Wystawa Elżbiety Owczarek "Obrazy wędrujące do wnętrza"

Wystawa malarstwa Elżbiety Owczarek "Obrazy wędrujące do wnętrza" została otwarta w legionowskiej Galerii Sztuki Ratusz 22 listopada 2014.
Wernisażowi towarzyszyła multimedialna impresja TANIEC ŚWIATŁEM - 2014 z fotografiami Elżbiety Owczarek, zmontowana przez Łukasza Matkowskiego, kompilacja i montaż muzyczny - Katarzyna Figat.Dzieła Eli Owczarek opisywane są przez krytyków jako "wewnętrzne pejzaże". Nakłaniają do zajrzenia w głąb siebie, pod utarte wyobrażenia na temat rzeczywistości, pod warstwy chwilowych emocji i filozoficznych ograniczeń.
W proces tworzenia artystka wprowadza techniki medytacyjne, które nazywa malarskim poszukiwaniem duchowym. Dlatego każdy z obrazów jest jak wewnętrzna podróż ? opowiedziana kolorami, światłem, przezroczystościami i geometrią abstrakcyjnej rzeczywistości.
Katarzyna Skórska

Wizja rzeczywistości malarskiej, jaka wyłania się z obrazów Elżbiety Owczarek, nie jest rezultatem jednorazowej projekcji wyobraźni Autorki. Jest świadectwem drogi, poszukiwania harmonii. Budowanie zniuansowanych opozycji kolorystycznych, przeciwstawianie płynności poczuciu solidności form, domykanie części centralnych obramowaniami, nie są jedynie zabiegami czysto formalnymi, lecz strategią budowania artystycznej tożsamości, w której dominującą rolę wydaje się pełnić techne podniesiona do rangi artystycznej konieczności.
Podobnie jak w ikonie na baczniejszą uwagę zasługuje kolorystyka obrazów ? przefiltrowana przez intelekt transpozycja uczuć Autorki uzyskuje posmak prawdziwych wizji. Dominują w nich barwy nasycone, zestawione niekiedy opozycyjnie z achromatycznymi płaszczyznami lub jaśniejącymi pastelowymi smugami. Światło w takich przypadkach wyczarowuje nie przedmioty i kształty form lecz skale tonalne i nasycenia kolorów.
Efekt wyrazistości i głębi koloru często zostaje uzyskany przez wyrafinowane zabiegi laserunkowe i stosowanie barwnych imprimitur wytwarzających wrażenie immaterialności przedstawionych form.
Kazimierz M. ŁyszczPodziel się: