"Człowieczy los"
piosenki Anny German

Piosenki Anny German zaśpiewała Oleksandra Żurawel
26 maja 2013, sala w legionowskim ratuszu

Relacja w Gazecie Miejscowej
Moda na Annę German, którą zapoczątkował serial telewizyjny wciąż trwa. W ubiegłą niedzielę odbyła się już trzecia impreza poświęcona tej wybitnej piosenkarce. Tym razem najważniejsze były jej piosenki.
Koncert ?Człowieczy Los? zorganizowany przez Fundację na Rzecz Dzieci i Młodzieży im. Wandy Tomczyńskiej oraz Miejski Ośrodek Kultury, wyróżniało jednak coś jeszcze. ? Jest to impreza biletowana, a mimo to w stosunku do imprez, które miały wstęp wolny, obroniła się. To znaczy jest sprzedany koncert, który planowaliśmy na 18.00 i tydzień temu musieliśmy uruchomić sprzedaż biletów na drugi występ, który przygotowaliśmy na godzinę 20.00 ? mówi Andrzej Sobierajski, dyrektor MOK w Legionowie. Na drugi koncert piosenek Anny German w wykonaniu pochodzącej z Ukrainy wokalistki Oleksandry Żurawel, bilety kupiło ponad sto osób. ? To, że impreza była biletowana, a mimo to się sprzedała, to dowód na to jak fajnie zadziałał serial o Annie German. Okazuje się, że osoba o której w zasadzie gdzieś tam w tle wiedzieliśmy i pamiętaliśmy ją, wymagała jednak pokazania historii jej życia i twórczości ? dodaje Andrzej Sobierajski.
Dla Oleksandry Żurawel, która utwory Anny German wykonuje od wielu lat, ten renesans zainteresowania twórczością jej ulubionej artystki, to z jednej strony radość a z drugiej... wielki żal. ? Szkoda, że wcześniej nie było tak głośno o Annie German. Nie wiem dlaczego. Ja od dziesięciu lat mam stworzony recital z jej piosenkami, które śpiewam i w języku rosyjskim i po polsku. Na powrót popularna stała się to dopiero teraz, jak się pojawił ten serial. I ja się bardzo z tego cieszę ? mówi Oleksandry Żurawel. Również dlatego, że w związku z ogromną popularnością Anny German, piosenkarka na brak propozycji występów ostatnio nie narzeka. ? Nie narzekam i czasami z nimi nie nadążam. Za kilka dni wyjeżdżam do Opola, a później wracam do Warszawy. Śpiewałam już w Olsztynie, byłam pod Bydgoszczą. Także naprawdę dużo się dzieje ? mówi Oleksandra Żurawel.
Dwa legionowskie koncerty były wyjątkowe też z innego powodu. Po raz pierwszy artystka wystąpiła w towarzystwie pianistki. Przez cały wieczór było nastrojowo i subtelnie. Interpretacje utworów Anny German, zarówno przy akompaniamencie fortepianu jak i gotowych podkładów, idealnie oddawały to co było sednem jej twórczości. ? Jej piosenki są bardzo, bardzo sensowne. Mają ogromne przesłanie i na ogół są o miłości. Czego nam czasami tak brakuje ? mówi wokalistka. A przede wszystkim są po prostu piękne.
Rafał Michałowski

Podziel się: