III Przegląd Twórczości
Dni Osób Niepełnosprawnych 2014

III Przegląd Twórczości. Dni Osób Niepełnosprawnych 2014. Uroczystość wręczania nagród.

Pierwszego dnia wiosny 21 marca 2014 w ratuszu legionowskim odbył się III Przegląd Twórczości Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. Podsumowanie dorobku artystycznego. Konkursy zostały ogłoszone w październiku 2013 roku. Przegląd Twórczości obejmuje wiele dziedzin: plastykę z jej różnorodnymi formami i technikami, literaturę i jej różnorodność tematyczną jak i gatunkową, różnorodne formy sceniczne od piosenki po teatr oraz formy multimedialne.
Konkursy, w których twórcy biorą udział mają motywować do tworzenia, otwierania na świat i dzielenia się wrażliwością. Zażarte dyskusje co jest sztuką intuicyjną a co zwykłą, prozaiczną twórczością pozostawiamy krytykom. Jedni z nich twierdzą,że sztuka intuicyjna powstaje na bazie przymusu wewnętrznego artysty, impulsów które każą obnażać duszę i pokazywać jak poprzez nią artysta postrzega świat w którym żyje. Artysta intuicyjnie poszukuje najlepszego sposobu wyrażenia siebie, dobiera własny warsztat, narzędzia, które jego zdaniem najlepiej oddadzą to co czuje, myśli. Drugą grupę twórców stanowią ci,do których impuls dociera spoza nich, od innych ludzi. Malują, piszą, rysują, tańczą po prostu tworzą na zlecenie nauczycieli, terapeutów. I ci również uczą ich technik, dostarczają odpowiednich narzędzi. Organizatorzy Dni Osób Niepełnosprawnych zwracają się co roku do wszystkich twórców niezależnie od pobudek dla których tworzą, aby dzielili się swoimi artystycznymi dokonaniami. W zaprezentowanych pracach widać piękno serc ich twórców i umysłów przesiąkniętych autentyzmem i szczerością. Przegląd Twórczości to forma podziękowania dla środowiska osób niepełnosprawnych, za ?sztukę przebudzania", pełną głębszej życiowej refleksji.
Po bardzo krótkiej wręcz symbolicznej części oficjalnej nastąpiło wręczanie nagród i wyróżnień dla uczestników Przeglądu Form Scenicznych jury (Dorota Papis, Paulina Żmijewska, Krystyna Ratajska) postanowiło wyróżnić w kategorii młodzież i dorośli za "Taniec dworski" dla uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. I nagrodę w kategorii młodzież i dorośli za spektakl "Wele-wele-wetka" otrzymał zespół "MOBILNI" działający przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Serocku,II miejsce w kategorii solista przyznano Adrianowi Szczepańskiemu za utwór "Śpiewać każdy może", Osobowością Sceniczną i I miejsce w kategorii solista za utwór "Okularnicy" jury przyznało Tomaszowi Idziakowi - Szkodzińskiemu, I miejsce w kategorii dziecięcej za spektakl "Idzie wiosna" dla Przedszkola Specjalnego w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, GRAND PRIX Przeglądu Form Scenicznych przyznano za "Historię Małego Motyla" dla uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych. Wszyscy laureaci zaprezentowali się przed widownią i zostali nagrodzeni olbrzymimi owacjami.
Kolejnym wydarzeniem Przeglądu Sztuki Osób Niepełnosprawnych był konkurs plastyczny. Wzięło w nim udział aż 62 uczestników, a jury w składzie: Ewa Górecka, Barbara Retmaniak i Andrzej Sobierajski przyznało nagrody w kategoriach:
w kategorii - dzieci: Aleksandrze Juszkowskiej, Milenie Pytel, Krzysztofowi Gotowcowi, Małgorzacie Grzybowskiej, Karolinie Rojek, Karolinie Kozłowskiej, Arturowi Snopkowi, Piotrowi Sakowskiemu,
w kategorii - rzeźby i prace przestrzenne: Pawłowi Woźniakowi, Agnieszce Cyrańskiej, Łukaszowi Frysiowi, Beacie Bosek,
w kategorii - młodzież starsza i dorośli: Norbertowi Kowalskiemu, Gabrieli Piwowarskiej, Mieczysławowi Krzymowskiemu, Kindze Tomaszewskiej, Damianowi Powale, Marta Rogalska, Adamowi Ceranowskiemu, Paulinie Siekierskiej, Dominice Kosińskiej, Dorocie Gabryjelskiej, Katarzynie Sobali, Julicie Tarczyńskiej.
Prace są do obejrzenia na wystawie przygotowanej na piętrze obok Sali Widowiskowej w Galerii Sztuki Ratusz. Wystawa laureatów odwiedzi również Pułtusk w kwietniu 2014 roku.
W konkursie literackim jury w składzie: Anna Czachorowska - przewodnicząca, Jan Zumis, Iwona Osypowicz, Anna Skiścim po merytorycznej dyskusji przyznało: pierwsze miejsce ex-equo Joannie Arciszewskiej, doceniając poczucie humoru, ciepło i duży wysiłek umysłowy, a także wkład pracy włożony w napisanie pracy słownikiem Blissa oraz Wiktorii Sobolewskiej - za dojrzałe podejście do tematu oraz ciekawą kreację literacką. drugie miejsce zajęła Dominika Kosińska "Moja opowieść", trzecie miejsce uzyskali:Piotr Kulesza z pracę pt. Tak blisko nas", Karolina Dudzińska za pracę pt."Moje relacje z innymi". Komisja przyznała wyróżnienie Dominikowi Kubalskiemu za pracę pt. "Niepełnosprawność to ludzie na mojej drodze".
Zebrani z ogromnym wzruszeniem obejrzeli jeden z dwóch filmów zaprezentowanych poza konkursem "Rehabilitacja Ignacego i Maurycego Grzybowskich", a zrealizowanych przez fundację "Dzielna Matka". Bohaterowie filmu pojawili się na scenie i zostali powitani przez zebranych gorącymi oklaskami a od organizatorów upominkami.
Kolorytu emocjonalnego uroczystości dodał występ grupy tańca "To tylko my", która zaprezentowała trzy style: hip-hop, popping, locking. Grupa uczy się pod opieką znanego choreografa i tancerza Roberta Nieznańskiego. Mistrz również wystąpił na scenie w towarzystwie tancerzy z sekcji Break Dance oraz tancerzy zawodowych z formacji Scrap Beat Revolution. Ten pokaz tąńców został poszerzony o Salsę, cha cha cha i jive`a w wykonaniu Bartka Domańskiego i Marty Grzegorczyk. Wszystkie występy taneczne porwały zgromadzonych gości wirtuozerią wykonania.
Uroczystość z lekkością i humorem poprowadził dyrektor MOK w Legionowie Andrzej Sobierajski, jeden z organizatorów Dni Osób Niepełnosprawnych.
A w kalendarzu imprez Dni Osób Niepełnosprawnych jeszcze trzy wystawy, paraolimpiada, sportowy obóz letni, , plener malarski, wystawa poplenerowa i spotkania z prawnikami. Jest to bogaty repertuar, różnorodne imprezy. Organizatorzy już myślą co należy zmienić, poprawić i wprowadzić nowego, aby przyciągać więcej uczestników do udziału w tych imprezach. A najbliższa impreza Dni Osób Niepełnosprawnych już 28 marca 2014 roku organizatorzy serdecznie zapraszają do legionowskiego ratuszu na otwarcie wystawy OWiRON z Warszawy i występy zespołu "Jeden Rytm-Jeden Świat".

Jerzy JastrzębskiPodziel się:


Kurier Kulturalny

Relacje

Archiwum

Newsletter


•  Galeria Sztuki Ratusz

•  Salon Artystyczny

•  Niedzielne spotkania z bajką

•  Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

•  Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo

•  Festiwal Szaniawskiego Legionowo

•  ProgRockFest

•  Warszawska Syrenka

•  Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

•  Dni Osób z Niepełnosprawnościami

•  Koncerty Festiwalu "Hajnówka" w Legionowie

•  Małe formy teatralne

•  Wiosenne Czarowanie

•  Legionowskie Senioralia


•  Pracownia ceramiki Smok Ceramok

•  Zespół poetycko-śpiewaczy ERIN

•  Teatr Na Luzie


•  Deklaracja dostępności