VI Wiosna Bardów - Janusz Kasprowicz i Stanisław Mariczenko - debiut Lukasa

VI Wiosna Bardów rozpoczęła się w Legionowie 1 kwietnia 2016 w kameralnej sali MOK Legionowo przy ul. Norwida. Koncert rozpoczął debiutujący (powtórnie) na scenie - tym razem jako bard - legionowianin, gitarzysta i wokalista, Łukasz Dyakowski, prezentując trzy swoje nowe, w pełni autorskie piosenki oraz stary numer Karela Kryla "Miła".
Po nim pojawiły się na scenie dwie gwiazdy wieczoru - Janusz Kasprowicz i Stanisław Mariczenko. Usłyszeliśmy w ich wykonaniu piosenki Toma Waitsa, Włodzimierza Wysockiego, zespołu The Tiger Lillies oraz kompozycje własne do "błatnych" tekstów rosyjskich.
To mocny zestaw muzyki i emocji. Tu wschód na żywo spotyka się z zachodem, klęska z nadzieją a miłość z chłodnym dystansem. Kasprowicz i Mariczenko czarują widza (też słuchacza) autentycznym zaangażowaniem w niebanalny przekaz uczuć i wizji artystycznych, sięgając do źródeł, nie raz zapomnianych, nie raz pominiętych. Kasprowicz czaruje głosem zlokalizowanym gdzieś pomiędzy barwną matowością Wysockiego a intelektualną chrypką Waitsa, Mariczenko czaruje instrumentami (gitara, mandolina, buzuki, akordeon) dokumentując zachodnią dekadencję wschodnią perfekcją brzmienia. Artystyczne picie wódki z uczestnikami wydarzenia dopełnia obraz, na którym, jak u Brodskiego "baba się drapie, rab rechocze, kat na kamieniu topór toczy".
Obraz to może nie optymistyczny i budujący, ale prawdziwy i rzetelny - łączący nas ze źródłem wzlotu i upadku, ze śmiercią Wysosckiego i życiem Waitsa - czyli z wiecznością.
Dziękujemy zatem tym metafizycznym koniom z Wysockiego i waitsowemu brzuchowi wieloryba, że zaprowadziły nas na początek VI Wiosny Bardów w Legionowie.

Podziel się:


Newsletter

Relacje

Archiwum


Galeria Sztuki Ratusz

Salon Artystyczny

Niedzielne spotkania z bajką

Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo

ProgRockFest

Warszawska Syrenka

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Artystyczny Kalejdoskop

Dni Osób Niepełnosprawnych

Małe formy teatralne

Wiosenne Czarowanie

Legionowskie Senioralia

Rozmowa o słowach


Pracownia ceramiki Wylepiarnia

Zespół poetycko-śpiewaczy ERIN

Teatr Na Luzie

Teatr Nikt Mnie Nie Chce

Sala prób MOK Targowa

rejestracje filmowe MOK