Wernisaż wystawy Hanny Oknińskiej-Wiśniewskiej "Ziemia Święta"

Wernisaż wystawy Hanny Oknińskiej-Wiśniewskiej "Ziemia Święta" odbył się 19 listopada 2016 w Galerii Sztuki Ratusz w Legionowie. Wystawę otworzył dyrektor MOK Zenon Durka.
Hanna Oknińska-Wiśniewska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1955 roku. Dyplom uzyskała w pracowni malarstwa prof. E. Eibischa, absolutorium z ceramiki w pracowni prof. W. Golakowskiej. Brała udział w wielu wystawach międzynarodowych, ogólnopolskich i lokalnych oraz w plenerach artystycznych, m.in. z Grupą Piaseczno.
Inspiracją do powstania prac eksponowanych w Galerii Sztuki Ratusz były wrażenia z pielgrzymki środowisk twórczych do Ziemi Świętej, która odbyła się w 1989 roku. Powstała kolekcja niemal mistyczna, dokumentująca duchowy aspekt podróży do miejsc niezwykłych zarówno w kontekście tradycji, jak i krajobrazu.
Magdalena Winiarska-Gotowska mówi o jej twórczości: "Jej obrazy zawsze są rozpoznawalne, czy to będą martwe natury, pejzaże czy małe portreciki. Maluje ona na ogół w niewielkich formatach, czy wręcz małych, aż dziw, że z takim rozmachem. Trudno uważać jej malarstwo za realistyczne bo czasem zbliża się do abstrakcji, redukując pejzaż czy architekturę do zarysów bryły, plamy koloru. Poza tym zawsze można odczuć nastrój, czy to spokoju wody, czy niepokoju przed burzą - w ciemnych, skłębionych chmurach, ciepło letniego poranka czy wieczornego chłodu."

Podziel się: