VI Dni Osób Niepełnosprawnych - Przegląd Twórczości
Wierszem Kazimierza-Przerwy Tetmajera "Godzina tworzenia" 23 marca 2017 roku została powitana publiczność VI Przeglądu Twórczości Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. "Tetmajer, którego zacytowaliśmy na wstępie, pisał, że tworzenie to czary, a my odbiorcy dzięki tej twórczości jesteśmy zapraszani do magicznego świata i możemy przeżyć niezapomniane chwile. Dzisiaj na finale Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych organizowanych w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych będziemy mieli możliwość choć w małej części wejść do tego świata magii, świata tworzenia i poznać tych, którzy dla nas ten świat tworzą." - wyjaśnili prowadzący spotkanie Helena Olkucka i Andrzej Sobierajski, współorganizatorzy gali.
Po wprowadzeniu na scenie zaprezentowały się przedszkolaki z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie w przedstawieniu "Dzieci nasz skarb", zdobywcy w kategorii GRUPY TEATRALNE I miejsca ex equo z Klubem Młodego Aktora za "Śpiącą Królewnę". W kategorii powyżej 16 lat I miejsce przypadło Kabaretowi DDP. W kategorii SOLIŚCI I miejsce zajął Tomasz Idziak-Szkodziński za piosenkę "Nim wstanie dzień". GRAND PRIX Przeglądu Twórczości z rąk fundatora Prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego otrzymali Wkręceni za wspaniałą inscenizację utworu "Moralność Pani Dulskiej".
W konkursie literackim "Jesteśmy razem" nagrodę główną ufundowaną przez starostę powiatu legionowskiego Roberta Wróbla z rąk wicestarosty Jerzego Zaborowskiego otrzymała Maria Łysowska za utwór "Miłość, walka, życie". II miejsce zajął Marek Porzucek utworem "Ola". Na III miejscu ex equo znaleźli się Tomasz Antos z utworem "Spełnione marzenia" oraz Anna Kosowska z pracą "Marzenia nie do spełnienia". Wszyscy nagrodzeni są uczniami Zespołu Szkol nr 1 w Legionowie.
Wydarzenia VI Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego znalazły się w ofercie konkursowej, która zdobyła dla powiatu legionowskiego tytuł Stolicy Kultury Mazowsza. Stąd też wszystkie nagrody w konkursie plastycznym ufundował Marszałek Województwa Mazowieckiego i Urząd Marszałkowski w Warszawie. Jury konkursu przyznało równorzędne nagrody. A otrzymali je: Michał Chmiel za "Słońce w konarze drzewa" i Marta Chłopecka - "Jesienny krajobraz" reprezentujący Warsztat Terapii Zajęciowej św. Rity, Julia Tarczyńska, Gabriela Piwowarska z Warsztatów Terapii Zajęciowej OPS Legionowo, Damian Rutkowski za pracę "Małpka", Karolina Zyśk za pracę "Ptak", Wiktoria Olszewska - "Portret jesieni", Bartłomiej Burkacki za "Maski" z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, Łukasz Pszczoła za "Ul" i "Baletnicę" ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Serocka.
Przegląd Twórczości Dni Osób Niepełnosprawnych przyniósł sporo pozytywnych niespodzianek nie tylko dla uczestników, ale i dla organizatorów. Jedni otrzymali mnóstwo nagród i dyplomów, słów uznania i owacji od publiczności na stojąco, zaś drudzy satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Organizatorzy cieszą się, że występy i prace z roku na rok są lepsze. W tym roku było bardzo kolorowo i zabawnie. Publiczność była zabawiana na różne sposoby piosenkami, tańcami, kabaretem czy też teatrem. Prace plastyczne zapraszają do Galerii Sztuki Ratusz, gdzie można je oglądać do 5 kwietnia. Następnie wyjadą do Pułtuska, aby tam rozsławiać imię naszych legionowskich artystów.
tekst i zdjęcia: Jerzy Jastrzębski