Dni Osób Niepełnosprawnych - konkursy twórczości
Aż 174 twórców z powiatu legionowskiego 16 marca 2016 zebrało się w ratuszu, aby wziąć udział w ogłoszeniu wyników konkursów: plastycznego, literackiego, form teatralnych i medialnych.
- Ich twórczość jest przejawem ludzkiego ducha, a prace prezentowane podczas przeglądu dowodzą, że duch ten jest istotą człowieczeństwa i znajduje swój wyraz w formie doskonałej, mimo barier i spętanego nieraz ułomnością ciała i umysłu - tymi słowami rozpoczął galę przeglądu twórczości prowadzący Andrzej Sobierajski.
Nagrody, wyróżnienia
Te duchowe przesłania poruszyły jury konkursu teatralnego i medialnego, co wyraziło się w końcowym werdykcie. W kategorii soliści do lat 16 I miejsce ex aequo przypadło Tomasza Idziakowi-Szkodzińskiemu i Krzysztofowi Dudzie. W kategorii soliści dorośli I miejsce zajął Wojciech Kowalczyk. W kategorii grupy taneczno-wokalne I miejsce zajęła grupa Wesołe Nutki, II miejsce Grupa Taneczna. W kategorii grup teatralnych I miejsce zajął Teatr Bajka i Klub Młodego Aktora. W konkursie literackim Jesteśmy razem profesjonalne jury przyznało następujące miejsca: I Klaudia Szulczewska za utwór Niewidoma mistrzyni, II Dominika Pepłońska Serce królewny i ex aequo Dominika Barszczewska Głos w mojej głowie, III miejsce Aleksandra Szoblik Pasja i marzenia, które przewyższyły niepełnosprawność ex aequo III Weronika Kaczmarczyk Życie po życiu. Jury konkursu plastycznego doceniło talent, kreatywność i pasję wielu uczestników i przyznało 11 nagród. W kategorii malarstwo: Małgorzacie Cedel-Potrzebskiej, Milenie Pytel, Olgierdowi Marjańskiemu, Piotrowi Sakowskiemu, Marcie Tworek, Adrianowi Szczepańskiemu. W kategorii fotografia: Jakubowi Kwiatkowskiemu, Paulinie Siekierskiej, Dominice Domańskiej. W kategorii witraż: Iwonie Grzybowskiej, w kategorii haft, Marcie Wasserman.
Podziękowanie za odwagę
To spotkanie w ratuszu jest formą podziękowania za wszystkie komunikaty, które odwołują się często do zapomnianych uczuć i emocji, budzą, budują w nas coś nowego i burzą mury niezrozumienia. Jest próbą docenienia odwagi tych twórców, którzy wyciągają rękę do lokalnej społeczności. Pomagają nam zdrowym, pełnym sił i przekonania o naszej wielkości i wspaniałości pokazać świat pełen kolorów, pozytywnych emocji i wartości wyrażających się szczerością i empatią z innej strony. Ten punkt widzenia osób niepełnosprawnych nie może być pominięty, poszerza nasze horyzonty i wzbogaca nie tylko wyobraźnie, ale i wzbogaca skalę wartości. Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu legionowskiego są cyklem ważnych w ofercie kulturalnej rejonu imprez zorganizowanych w sposób bardzo solidny i profesjonalny skierowanych do wszystkich mieszkańców. Ich przesłanie jest oczywiste. Zgodnie z założeniami dają one wszystkim twórcom, osobom niepełnosprawnym tak potrzebną motywację do działań. Są platformą, na której każdy zostanie doceniony i spostrzeżony. Mają swój udział nie tylko w integracji środowisk, ale i w procesie terapeutycznym. Budzą do życia i działania.
Jerzy Jastrzębski
źródło: www.gazetapowiatowa.pl
relacja ze zdjęciami tutaj