Jacek Kaczmarski - Walki barda z obrazami

Wystawa zatytułowana "Jacek Kaczmarski - Walki barda z obrazami" została otwarta 10 lipca 2015 w Galerii Sztuki Ratusz w Legionowie.
O wystawie:
Proponujemy Państwu udział w drobnej części twórczości poetyckiej największego - jak do dziś - polskiego barda: Jacka Kaczmarskiego. Część to bardzo niewielka, ale za to dostępna w pełni. Oto stawia się przed państwa wzrokiem i słuchem czternaście obrazów, czternaście tekstów i czternaście piosenek, do których kluczem jest zamysł artystyczny Kaczmarskiego. Komfort oglądania starych mistrzów zaburzony jest tu obecnością obrazów współczesnych prowokatorów, ład plastycznej kompozycji zaburzony jej poetyckim odczytaniem, wreszcie ład znanych melodii zaburzony konfrontacją z tekstowym i obrazowym pierwowzorem.
Wszyscy jesteśmy oswojeni ze słuchaniem Kaczmarskiego, choć nie wszyscy o tym wiemy, a niewielu przyznaje się do tego. Chmura popkultury zmiotła, niegdyś ogromne, znaczenie przekazu starego barda, ale nie zabrała mu ani wyrazistości, ani wewnętrznej spójności, ani zindywidualizowanej wizji świata.
Oto właśnie okazuje się, że świat nie jest doskonały, i nie był nim od samego początku; że uzurpacje doskonałości gorsze bywają od powszechnej przeciętności; że bycie w głównym nurcie jest czasem równoznaczne z płynięciem w wielkiej fali ekskrementów; że poezja nie chroni przed upadkiem i nie znieczula, mimo wszystko, sumienia poety; wreszcie - że wyśpiewana raz doniosła prawda potrafi odradzać się w przestrzeni naszego kulturowego doświadczenia, inspirując do nowych interpretacji, nowych wizji, nowych prób naprawy tego, co da się zmienić, i nowych aktów pokory wobec tego, czego zmienić się nie da.
Instrukcja obsługi wystawy jest prosta: przed każdą planszą, zawierającą obraz inspirujący i tekst Kaczmarskiego uległy wobec inspiracji, umieszczony jest odtwarzacz mp3 ze słuchawkami, które należy założyć, a następnie włączyć odtwarzacz i odsłuchać piosenkę Kaczmarskiego; po przesłuchaniu odtwarzacz należy wyłączyć. Obrazów, tekstów i odtwarzaczy jest czternaście.
Wystawę można oglądać od 10 lipca do 15 sierpnia 2015.

Relacja w Gazecie Miejscowej

Od piątku (10 lipca) w Galerii Sztuki Ratusz można oglądać niezwykłą wystawę reprodukcji dawnych i współczesnych mistrzów malarstwa. Nosi ona znamienny tytuł "Walki barda z obrazami". Wisienką na torcie ekspozycji są interpretacje poetyckie legendarnego Jacka Kaczmarskiego. Pomysł wystawy zrodził się w głowie opiekuna galerii Roberta Żebrowskiego. I co ważne, doczekał się realizacji.
- Temat jest ciekawy, ale też niełatwy. Termin, jaki wyznaczyliśmy na tę wystawę, też jest dosyć nietypowy, ze względu na wakacje i urlopy - przyznaje Andrzej Sobierajski, dyr. Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie. Wystawa prezentuje tylko ułamek twórczości barda "Solidarności". Właśnie ten związany ze światowym dziedzictwem sztuki, które zainspirowało go do ubrania swoich wrażeń w piękne słowa. - Mamy czternaście interpretacji poetyckich Kaczmarskiego do tych obrazów, pojawia się również możliwość odsłuchania czternastu interpretacji muzycznych w wykonaniu Kaczmarskiego, ale i Przemysława Gintrowskiego - dodaje dyrektor.
Ratuszowa ekspozycja skłania do refleksji, zadumy, do przystanięcia, poczytania i posłuchania. Pod każdą planszą z obrazem, który skłonił poetę do napisania tekstu, umieszczono odtwarzacz mp3 ze słuchawkami. Można go włączyć i zagłębić się w świat dźwięków. Zgodnie z hasłem wystawy: "Obejrzyj, poczytaj, posłuchaj". Warto to zrobić choćby dlatego, że ten fragment twórczości Jacka Kaczmarskiego należy do nieco niszowych. - Ludzie nie kojarzą jego twórczości z wpisywaniem się w dyskurs kulturowy, a tutaj właśnie pokazuje on szersze oblicze. Jest to dyskurs intelektualisty o historii świata, Europy i o współczesności - mówi Andrzej Sobierajski. Czy tak rzeczywiście jest, będą mogli ocenić mieszkańcy odwiedzający legionowski ratusz. Ocenić na własne oczy i uszy.
Wiola Misiaszek


Podziel się:


Kurier Kulturalny

Relacje

Archiwum

Newsletter


•  Galeria Sztuki Ratusz

•  Salon Artystyczny

•  Niedzielne spotkania z bajką

•  Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

•  Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo

•  Festiwal Szaniawskiego Legionowo

•  ProgRockFest

•  Warszawska Syrenka

•  Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

•  Dni Osób z Niepełnosprawnościami

•  Koncerty Festiwalu "Hajnówka" w Legionowie

•  Małe formy teatralne

•  Wiosenne Czarowanie

•  Legionowskie Senioralia


•  Pracownia ceramiki Smok Ceramok

•  Zespół poetycko-śpiewaczy ERIN

•  Teatr Na Luzie


•  Deklaracja dostępności