Otwarcie V Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego

4 marca 2016 roku w sali widowiskowej miejskiego ratusza w Legionowie spotkali się po raz piaty uczestnicy i goście Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. Jak co roku na początku marca następuje uroczyste otwarcie cyklu imprez, których bohaterami są osoby niepełnosprawne i ich rodziny zamieszkujące powiat. Symbolicznego aktu otwarcia dokonali: Marek Pawlak, zastępca prezydenta miasta Legionowo, Janusz Kubicki radny powiatu Legionowskiego, dyrektor MOK Legionowo Zenon Durka, a list od posła Jana Grabca odczytał kierownik biura poselskiego, radny miasta Legionowo Paweł Głażewski

Wielka Gala. Wręczenie orderu "Przyjaciel Niepełnosprawnych".

W tym roku Kapituła Orderu w składzie: przewodnicząca Joanna Folwarska, ksiądz dziekan Lucjan Szcześniak, Artur Żmijewski, Anna Czachorowska, Janusz Kubicki przyznała order Przyjaciel Niepełnosprawnych trzem wyjątkowym ludziom.
Panu Markowi Kraussowi "za szerokie zaangażowanie we wspieranie i rozwój osób niepełnosprawnych. Równolegle z pracą artystyczną angażuje się w akcje społeczne i charytatywne. Współorganizuje warsztaty artystyczne dla uczniów, promuje pozytywny wizerunek osób niepełnosprawnych, przekazuje obrazy na aukcje charytatywne. Pomimo własnej niepełnosprawności wykazuje ogromną aktywność w działaniach na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych".

Pan Marek Tarwacki został uhonorowany orderem Przyjaciel Niepełnosprawnych "za aktywną i innowacyjną działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością w powiecie legionowskim. Od wielu lat jest propagatorem i osobą aktywnie wdrażająca w życie idę edukacji włączającej - przeciwdziałającej wykluczeniu społecznemu i edukacyjnemu dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz dysfunkcjami".

Panu Zdzisławowi Wasilewskiemu order Przyjaciel Niepełnosprawnych został nadany przez kapitułę "za jego wielką miarę serca, jaką mierzy on osoby niepełnosprawne, chore i biedne, za jego niebywałą kreatywność i podejmowanie coraz to nowych wyzwań na rzecz osób będących w potrzebie. W swojej pomocy nie ogranicza się tylko do rutynowych czynności i reaguje na potrzeby osób potrzebujących np. pomoc przy praniu czy przyniesieniu wody do mycia czy pomoc organizacyjna, a także fizyczna podczas remontu mieszkania. Pan Zdzisław Wasilewski zbudował rikszę na bazie wózka inwalidzkiego, którą wykorzystuje do wożenia swoich podopiecznych mających problemy z chodzeniem. Podziw budzi jego wieloletnie, bezinteresowne i pełne poświęcenia zaangażowanie na rzecz najbardziej potrzebujących oraz stała gotowość niesienia pomocy bliźnim".

Wokalista zespołu Sexbomba Robert Szymański z synem Adamem na scenie

W tym roku uroczystość otwarcia uświetnił i zapewnił wspaniałą oprawę artystyczną lider i wokalista znanego w całej Polsce zespołu Sexbomba Robert Szymański ze swoim synem. Muzycy poruszyli widownię wykonaniem takich utworów jak: "Oprócz" z muzyką i słowami Marka Jackowskiego, "Nie zrozum mnie źle" z albumu "Alkohol" zespołu Sexbomba, "2001" z albumu "Hallo, to ja", "Kocyk nad Wisłą" z albumu "Historia jakiej nie znał świat" oraz na zakończenie koncertu "W życiu są piękne chwile" z repertuaru zespołu Dżem. Część widowni zachwycona wykonaniem przeniosła się na scenę i wykonywała utwory razem z muzykami. Piosenkę zespołu Dżem zaśpiewał również Wojtek Kowalczyk. A super wykonanie piosenki "Talerzyk" zespołu Raz, dwa, trzy zaprezentował Tomasz Idziak-Szkodziński.

Wernisaż wystawy Twórczości Osób Niepełnosprawnych powiatu pułtuskiego.

4 marca jest również wielkim świętem i dniem dla twórców powiatu pułtuskiego. Ich prace są wystawione są w legionowskiej Galerii Sztuki Ratusz. Otwarcia wystawy dokonały Anna Frejlich dyrektor Powiatowego Centrum w Pułtusku oraz Aldona Ilniarska dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pułtusku.
- Jest dla mnie zaszczytem i szczególnym wyróżnieniem być tutaj w Legionowie i dokonywać otwarcia wystawy twórczości osób niepełnosprawnych z Powiatu Pułtuskiego - podkreśliła Anna Frejlich - Jestem pod dużym wrażeniem zarówno przebiegu uroczystości jak i różnorodności wykonanych prac przez osoby niepełnosprawne, mieszkańców z DPS z Ołdak, mieszańców z DPS z Obrytego, podopiecznych ze ŚDS z Pułtuska oraz uczniów ze SOSW im. A. Karłowicz w Pułtusku. Życzę wszystkim artystom dalszej owocnej pracy twórczej, składam podziękowania terapeutom, opiekunom i nauczycielom pod kierunkiem których powstały te wyjątkowe i niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju dzieła - powiedziała.
Dyrektor Anna Frejlich wyraziła swa wdzięczność gospodarzom za możliwość zaprezentowania twórczości artystów z jej powiatu w Galerii Sztuki Ratusz w Legionowie. PCPR w Pułtusku jest jednym z współorganizatorów Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego.
Ekspozycja przyciąga wzrok różnorodnością eksponatów wytworzonych wieloma technikami. Zdumiewająca jest precyzja wykonania każdego z nich. Obrazy wypełnione emocjami twórców kwitną radością i chęcią podzielenia się szczęściem tworzenia. Ekspozycja mieni się żywymi kolorami i zwiastuje wiosnę oraz zbliżające się święta wielkanocne. Wystawę można oglądać do 15 marca.

Jerzy Jastrzębski

Podziel się: