Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych powiatu Pułtuskiego w Legionowie

Artystyczny Pułtusk w Legionowie

Legionowo w dniu 21 kwietnia 2015 roku po raz kolejny gościło artystów z powiatu pułtuskiego. Pułtuscy twórcy zaprezentowali swój dorobek artystyczny na scenie, a także w Galerii Sztuki Ratusz. Wśród licznej widowni znaleźli się: wicestarosta powiatu pułtuskiego Beata Jóźwiak, burmistrz Pułtuska Róża Krasucka, wójt gminy Winnica, Anna Frejlich - dyrektor PCPR, Joanna Kaczmarczyk - dyrektor SOWS, delegacja Środowiskowego Domu Samopomocy Pułtusk, oraz delegacje z DPS Ołdaki i DPS Obryte. Gospodarzy reprezentowali Janusz Kubicki - przedstawiciel powiatu, Danuta Szczepanik - sekretarz miasta Legionowo, dyrektor DPS Kombatant Anna Stępińska, wicedyrektor Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie Iwona Osypowicz, nauczyciele, rodzice, uczniowie tej placówki, delegacja ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Serocku, przedstawiciele fundacji Promień Słońca oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta. Uroczystość prowadził współorganizator imprezy dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie Andrzej Sobierajski.

Prezentacje sceniczne

Po uroczystym otwarciu przez władze samorządowe obu powiatów w części artystycznej zaprezentowali się mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Ołdakach. Zespół został nagrodzony przez widzów głośnymi oklaskami za wykonanie znanych przebojów Rudy rydz, Niedźwiadki, Tak daleko nam do siebie i tak blisko. Po nich wystąpił zespół Luminal reprezentujący DPS w Obrytem, również ze szlagierami Wymarzona, Przez jej oczy zielone, Uśmiechnij się choć raz. Goście ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Anny Karłowicz zaprezentowali mini show poetycko-muzyczny zakończony występem zespołu Łowcy rytmów w układzie tanecznym do utworu Only time.

Ekspozycja prac w Galerii Sztuki Ratusz

Po tych wzruszających występach przyszedł czas na zwiedzanie wystawy prac plastycznych osób niepełnosprawnych z miasta Pułtuska i powiatu pułtuskiego. Ekspozycja z daleka wabi swoją kolorystyką i różnorodnością. Wzrok przyciągają obrazy malowane na płótnie, drewnie. Każdy z nich ma w sobie coś interesującego. Konkurują z nimi pełne elegancji i kolorów szklane witraże. Obok nich serwetki, obrusy wykonane ręcznie, ozdobne pudełka wykonane techniką decoupage, czy też metaloplastyka. Obok przestrzenne prace wykonane z siana. Ekspozycja zaskakuje odmiennością i różnorodnością zainteresowań twórców z powiatu pułtuskiego. Ta wielość eksponatów, wykonanych różnymi technikami, z różnych materiałów zaskakuje swoją świeżością i dynamizmem. Po obejrzeniu wystaw w Pułtusku i Legionowie można stwierdzić, że twórcy niepełnosprawni obu powiatów doskonale radzą sobie z promocją swojego środowiska. Wiedzą jak i czym przyciągnąć uwagę środowisk lokalnych. Ważne jest, aby adresaci pozytywnie odpowiedzieli na to artystyczne wezwanie do współpracy.

IV Dni Osób Niepełnosprawnych.

Wymiana wystaw odbyła się w zgodnie z kalendarzem IV edycji Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego, którego organizatorami są: Miejski Ośrodek Kultury, Fundacja Promień Słońca, Powiatowy Zespół Szkół I Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, PCPR Pułtusk, Arena Legionowo, Miejski Szkolny Związek Sportowy w Legionowie, DPS Kombatant. Patronami Dni Osób Niepełnosprawnych są: Starosta Powiatu Legionowskiego Jan Grabiec, Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski, a patronat medialny sprawuje Gazeta Powiatowa, Gazeta Miejscowa i LTV oraz radio Hobby.

Jerzy JastrzębskiPodziel się: