MURDERBALL - wystawa fotografii Jakuba Sagana

MURDERBALL - wystawa fotografii Jakuba Sagana to wydarzenie towarzyszące 5. edycji międzynarodowego turnieju rugby na wózkach Mazovia Cup 2015, które odbywa się w Legionowie w połowie października.

Wernisaż wystawy odbył się 12 października 2015 roku w Galerii Sztuki Ratusz w Legionowie przy ul. Piłsudskiego 41.
Wystawa Murderball to skondensowany zapis najczystszych sportowych emocji. Opowieść o sportowej pasji zawodników, którzy, aby móc realizować się w sporcie, muszą pokonywać przede wszystkim samych siebie i swoje ograniczenia. To historia o sportowcach, dla których przeszkody nie istnieją.
Reguły gry w rugby na wózkach zostały opisane po raz pierwszy w Kanadzie w końcu lat 70-tych. Początkowo dyscyplinę nazywano: "murderball", czyli "mordercza piłka". Sport ten zaczął zyskiwać na popularności w latach 80-tych, kiedy nadano mu oficjalną, używaną dziś nazwę "rugby na wózkach".
W Polsce pierwsze szkolenia i treningi odbywały się od 1997 roku, a w roku 1999 Polacy po raz pierwszy wzięli udział w Mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.
Jesienią 2001 roku powstała Polska Liga Rugby na Wózkach. Obecnie bierze w niej udział 13 zespołów, a reprezentacja Polski niemal każdego roku poprawia swoje osiągnięcia na Mistrzostwach Europy.
- Gdy po raz pierwszy w życiu zobaczyłem na własne oczy mecz rugby na wózkach byłem jak zahipnotyzowany - mówi autor zdjęć Jakub Sagan. - Myśląc z podziwem o sportowcach, którzy wciąż pokonują swe fizyczne granice, z reguły odnosimy się do osób pełnosprawnych. Z czym jednak może równać się podziw dla sportowców niepełnosprawnych, którzy pokonują o wiele, wiele wyżej zwieszoną poprzeczkę. Czy może być coś bardziej inspirującego i motywującego?
Mam nadzieję, że moja fotografia jest w stanie choćby na moment obudzić w nas wrażliwość i zwrócić uwagę na tych wyjątkowych sportowców, których głęboko podziwiam, stawiając ich na najwyższym podium w każdej sportowej i poza sportowej dyscyplinie.
Jakub Sagan tworzy głównie prace czarno-białe o tematyce humanistycznej, a także fotografie krajobrazowe. Obecna wystawa jest kontynuacją zaprezentowanej w październiku 2014 roku w Lex Gallery w Warszawie wystawy "Kobieca twarz - rugby".
Współpracuje z Biurem Prasowym Dowództwem Sił Powietrznych od 2010 roku, realizował m.in. oficjalny serwis fotograficzny dla Biura Prasowego DSP dla Radom Airshow 2011 oraz 2013 i wiele innych projektów fotograficznych dla Sił Powietrznych. Jest twórcą projektów fotograficznych m.in.: dla Orkiestry Polskiego Radia, TVP Historia, Centrum Zdrowia Dziecka, Torów Wyścigów Konnych Służewiec. Członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Fotograficznego "Ekwiwalenty".
Na wystawie będzie można obejrzeć kilkadziesiąt czarno-białych fotografii powstałych podczas meczów i treningów rugbistów na wózkach.

Kurator wystawy: Katarzyna Żebrowska

Podziel się: