Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo
Jan Ptaszyn Wróblewski
Eskaubei i Tomasz Nowak Quartet

23 października
sala w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo
godz. 19.00
Koncert Jan Ptaszyn Wróblewski Kwartet
godz. 21.00
Bartek Eskaubei i Tomasz Nowak Quartet

wejściówek brakJan Ptaszyn Wróblewski Kwartet
Jan Wróblewski pochodzi z rodziny adwokackiej. Równolegle do nauki w liceum kształcił się w Podstawowej Szkole Muzycznej w Kaliszu, gdzie uczył się gry na fortepianie i klarnecie. W tym czasie grał w kaliskim zespole jazzu tradycyjnego "Ładne Kwiatki". Studiował na wydziale Mechanizacji Rolnictwa Politechniki Poznańskiej, a następnie na Akademii Muzycznej w Krakowie. Podczas studiów w Poznaniu założył własny zespół, współpracował też z Kwintetem Jerzego Miliana. W 1956 roku zaproszono go do formacji Krzysztofa Trzcińskiego. W Sekstecie Komedy grał na saksofonie barytonowym. Występ z tą grupą był dla niego profesjonalnym debiutem; zagrali m. in. na festiwalach jazzowych w Sopocie. Za punkt przełomowy w karierze Jana Wróblewskiego uważa się przesłuchanie przeprowadzone latem 1958 przez George Weina (amerykańskiego promotora jazzu), w wyniku którego został on zaangażowany do orkiestry International Newport Band i jako pierwszy polski jazzman oraz jedyny z krajów zza tzw. żelaznej kurtyny wystąpił na festiwalu jazzowym w Newport (USA). Po tym koncercie występował w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, a następnie w Europie, Indiach, Afryce i Azji. W latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Współpraca z Willisem Conoverem (popularyzatorem Jazzu w Radio Music USA) zaowocowała powstaniem audycji 3 kwadranse jazzu, którą prowadzi nieprzerwanie od 1970 roku.
Kwartet (Quartet) powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad.
KWARTET Ptaszyna Wróblewskiego tworzą:
Jan Ptaszyn Wróblewski - tenor sax,
Wojciech Niedziela - piano,
Andrzej Święs - bass,
Marcin Jahr - drums.
Kwartet (Quartet) powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie wiele koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad. Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijając jednak bardziej współczesnych osiągnięć. Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności.

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet
Jedyny w kraju zespół łączący w sposób permanentny jazzowe improwizacje na najwyższym poziomie ze świetnymi rapowanymi tekstami w języku polskim. Ich pierwsza płyta "Będzie dobrze" zyskała wysokie noty. Zespół właśnie wydał drugą płytę "Tego Chciałem" (For Tune), która, podobnie jak debiut, była entuzjastycznie komplementowana m.in. przez Michała Urbaniaka, Adama Barucha czy Vitolda Reka.
Drugi rok z rzędu zostali podwójnymi zwycięzcami (głosami słuchaczy i czytelników) plebiscytu Jazz 2016 Jazzpress i RadiaJAZZ.FM w kategoriach: "polska jazzowa płyta roku" i "polski jazzowy zespół roku". Zespół regularnie występuje na najważniejszych polskich festiwalach jazzowych, koncertując m.in. z legendarnym Michałem Urbaniakiem. Ma na koncie również występy zagraniczne, w tym na jednym z największych hiphopowych festiwali na świecie - Hip Hop Kemp w Hradcu Kralove. Występował w najlepszych jazzowych klubach w kraju: Żak, Harris Piano Jazz Bar, 12on14, Metrum czy Vertigo.
Liderzy zespołu: Tomasz Nowak i Eskaubei, na co dzień żyją i tworzą w Rzeszowie.
Zespół tworzą czołowi polscy muzycy jazzowi:.
Tomasz Nowak - trąbka,
Jakub Płużek - piano,
Alan Wykpisz - gitara basowa,
Filip Mozul - perkusja,
Bartłomiej Skubisz "Eskaubei" - rap, spoken word.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Podziel się:


Kurier Kulturalny

Relacje

Archiwum

Newsletter


•  Galeria Sztuki Ratusz

•  Salon Artystyczny

•  Niedzielne spotkania z bajką

•  Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

•  Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo

•  Festiwal Szaniawskiego Legionowo

•  ProgRockFest

•  Warszawska Syrenka

•  Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

•  Dni Osób Niepełnosprawnych

•  Koncerty Festiwalu "Hajnówka" w Legionowie

•  Małe formy teatralne

•  Wiosenne Czarowanie

•  Legionowskie Senioralia


•  Pracownia ceramiki Smok Ceramok

•  Zespół poetycko-śpiewaczy ERIN

•  Teatr Na Luzie


•  Deklaracja dostępności