Wystawa malarstwa ZPAMiG - prezentacje 2015.

Już po raz trzeci Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików zaprezentował wystawę malarstwa w legionowskim Ratuszu. Tym razem prace można było oglądać od 24 października do 12 listopada 2015, a 7 listopada w Galerii Sztuki Ratusz odbyło się spotkanie z artystami.

Tworząc "Prezentacje ZPAMiG 2015" położono główny akcent na różnorodność wypowiedzi artystycznej. W wielu pracach zauważalna jest inspiracja naturą ale naturą w różnym stopniu przetworzoną. Wyraźna jest też potrzeba kreacji nowej, własnej rzeczywistości na płótnie. Spotkamy tu prace od realizmu po abstrakcję. Bogactwo form i barw, a równolegle subtelność odcieni kolorystycznych, dążenie do osiągnięcia porządku i harmonii na płótnie to , to co łączy tych artystów w ich autorskich przekazach inspirowanych emocjami. Zapraszamy na wystawę malarstwa członków Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

Swoje prace zaprezentowało 42 artystów: Anna Boszko, Włodzimierz Cerański, Ryszard Chojnowski, Danuta Clark, Wiesława Czarnecka-Koźlik, Maria Gadowska, Hanna Głodkowska, Anna Grzybowska, Danuta Illg - Głazek, Agnieszka Jasionowska, Maciej Kempiński, Zdzisław Kędzierski, Barbara Kosiak, Piotr Krawczyk, Jerzy Krzysztoporski, Romuald Krzyżanowski, Adam Kunikowski, Waldemar Kusal, Bożena Kuzio - Bilska, Elżbieta Kwiatkowska, Adam Lipczyński, Anna Łącka, Zbigniew Maciejewski, Wiktoria Mikulska, Elżbieta Musiał, Iwona Nielubowicz, Rozalia Nowak, Elżbieta Owczarek, Roma Pejda, Ewa Piasecka - Kudłacik, Zofia Piotrowska, Jadwiga Pomianowska-Wilde, Danuta Popławska, Krystyna Rafalska, Barbara Retmaniak, Anna Rusak, Katarzyna Semczuk, Iwona Sielczak, Szymon Węgorzewski, Maria Wierzbowska, Dariusz Wilczyński, Wiesława Wiśniewska."Na początku nie widzi się nic. Żeby cokolwiek zobaczyć, trzeba przyzwyczaić wzrok do ciemności." Ten komentarz do "Nawrócenia w drodze do Damaszku" Caravaggia oddaje wiernie sytuację współczesnego odbiorcy i dzisiejszego twórcy. Minęły bowiem bezpowrotnie czasy, kiedy stosowano się do biblijnego zakazu: "Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią." Światem naszego codziennego życia, przestrzenią naszej wyobraźni, horyzontem naszych marzeń rządzi dziś niepodzielnie obraz, czy raczej rój obrazków. Dzieło ma zatem dziś przede wszystkim ustanawiać granice między profanum bezrefleksyjności a sakrum intencjonalności. Oddzielenie powszedniego przypadku od estetycznego zamysłu może wtedy stać się udziałem świadomego obserwatora. Nie rdzeń przekazu zatem, nie temat, nie technika plastyczna jest dziś osią, wokół której konstruowane jest dzieło. Jest nią sposób ustanawiania granicy pomiędzy zwykłym i zaskakującym, pomiędzy powszechnym i indywidualnym, pomiędzy rozproszeniem a uwagą.
Wystawa zbiorowa wielu twórców to zaproszenie do wielokrotnego wzmożenia uwagi. Tu bowiem obok postawienia granicy między sakrum a profanum zostajemy zaproszeni do ustanawiania naszych własnych granic pomiędzy poszczególnymi obiektami owego sakrum. Wraz z kuratorką wielu zbiorowych przedsięwzięć plastycznych, Zofią Piotrowską, znaleźliśmy wśród eksponowanych dzieł takie, które działają na wyobraźnię, bo coś nam sygnalizują, o czymś mówią, takie, które prowokują wrażenia poprzez kolorystyczne abstrakcje, i wreszcie inne, których szczegółową obserwację pozostawiliśmy znawcom bardziej dociekliwym. Niezależnie od tych wewnętrznych podziałów należałoby jednak poszukać klucza do oglądania całej wystawy. Mnie udało się taki klucz znaleźć - obraz, od którego warto zacząć i iść dalej tropem wyznaczonym jego przesłaniem, poprzez ślady ludzkich postaci, rozgraniczonych techniką i ideą, i dalej w krąg najobficiej obecnej niefiguralnej abstrakcji, wśród której można odnaleźć się - lub zagubić. Niech pozostanie tajemnicą, który to obraz stał się dla mnie początkiem wystawy. Zostawmy każdemu odbiorcy wolność w poszukiwaniu własnego źródła inspiracji.
Robert Żebrowski

Podziel się:


Kurier Kulturalny

Relacje

Archiwum

Newsletter


•  Galeria Sztuki Ratusz

•  Salon Artystyczny

•  Niedzielne spotkania z bajką

•  Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

•  Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo

•  Festiwal Szaniawskiego Legionowo

•  ProgRockFest

•  Warszawska Syrenka

•  Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

•  Dni Osób z Niepełnosprawnościami

•  Koncerty Festiwalu "Hajnówka" w Legionowie

•  Małe formy teatralne

•  Wiosenne Czarowanie

•  Legionowskie Senioralia


•  Pracownia ceramiki Smok Ceramok

•  Zespół poetycko-śpiewaczy ERIN

•  Teatr Na Luzie


•  Deklaracja dostępności