczny za sprawą muzyki prawdziwego gentelmana (jakże rzadko dzisiaj możemy użyć tego określenia) Jerzego Wasowskiego z tekstami kolejnego gentelmana Jeremiego Przybory, który podzielił jego geniusz i legendę - jak mawiam Marcin Kydryński.
Te genialne, mądre, z jakże eleganckim poczuciem humoru piosenki (kto dzisiaj tak tworzy...) zaśpiewała Lora Szafran. Perfekcyjna intonacja, dykcja, interpretacja i ekspresja artystki wykreowały prawdziwą ucztę muzyczną, a piosenki "Ja dla Pana czasu nie mam" czy "O Romeo" określiłbym jako perełeczki recitalu.Po nim na scenę wyszli bardzo młodzi muzycy z formacji Skicki Skiuk. Ich koncert to prawdziwa fuzja nietuzinkowych solówek saksofonu i gitary prześcigających się nawzajem w sferze wyobraźni muzycznej artystów w często i gęsto improwizowanych partiach, zaś sekcja rytmiczna była prawdziwym, jakże spójnym, fundamentem dla ich popisów. To nowoczesny, trudny jazz wywodzący się trochę od Johna Coltraina, ale jakże pewnie idący w swoim kierunku. Zauważyli to jurorzy festiwalu Jazz nad Odrą przyznając im Grand Prix w 2016 roku.Miłosz Wośko to muzyk okrzepły, o wspaniałej wrażliwości i kulturze. Jako jedyny zaprezentował utwory Krzysztofa Komedy, a grał, jakby to sam mistrz siedział za fortepianem. Była to trochę muzyka poważna na jazzowo - pianista odwrócił utarte konwencje i zagrał jak w filharmonii, nie przeszkodziło w tym klimacie użycie syntezatora.W ostatniej odsłonie zagrał - ale jak... Włodek Pawlik - prawdziwa gwiazda - gwiazda Jazz Jam. w Legionowie. Romantyczny, żywiołowy, zadziorny i uległy materii dźwiękowej perfekcjonista i wirtuoz a jednocześnie bawiący się (jak chłopiec) swoją inwencją i - jakże bawiący publiczność.Dwa dni festiwalu, dwa dni braw na stojąco publiczności, wśród której znaleźli się przedstawiciele rządu - minister M. Błaszczak, środowisk twórczych - prezes ZAIKSu J. Fogler, dziennikarze, dyplomaci, samorządowcy i my - szara kochana publika.
Dziękuję za patronat Marszałkowi Województwa Mazowieckiego i z przyjemnością informuję, że przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Dziękuję partnerom - Starostwu Powiatowemu i Urzędowi Miasta Legionowo, sponsorom, którymi byli PEC Legionowo, PWK Legionowo, Andrzej Piętka, Aviotex i Dawtona oraz patronom medialnym: Mazowieckiemu To i Owo, Tygodnikowi Pułtuskiemu, Tygodnikowi Nowodworskiemu, Gazecie Powiatowej, telewizji LTV, Gazecie Miejscowej.
Do zobaczenia za rok.

Zenon Durka
dyrektor MOK Legionowo
6 X 2016, godz. 18.00
MOK Legionowo, ul. Targowa 65
Warsztaty jazzowe - Gitara, improwizacja, jazz
prowadzący: Krzysztof Ścierański

7 X 2016, godz. 18.00
MOK Legionowo, ul. Targowa 65
Warsztaty jazzowe - Arkana jazzowej improwizacji
prowadzący: Lech Szprot

13 X 2016, godz. 16.00
dziedziniec legionowskiego ratusza
Jazz w plenerze
Koncert zespołu Vistula River Brass Band
wstęp wolny

13 X 2016, godz. 19.00
MOK Legionowo, ul. Norwida 10
Projekcja filmu "Był jazz" Feliksa Falka i forum dyskusyjne
Koncert prezentujący efekty warsztatów jazzowych - Jazzowe improwizacje
wstęp wolny

11 - 31 października 2016
Galeria Sztuki Ratusz, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Wystawa "Cały mój jazz" - zdjęcia Jarosława Wierzbickiego
wstęp wolny

7 - 20 października 2016
Galeria Sztuki Ratusz, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Wystawa "Sceniczna muzyka Krzysztofa Komedy" - zdjęcia i dokumenty udostępnione przez Bibliotekę Narodową
wstęp wolny

14 października, godz. 19.00
sala widowiskowa w legionowskim ratuszu, ul. Piłsudskiego 41
Jazz Jam. Legionowo - inauguracja
- Lora Szafran z programem "Droga do Ciebie"
- zespół Skicki-Skiuk


15 października, godz. 19.00
sala widowiskowa w legionowskim ratuszu, ul. Piłsudskiego 41
Jazz Jam. Legionowo - Dzień Komedy "Wielcy trzydziestoletni"
- Włodek Pawlik Trio
- pianista Miłosz WośkoArchiwum - Klub Festiwalowy JAZZ JAMBOREE

   Od 1993 roku byliśmy oficjalnym klubem prestiżowego festiwalu Jazz Jamboree. Przygoda naszego Ośrodka z wielkim jazzem rozpoczęła się w 1991 roku koncertami Artura Dudkiewicza, Tomasza Szukalskiego, Zbigniewa Namysłowskiego i Janusza Skowrona. Od tego czasu regularnie odwiedzały nas polskie i zagraniczne sławy jazzu.
   Pierwsze legionowskie Jazz Jamboree rozpoczął koncert grupy "Miłość". Było to 21 października 1993 roku w ramach 35. Jazz Jamboree - dokładnie w dniu 35. urodzin dyrektora MOK-u.
   Od tamtej pory na naszej scenie pojawili się: Deborah Brown, Brad Terry, Bob Berg, Ernie Adams, Dawid Kikowski, Brandon Furman, Wayne Bartlet, Carlios Johnson, Denis Gonzales, Jouse Hurley /USA/, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Henryk Miśkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Karolak, Krzysztof Ścierański, Cezary Konrad, Zbigniew Nahorny, Lora Szafran, Marek Bałata, Stanisław Sojka i wiele innych gwiazd ze Szwecji, Niemiec, Francji.
   Spośród małych, kameralnych klubów Jazz Jamboree jesteśmy najbardziej okrzepłym, a klimat naszych imprez przyciąga widzów również spoza Legionowa.

Historia Jazz Jamboree w Legionowie

I edycja, 1993
21.X. MIŁOŚĆ
22.X. SIMPLE ACOUSTIC QWARTET
23.X. KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI BAND

II edycja, 1994
20.X. LORA SZAFRAN i zespół "NEW PREZENTATION"
(koncert w 25 rocznicę śmierci K. Komedy)
21.X. JAN PTASZYN WRÓBLEWKI i "CZWARTET"
22.X. WALK AWAY

III edycja, 1995
26.X. LITTLE EGOISTS
CARLOS JOHNSON BLUES BAND
27.X. BRANDON FURMAN GROUP

IV edycja, 1996
25.X. KCIUK BAND
KASIA SWEET JAZZ
26.X. WAYNE BARTLET & ZBIGNIEW CZWOJDA ORCHESTRA

V edycja, 1997
23.X. MIDNIGHT BLUES (Waldemar Lewandowski Project)
25.X. JAZZ MAKERS

VI edycja, 1998
23.X. PIOTR MIĘTA KOWALCZYK
KASIA KARASEK
24.X. NAMYSŁOWSKI Z GÓRALAMI

VII edycja, 1999
23.X. I`OREILLE CASSEE
MIĘTA BAND
24.X. MIDNIGHT BLUES
CARLOS JOHNSON GROUP

VIII edycja, 2000
27.X. MIDNIGHT BLUES
BLUES FELLOWS
28.X. MASŁO
LEWANDOWSKI - ŚCIERAŃSKI - SURZYN

IX edycja, 2001
26.X. C.C.BAND
WALK AWAY
27.X. VISTULA RIVER BRASS BAND
BLUSAWA
OTWARTE JAM SESSION

X edycja, 2002
18.X TAKE IT JAZZY (Cichoński, Karolak, Szukalski)
VISTULA RIVER BRASS BAND
(koncert z okazji 35-lecia zespołu)
19.X BEDNARSKA JAZZ BAND
DO IT (Jorgos Skolias i Bronek Duży)

XI edycja, 2003
24.X. BLUE SOUNDS
25.X. JOHN BROADWAY TUCKER BAND

XII edycja, 2004
22.X. ARTUR DUTKIEWICZ TRIO,
WORLD TRIO (J. Skolias, B. Duży, J. Pilch)
24.X. ROMAN PUCHOWSKI,
SŁAWEK WIERZCHOLSKI
i NOCNA ZMIANA BLUESA

XIII edycja, 2005
28.X KASIA STANKOWSKA BAND
NEW BONE
29.X BLUE SOUNDS
EASY RIDER

XIV edycja, 2006
20.X KCIUK PROJEKT
CHUCK FRAZIER
27.X KADABRA
KASA CHORYCH
28.X ZEPÓŁ K 3
MARTYNA JAKUBOWICZ

2007 - 2010
przerwa technologiczna

XV edycja, 2011
5. XI KRYSTYNA PROŃKO z zespołem
2. XII JAROSŁAW ŚMIETANA BAND

XVI edycja, 2012
27 X - Ewa Bem
10 XI - Beata Orbik Band, Roman Puchowski
7 XII - Maria Sadowska, Karolina Brodniewicz, Krzysztof Ścierański New Quartet

XVII edycja, 2013
9 listopada 2013
Edycja dedykowana Waldkowi Lewandowskiemu
"My Jazzy Soul" nowy projekt Leszka Cichońskiego
PortoBand
Jam Session

XVIII edycja, 2014
8 XI - Aga Zaryan - "Remembering Nina & Abbey"
9 XI - Pokusa, Vistula River Brass Band


Newsletter

Relacje

Archiwum


Galeria Sztuki Ratusz

Salon Artystyczny

Niedzielne spotkania z bajką

Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo

ProgRockFest

Warszawska Syrenka

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Artystyczny Kalejdoskop

Dni Osób Niepełnosprawnych

Małe formy teatralne

Wiosenne Czarowanie

Legionowskie Senioralia

Rozmowa o słowach


Pracownia ceramiki Wylepiarnia

Zespół poetycko-śpiewaczy ERIN

Teatr Na Luzie

Teatr Nikt Mnie Nie Chce

Sala prób MOK Targowa

rejestracje filmowe MOK