Legionowska Nikiforia i Malująca Donkichotka

Wystawa obrazów Marka Kraussa i Natalii Pietrzak-Krauss została otwarta 15 listopada 2015 w sali MOK Legionowo przy ul. Norwida 10. Eksponowane są tu prace z lat 1998 - 2005, wypożyczone od kolekcjonerów, oraz nowe obrazy namalowane jesienią 2015 roku.
W katalogu wystawy możemy przeczytać:
Marek Krauss to nieugięty prowokator i niereformowalny prześmiewca. Potrafi zmącić i wzburzyć pozornie spokojną wodę każdego społecznego, artystycznego i politycznego akwenu. Podszywając się skutecznie pod nieistniejący kierunek estetyczny Art-Brut wykreował się na miejskiego Nikifora, preferującego krnąbrność w kontaktach z ludźmi, lubieżność w ugłaskiwaniu mokrym pędzlem papieru, dosadność prostackich i odkrywczych metafor w plastycznych przedstawieniach świata.
Piętnastego listopada Marek Krauss po raz kolejny wgniecie w ziemię gościnne progi legionowskiego MOK-u snując opowieść o wykluczonych i potępionych, do których chciałby należeć, gdyby nie czuł obowiązku bycia upadłym artystą gnijącej cywilizacji.
Wystawa Marka i jego żony Natalii Pietrzak-Krauss nie ukaże jednak Państwu symptomów upadku w otoczeniu zgnilizny. Wejdziecie w barwną niszę scenek rodzajowych, portretów i geometrycznych abstrakcji, których głównym, podskórnym i zakamuflowanym, ale czytelnym przesłaniem jest głoszenie pochwały życia w każdej jego formie - nawet pokracznej, zdegenerowanej, ułomnej, karykaturalnie zniekształconej i okaleczonej. Życie według Kraussów to plama barwnych skojarzeń unosząca się na wzburzonej wodzie, płynąca znikąd w pustkę, zagubiona i opuszczona przez boską i demoniczną opaczność. Śledzenie i obserwowanie tej plamy to sens artystycznej aktywności samozwańczego Nikifora.

Podziel się: