Koncert "Gościńce, ścieżki, drogi" oraz wystawa Jana Szarana "Grafiki drewnianych kościołów i cerkiewek Beskidu"

W kameralnej, lecz wypełnionej szczelnie publicznością sali MOK odbyły sie 24 czerwca 2017 dwa wydarzenia: koncert "Gościńce, ścieżki, drogi" oraz wernisaż wystawy Jana Szarana "Grafiki drewnianych kościołów i cerkiewek Beskidu"

Wystawę można oglądać w sali MOK Legionowo przy ul. Norwida 10 do 13 lipca 2017.

Koncert "Gościńce, ścieżki, drogi" oparty na poezji Barbary Białowąs przedstawia etos wędrowania po pięknych polskich krajobrazach w różnych porach dnia i roku. Kontakt z przyrodą daje moc i energię do pokonywania trudów codzienności, budzi wrażliwość postrzegania świata i namysł nad sensem istnienia. Miłość do ojczystej ziemi daje poczucie swojego miejsca, swojej tożsamości. Śpiew połączony z dźwiękami gitary oraz instrumentów klawiszowych skłania do otwarcia się na ludzi i przyrodę, przekonuje o cudzie życia i szczęściu przeżywania.
Wystapili: Alicja Bendkowska - śpiew, Krzysztof Podstawka - gitara akustyczna, Włodzimierz Tyl - instrumenty klawiszowe, Barbara Białowąs - recytacja wierszy.

Jan Szaran o swojej wystawie "Grafiki drewnianych kościołów i cerkiewek Beskidu"
Moje zauroczenie drewnianym budownictwem sakralnym Beskidu rozpoczęło się w połowie lat siedemdziesiątych wraz z pierwszymi wyjazdami w Beskid Niski organizowanymi przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich. Chęć utrwalenia tych przeuroczych miejsc nie tylko na zdjęciach spowodowała, że zacząłem zabierać ze sobą także coś do rysowania. Ponieważ w trakcie wspólnych wędrówek trudno było znaleźć wystarczająco dużo czasu na szkicowanie, wybierałem się na samotne ekspedycje i właśnie wtedy powstały pierwsze szkice z beskidzkich zauroczeń. Aby wciągnąć w to również znajomych, podczas dwóch pierwszych "Rajdów Warszawskich Górali" zorganizowanych przez Warszawski Klub Górski im. Prof. Walerego Goetla, prowadziłem trasę plenerową, którą przygotowywałem tak, by w ciągu jednego dnia w niedużych odległościach od siebie znajdowały się dwie, trzy cerkiewki. Chętnych nie brakowało, zaś miesiąc później zorganizowaliśmy w Klubie wystawę pierwszych prac. Były to fotografie, szkice i rysunki, a po drugim rajdzie także wykonane przez jedną z uczestniczek dwa obrazy olejne.
Końcówka lat siedemdziesiątych zaowocowała wyprawami do jaskiń Tatr i Austrii. Później, w 1978 r., była Naukowa Wyprawa w Andy Peruwiańskie oraz podróże służbowe w latach 80-tych. Kolejne dwa wyjazdy do Peru, tym razem na pustynię Nazca, na wiele lat odciągnęły mnie od krajowych wędrówek ze szkicownikiem w plecaku.
Ponieważ fascynacja beskidzkimi pejzażami nie minęła, w końcu lat dziewięćdziesiątych powróciłem do samotnych wypadów z przyborami do rysowania. Był to już okres, kiedy ogólnie dostępne programy komputerowe pomagały w przechowywaniu wielu danych. Jeden ze znajomych zaoferował mi zeskanowanie moich szkiców, które leżały w szufladach. Od tej pory obok nich spoczęły tam również zeskanowane rysunki aż w końcu kolega z biura, Zbyszek Krajewski zaproponował, abym je przywiózł i mu pokazał. Wciąż nie potrafiąc znaleźć wystarczająco dużo czasu na zaprzyjaźnienie się z komputerem, (choć sam i tak niewiele bym zdziałał) zdałem się na Zbyszka. Dzięki jego zaangażowaniu oraz pracy (korzystając z programów graficznych, Tchnął on w moje pożółkłe już rysunki nowe życie) powstały grafiki komputerowe.
Odtąd mogłem znów, w gronie znajomych, dzielić się zauroczeniem z dawnych lat, a moje bazgroły, jak je nazywałem, zyskiwały coraz więcej zwolenników. Po prelekcji połączonej z wystawą poświęconą kresowym cerkiewkom w Stołecznym Klubie Tatrzańskim Andrzej Szajewski namówił mnie do publicznego zaprezentowania moich prac. To on właśnie pomógł mi w organizacji pierwszej wystawy, która odbyła się w ZG PTTK w Warszawie (11 czerwca - 24 sierpnia 2015 r.). Kolejna miała miejsce w Krynicy Zdroju (5 października - 30 listopada 2015 r.), a trzecia w Bieszczadach w trakcie trwania Zlotu Klubów Turystyki Górskiej PTTK w Ustrzykach Górnych od 19 do 21 maja 2016 roku. Jeszcze później moje prace zostały pokazane w Galerii Uniwersytetu Warszawskiego w Audytorium Maximum od 1do 31 grudnia 2016 roku. Obecnie trwa wystawa w Księgarni - Galerii "Nieznanego Świata". Również i ta ostatnia ekspozycja doszła do skutku dzięki wsparciu ze strony Zbyszka i Kasi Anusz, która zajmuje się fotografią i również pomogła mi przy tworzeniu grafik komputerowych.
Wystawa w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie to kolejna wspaniała okazja, by, prezentując grafiki powstałe w oparciu o dawne szkice, jak i nowe, tworzone z myślą o tym wydarzeniu, podzielić się z Państwem moim zauroczeniem drewnianym budownictwem Beskidu, a w szczególności kościółkami i cerkiewkami. W ten sposób, po latach przerwy, znów powracam w Beskid z nie mniejszą niż przed laty radością.

Podziel się:


Kurier Kulturalny

Relacje

Archiwum

Newsletter


•  Galeria Sztuki Ratusz

•  Salon Artystyczny

•  Niedzielne spotkania z bajką

•  Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

•  Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo

•  Festiwal Szaniawskiego Legionowo

•  ProgRockFest

•  Warszawska Syrenka

•  Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

•  Dni Osób z Niepełnosprawnościami

•  Koncerty Festiwalu "Hajnówka" w Legionowie

•  Małe formy teatralne

•  Wiosenne Czarowanie

•  Legionowskie Senioralia


•  Pracownia ceramiki Smok Ceramok

•  Zespół poetycko-śpiewaczy ERIN

•  Teatr Na Luzie


•  Deklaracja dostępności