W ramach XIII Legionowskiego Festiwalu
Muzyki Kameralnej i Organowej wystąpili
Tytus Wojnowicz - obój
Witold Zaborny - organy

20 sierpnia, w niedzielę, o godz. 19.00
w Kościele Świętego Ducha, w Legionowie, przy ul. ks. J. Schabowskiego 2
w ramach XIII Legionowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej
wystąpili
Tytus Wojnowicz - obój
Witold Zaborny - organy

Program koncertu obejmował poniższe utwory:
Nicolaus Bruhns (1665-1697) - Preludium e wielkie
Georg Philipp Telemann (1681-1761) - Sonata B-dur
Johann Gottfried Müthel (1728-1788) - Fantasie g-moll
Josef Rheinberger (1839-1901) - Andante pastorale op. 98
Louis Vierne (1870-1937) - z cyklu 24 Piéces de Fantasie - Suita nr 4 op. 55 III Cathédrales
Astor Piazzolla (1921-1992) - Oblivion
Percy E. Fletcher (1879-1932) - Festival Toccata

Koncert poprowadził dyrektor artystyczny Festiwalu Jan Bokszczanin



Tytus Wojnowicz
Studiował grę na oboju w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Stanisława Malikowskiego (dyplom w 1990). Studia kontynuował w Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu pod kierunkiem Heinza Holligera (dyplom w 1993).
Jest laureatem wielu konkursów wykonawczych, m.in. w 1990 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Oboistów we Włoszakowicach, a w 1993 - III nagrodę na Isle of Wight Oboe Competition. Dwukrotnie był półfinalistą międzynarodowych konkursów obojowych: w Tulonie (1995) i Nowym Jorku (1996). W 1996 i 1997 został wybrany Instrumentalistą Roku w plebiscycie polskich rozgłośni radiowych.
Koncertował m.in. w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czechach, na Słowacji, a także na Tajwanie, w Stanach Zjednoczonych (Carnegie Hall). Miał okazję grać z Nigelem Kennedy`m w ramach trasy koncertowej "The Bach & Vivaldi Experience". Jako solista i kameralista współpracuje z wieloma orkiestrami, w tym z Sinfonią Varsovią, Concerto Avenna, Sinfoniettą Cracovia, Warszawską Operą Kameralną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej.
Tytus Wojnowicz jest członkiem Warszawskiego Kwintetu Dętego "Da Camera" (z którym nagrał dwie płyty) oraz zespołu Essentia Musica. Dokonał wielu nagrań dla wytwórni fonograficznych. W 1996 ukazał się jego debiutancki album zatytułowany "Tytus", na którym znalazły się utwory klasyczne, współczesne i rozrywkowe, m.in. Johannesa Brahmsa, Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Niccol? Paganiniego i Piotra Rubika. Krążek ten uzyskał status potrójnej płyty platynowej oraz nominację do nagrody Fryderyk 1996. W 1997 artysta wydał drugą płytę - "Ocalić od zapomnienia", zawierającą instrumentalne wersje znanych przebojów polskich z lat 60., 70. i 80. W 1998 ukazała się jego trzecia płyta, "Christmas Time", z nagraniami znanych polskich i światowych kolęd oraz utworami bożonarodzeniowymi, rok później płyta czwarta: "Telemann - koncerty obojowe" - zawierająca przekrój twórczości Georga Philippa Telemanna. W 2000 wydał kolejne dwie produkcje: "Fonogram" i "Koncerty obojowe J. S. Bacha", w 2003 - "Tam Tam Project", w 2005 - "Ensemble de Narol", a w 2007 - "Moja Kolekcja".
Tytus Wojnowicz prowadzi jednocześnie działalność pedagogiczną - jest adiunktem UMFC w Warszawie.

Witold Zaborny
Znakomity polski organista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatem konkursów organowych, m. in. w 1992 r. III nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Organowym im. J. P. Sweelincka w Gdańsku.
W ramach programu "Socrates" prowadził lekcje otwarte dla studentów Polytechnic, School of Music, Dance and Media w Oulu (Finlandia). Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień wykonawczych muzyki XVI i XVII wieku, a także muzyki najnowszej. Działalność artystyczna obejmuje recitale i koncerty kameralne. Współpracuje z katowickimi orkiestrami NOSPR i Filharmonii Śląskiej. Brał udział w znaczących festiwalach muzycznych w kraju i za granicą (Austria, Włochy, Grecja, Francja, Niemcy, Szwajcaria Czechy i Finlandia). Posiada w swoim dorobku nagrania radiowe, telewizyjne i CD. Uczestniczy także w życiu Kościoła pełniąc funkcję organisty liturgicznego. W tej sferze działalności istotnym faktem było towarzyszenie w czasie liturgii papieskiej, którą celebrował ówczesny Papież Jan Paweł II, w czasie Dni Polskich w Rzymie w 2000 roku. Zajmuje się działalnością naukowo-dydaktyczną pracując w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej w Katowicach (samodzielna klasa organów, zajęcia z basso continuo i kameralistyki).

Podziel się: