Kody wyobraźni Romualda Krzyżanowskiego w Galerii Sztuki Ratusz

10 kwietnia 2015 w Galerii Sztuki Ratusz w Legionowie otwarto wystawę Romualda Krzyżanowskiego "Kody wyobraźni". Otwarcia dokonali: dyrektor MOK Legionowo Andrzej Sobierajski oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły przy zaporze w Dębe Jerzy Wilczyński.

Artysta o sobie:
Codziennie dociera do nas ogromna ilość bodźców i danych, które umysł bez naszej wiedzy przetwarza. Te zgromadzone w podświadomości informacje stanowią nasz głos wewnętrzny, intuicję, która pozwala nam na błyskawiczną ocenę danej sytuacji bez potrzeby zastanawiania się nad nią.
Informacje zarejestrowane przez nasze zmysły docierają do kory mózgowej. Stanowi ona przechowalnię osobistych wspomnień, doświadczeń nadziei i lęków, które kształtują nas przez całe życie. Doznania zmysłowe, które zgromadziłem w trakcie mojego życia tworzą teraz nastrój i wizję towarzyszące mojemu malowaniu. Moje obrazy stanowią abstrakcyjne przechodzenie od konkretnego, zapamiętanego przeze przeżycia poprzez odejmowanie cech szczegółowych i dochodzenie do prostej, ogólnej formy. Kształt tej formy podpowiada mi moja intuicja.
Podążam za wskazówkami mojej podświadomości i przetwarzam stany umysłu, odzwierciedlając swoje wizje na płótnie. Kreuję mój intuicyjnie postrzegany i przeżywany świat.
Zdaję sobie sprawę, że każda osoba oglądająca moje prace ma inną wrażliwość i na pewno dostrzeże lub wyczuje emocjonalnie ich treść i przesłanie według własnego kodu. Mam nadzieję, że namalowane przeze mnie obrazy będą stanowić dla oglądających pole do odkrywania własnych, niepowtarzalnych emocji.Podziel się: