Od BAROKu do POPu

"Od BAROKu do POPu"
Aneta Skarżyński
w wydarzeniu opera-painting-show

Opera-painting-show to malowanie obrazu na oczach audytorium podczas jednoczesnego śpiewania hitów muzyki klasycznej oraz opowiadania anegdot i zakulisowych historii świata operowego.

Aneta Skarżyński, polska artystka: śpiewaczka po Wydziale Wokalno - Aktorskim Akademii Muzycznej we Wrocławiu, malarka po Wydziale Wiedzy o Kulturze i Plastyki w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz pisarka - autorka powieści przygodowych, sama o sobie zwykła mawiać: "jestem śpiewaczką z powikłaniami malarskimi i literackimi skutkami ubocznymi - oto diagnoza mojego nieuleczalnego ze sztuki przypadku". Brzmi to nieco zabawnie, lecz autorka projektu opera-painting show twardo stąpa po ziemi. Zdaje też sobie sprawę, że muzyka klasyczna, malarstwo oraz literatura bywają niszowe, zaś sam ich język stał się zrozumiały jedynie dla nielicznych. I dlatego postanowiła odejść od utartych schematów, obowiązujących na rynku sztuki. Wiedzę i profesjonalne zaplecze w trzech różnych kierunkach kształtowała systematycznie. Umiejętności wokalne i aktorskie są wynikiem niegdysiejszej współpracy z takimi teatrami, jak: Opera Dolnośląska, Teatr Muzyczny - Operetka Wrocławska, Teatr Dramatyczny w Legnicy, a także skutkiem doświadczeń estradowych. Osiągnięcia plastyczne zdobywała w praktyce przy sztalugach, czego skutkiem jest dorobek w postaci kilkuset obrazów, kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, ekspozycji okolicznościowych oraz kilka wygranych konkursów plastycznych. Trzecim obszarem zawodowych działań stała się twórczość literacka. Jedna z jej książek, Wyspy Naftalinowe, w roku 2008 zdobyła wyróżnienie na konkursie literackim im. Z. Herberta w Londynie.
Jako, że od lat łączy pozornie odległe od siebie dziedziny sztuki - malarstwo, literaturę oraz muzykę - udowadnia, że sztuka może być zrozumiała, zabawna i jednocześnie inspirująca dla odbiorcy, czego przykładem jest oryginalny autorski projekt od BAROKu do POPu skierowany do wszystkich bez wyjątków, a szczególnie chętnie do antymelomanów oraz tych, którzy - podążając stereotypami i uprzedzeniami - nigdy jeszcze nie dotarli do opery ani galerii. Projekt jest czymś nowatorskim, czego jeszcze nie było w tym kształcie na rynku artystycznym w wykonaniu jednej i tej samej osoby.

Kreacja obrazu - malowanego na oczach publiczności - podczas śpiewania znanych i lubianych hitów muzycznych przeplata się z barwnymi opowieściami, anegdotami, zakulisowymi oraz nierzadko mrożącymi krew w żyłach historiami z życia zjawiskowych postaci z dziejów teatru operowego, przedstawionych w powieści Podróż na Operiona. Magiczny i odrobinę szalony w przekazie performance ma na celu porwać widza do innego wymiaru rzeczywistości. Autorka i wykonawczyni gwarantuje audytorium kilkadziesiąt minut niezapomnianych wrażeń, pięknej muzyki, malarstwa na żywo, a także barwnych opowieści o geniuszach muzyki i szaleńcach teatrów minionych epok. Repertuar stanowi pewnego rodzaju pasaż, łączący style i gatunki muzyczne od baroku do popu. Każdy, nawet najbardziej wybredny słuchacz, znajdzie coś dla siebie.

Podziel się:

Galeria Sztuki Ratusz