II Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych

II Dni Osób Niepełnosprawnych
Afrykańskie rytmy w ratuszu


W pierwszy dzień wiosny w legionowskim ratuszu odbył się II Powiatowy Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego.
II Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych składa się z trzech konkursów: literackiego, plastycznego i muzycznego. W tym roku w konkursach wzięło udział blisko 150 osób. W trakcie Gali nagrodzono, wyróżniono i uhonorowano wszystkich artystów.
W konkursie Literackim "Jesteśmy razem" wzięło udział 27 osób. Tematyka prac, zgodnie z regulaminem konkursu, dotyczyła problemów osób niepełnosprawnych, postrzegania ich przez otoczenie, tolerancji i integracji, włączania osób niepełnosprawnych w nurt życia społecznego. Nadesłane teksty oceniało jury w składzie:
Anna Czachorowska - przewodnicząca jury, dyrektor Biblioteki Publicznej w Jabłonnie, poetka,
Agnieszka Łuniewicz-Stępniak, - magister polonistyki, nauczycielka,
Pani Marta Berowska, pisarka
Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I nagrodę Urszuli Chatys za utwór "Milczenie", II nagrodę Karolinie Nieradzik za utwór "Sikorki w kapeluszach", III nagrodę Wiktorii Sobolewskiej za utwór "W cieniu", III nagrodę Dagmarze Sochali za utwór "Spełnione marzenia".
Wyróżnienia I stopnia otrzymali: Mateusz Żebrowski za tekst "Osoby niepełnosprawne we współczesnym świecie", Mateusz Rodak za utwór "Cień nadziei", Olga Celska za tekst "Dosięgnąć marzeń". Wyróżnienia II stopnia otrzymali: Michał Dzięcioł za tekst "Dzień niepełnosprawnego", Patryk Wiereszka za tekst "Coś o Michale", Artur Snopek za tekst "Niepełnosprawni moimi oczami". Nagrodzone prace będą zamieszczone w Gazecie Miejscowej i Gazecie Powiatowej oraz czytane w Radio Hobby.
Kolejnym wydarzeniem Przeglądu Sztuki Osób Niepełnosprawnych był konkurs plastyczny. Wzięło w nim udział aż 62 uczestników, nad pracami obradowało jury w składzie:
Andrzej Sobierajski - dyrektor MOK w Legionowie,
Zofia Piotrowska - artysta plastyk,
Barbara Retmaniak - artysta plastyk.
Jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną Agnieszce Kalinowskiej za trzy prace: "Tulipany", "Bratki", "Zachód Słońca i ich dwoje" oraz 19 nagród równorzędnych. Prace laureatów zostały wyeksponowane na wystawie w Galerii Sztuki Ratusz. Od 11 kwietnia wystawa ta zaistnieje w Pułtusku, a w naszej galerii zagości wystawa z Pułtuska.
Po raz pierwszy w tym roku na Przeglądzie Sztuki Osób Niepełnosprawnych odbył się konkurs muzyczny. Wzięło w nim udział 51 osób, zarówno soliści, jak i zespoły wokalno -instrumentalne i teatralne. Występy oceniało Jury w składzie:
Paulina Żmijewska,
Karolina Kwiatek,
Justyna Górska - Guzik,
Robert Szymański - muzyk, lider zespołu Sexbomba.
Na scenie podczas gali wystąpili laureaci konkursu. Jako pierwszy wystąpił chór z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie z piosenką "Moje Miasto". Po nich uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Legionowie Krzysztof Duda zaśpiewał piosenkę "Gdzie jest Ola", zaś Paweł Waśniewski "Bo ja gram na saksofonie"
Warsztaty Terapii Zajęciowej OPS reprezentował Paweł Łączkowski utworem "Hej Sokoły". Na zakończenie zespół wokalno-teatralny "Mobilni" z Środowiskowego Domu Samopomocy z Serocka przedstawił fragment "Małego Księcia". Jury Przyznało cztery indywidualne nagrody za "osobowość sceniczną" następującym osobom:
Krzysztofowi Dudzie z SP 2 za żywiołowe wykonanie połączone ze spontanicznością i znakomitym kontaktem z widownią,
Piotrowi Łątce - tamburyno WZT za świetne poczucie rytmu i porywającą osobowość estradową ? występ wraz z zespołem,
Dominice Kosińskiej za doskonałą grę aktorską i sugestywne wyrażenie kreowanej postaci. MOBILNI występ rola Żmii,
Justynie Bulwickiej za doskonałą grę aktorską i sugestywne wyrażenie kreowanej postaci. MOBILNI - występ rola Lisa.
Jury postanowiło wyróżnić za "Największe przedsięwzięcie artystyczne konkursu" grupę teatralną MOBILNI z Serocka za spektakl "Mały Książe".
Na koniec prowadzący Andrzej Sobierajski i Paulina Żmijewska zapowiedzieli zespół "Jeden Rytm - Jeden świat" z Warszawy. Zespół ten to podopieczni Ośrodka Wsparcia i Rehabilitacji dla Osób Niepełnosprawnych w Warszawie. Grupa pod kierownictwem Wojciecha i Piotra Bartosiaków podbiła serca publiczności muzyką opartą o bogate instrumentarium perkusyjne z towarzyszeniem gitary i keyboardu. Na sali zapanował tropik, a zebrani poczuli się jak w Afryce. A to wszystko dzięki tworzonej przez członków zespołu oryginalnej muzyce opartej na brzmieniach z tego kontynentu.
Na zakończenie w imieniu podopiecznych Fundacji "Promień Słońca" podziękowałem wszystkim darczyńcom, szczególnie społeczności Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, Społeczności Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, Przedszkolu "Chatka Puchatka", wszystkim którzy rozumieją, co to znaczy być niepełnosprawnym i starają się nieść pomoc.
- Życzę wszystkim na te święta aby radosny promień słońca wraz z przesłaniem wielkanocnym naszej fundacji zagościł w Waszych rodzinach. Aby wiosenny nastrój wywołany wyrządzonym dobrem nie opuszczał Was nigdy. Wszystkiego najlepszego. Wspaniałych świąt Zmartwychwstania.

Jerzy JastrzębskiPodziel się:


Kurier Kulturalny

Relacje

Archiwum

Newsletter


•  Galeria Sztuki Ratusz

•  Salon Artystyczny

•  Niedzielne spotkania z bajką

•  Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

•  Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo

•  Festiwal Szaniawskiego Legionowo

•  ProgRockFest

•  Warszawska Syrenka

•  Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

•  Dni Osób z Niepełnosprawnościami

•  Koncerty Festiwalu "Hajnówka" w Legionowie

•  Małe formy teatralne

•  Wiosenne Czarowanie

•  Legionowskie Senioralia


•  Pracownia ceramiki Smok Ceramok

•  Zespół poetycko-śpiewaczy ERIN

•  Teatr Na Luzie


•  Deklaracja dostępności