POWIDOK - 5 lat Galerii Sztuki Ratusz

Galeria Sztuki Ratusz w holu legionowskiego ratusza istnieje już od 5 lat. Prowadzący galerię Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na ten jubileusz wszystkich, którzy w niej dotychczas wystawiali oraz obserwowali jego rozwój. Licznie zgromadzonych gości powitał dyrektor MOK Andrzej Sobierajski oraz artyści wystawiający na tę okoliczność swoje dzieła: malarze - Alicja Juchnicka i Krzysztof Kozera oraz rzeźbiarz - Janusz Dłużniewski. Głos zabrali także patronujący galerii: Jan Grabiec, starosta powiatu legionowskiego i Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Miasta Legionowo.
Po wernisażu goście mogli wysłuchać koncertu wrocławskiego zespołu Projekt Volodia.

Wystawy można oglądać do 6 grudnia 2013.
Inaugurując działalność Galerii Sztuki Ratusz w 2008 roku wystawą Picasso - Miro - Matisse nie przypuszczaliśmy, że to miejsce będzie cieszyło się wśród twórców i odbiorców sztuki tak dużą popularnością. Gościliśmy tu ponad dziewięćdziesiąt wystaw zbiorowych i indywidualnych, artystów profesjonalnych i amatorów, uczestników konkursów, pracownie plastyczne ośrodków kultury, malarzy, rysowników, fotografów, twórców rękodzieła. W momencie naszego jubileuszu mamy już plany wystawiennicze na cały 2014 rok.
Siłą Galerii jest przede wszystkim to, że znajduje się w otwartej publicznej przestrzeni miejskiego ratusza, oferując kontakt ze sztuką nie ograniczony barierami konwenansu. Dzięki takiemu umiejscowieniu dzieło staje się obiektem codziennego doświadczenia odbiorcy, a wystawiający tu twórca uzyskuje szansę oddziaływania na publiczność wykraczającą poza zwyczajowe granice.Informacje o artystach

Alicja Juchnicka
Inspiruje mnie wszystko, co mnie otacza i życie tętniące we mnie. Jestem kobietą, więc częstym elementem moich obrazów jest kobieta. Kobieta drzewo, wysmagana wiatrem historii, trwająca. Na co dzień zawodowo zajmuję się grafiką komputerową i rzadko oddaję się malarstwu. Choć trudno znaleźć wspólny mianownik tych rodzajów aktywności, w moim przypadku jest nim obraz i barwa, światło i faktura. Za ich pomocą odmalowuję nastrój, czy chwilę, w której się znajduję.
Kiedyś jedna z moich córek powiedziała: "mamo, Ty malując, wyrzucasz na te obrazy cały brud z siebie".
I to pewnie też jest część mojej prawdy. To moja terapia. Moje oczyszczenie. Zanim zamieszkałam w Legionowie, ukończyłam studia (1993 rok) ze specjalizacją z malarstwa w Instytucie Wychowania Artystycznego w Lublinie, a wcześniej (1987 rok) Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu w klasie tkaniny artystycznej.

Krzysztof Kozera
Mija siódmy rok od naszej z żoną i córką przeprowadzki z Warszawy do domu pod lasem w Legionowie. Mam tutaj doskonałe warunki do tworzenia. Moje życie osobiste i artystyczne splotło się z Legionowem, czego przy-pieczętowaniem jest zaszczytny udział w wystawie MOK-u w Ratuszu tego miasta.
Ukończyłem ASP w Warszawie dyplomem w dziedzinie plakatu prof. Macieja Urbańca. Malarstwo stanowi ważny element mojej artystycznej działalności. Pracuję też jako grafik wydawnictw książkowych i reklamowych.

Janusz Dłużniewski
Ma 60 lat. Pochodzi z miejscowości Dzierżenin nad Narwią. Rzeźbiarz - samouk, człowiek niezwykle wrażliwy, poszukujący sensu otaczającego go świata. Swoją kolekcję tworzy od 2000 roku. Głównym tematem jego prac jest cierpienie człowieka, o czym świadczą tytuły: Głód, Głodny etiopczyk, Umierający ptak, Opętanie, Pasja, Anioł. W jego pracach widać łączność z naturą, ekologią, miejscem pochodzenia.Podziel się: