Koncert fortepianowy Chopina - inauguracja słuchania w Legionowie

Podczas pierwszego spotkania z Chopinem, 2 maja 2016, posłuchaliśmy napisanego w 1830 roku Koncertu fortepianowego e-moll op. 11. Utwór ten, podobnie jak wcześniejszy Koncert f-moll, cechuje poetycka, młodzieńcza, romantyczna aura. Rozmach tematu inicjalnego jest iście beethovenowski, w temacie głównym brzmią dalekie, choć rozpoznawalne echa poloneza, zaś w przeciwstawnym - aura nokturnu.
Legionowianie odpowiedzieli na zaproszenie MOK-u na ten koncert bardzo licznie, pomimo tradycyjnego "długiego weekendu". W sali widowiskowej ratusza powiało nowym duchem - klasyczny dźwięk fortepianu z towarzyszeniem smyczkowego kwintetu zaczarowały na godzinę zasłuchaną publiczność inteligentnym, precyzyjnym, romantycznym, wizjonerskim przekazem Chopina. To, czego dotychczas słuchaliśmy w Legionowie wyłącznie w atmosferze sakralnych wnętrz - wypełniło akustycznie skuteczną salę ratusza wielowątkowymi barwami brzmienia, odsyłając nas do światów klasycznej, bogatej wyobraźni. Wróciliśmy do źródeł - z którymi możemy dyskutować i które możemy wzbogacać - ale o których nie możemy zapomnieć. Owacje na stojąco po zakończonym koncercie były w tej sali wyjatkowo zasłużone.
Tych, którzy jeszcze w Legionowie nie słyszeli Koncertu fortepianowego Chopina e-moll op. 11 możemy tylko desłać do nagrań na portalu Youtube. Ale tam naturę dźwięku trudno usłyszeć wprost. Spotkanie z Chopinem to przygoda wymagająca wysiłku i poszukiwania autentyczności. W legionowskiej ratuszowej sali spotkaliśmy się wprost - my i Chopin, my i fortepian ze smyczkowym kwintetem. Emocjonalne klaskanie pomiędzy częściami utworu potwierdziło rzetelność zainteresowania.
Koncert wykonali:
Krzysztof Stanienda - fortepian
Katarzyna Dul - skrzypce
Magdalena Kisielińska - skrzypce
Marta Straszyńska - altówka
Nadia Bojadżijew - wiolonczela
Stanisław Glinka - kontrabas
Podziel się: