Inauguracja II Dni Osób Niepełnosprawnych

W rytm muzyki reggae - Inauguracja II Dni Osób Niepełnosprawnych w Legionowie

Dzień 5 marca 2013 na długo pozostanie w pamięci zebranych w sali ratusza w Legionowie 350 gości. W tym dniu nastąpiło uroczyste otwarcie II Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. Wydarzenia szczególnego z wielu powodów dla całej społeczności.
To oficjalne otwarcie dokonane przez władze samorządowe miasta Legionowa i powiatu Legionowskiego zapoczątkowuje cykl niezwykłych wydarzeń kulturalnych i sportowych (wystawy, przeglądy sztuki, konkursy, paraolimpiada), które będą trwały aż do końca maja. Podczas prezentacji dorobku artystycznego i sportowego środowiska osób niepełnosprawnych następuje poznawanie się członków lokalnej społeczności. Ludzie, którzy bardzo często czują się odrzuceni, zepchnięci na margines odnajdują motywację do działań na rzecz środowiska w którym żyją na co dzień. Odnajdują sens swego życia i motywację do działania. Zadaniem tych działań jest wspieranie ludzi niepełnosprawnych, budowania solidnych podstaw do wzajemnego zrozumienia, budowania poczucia wspólnoty prowadzącej do partnerskiego dialogu. W ten dialog poprzez sztukę, sport angażuje się nie tylko osoby niepełnosprawne, ale ich rodziny, znajomych i całą społeczność lokalną. Dni te to okazja do zaprezentowania własnego talentu artystycznego w wielu dziedzinach sztuki, wykazania się sportowymi osiągnięciami , ukazania swoich mocnych stron. To okazja do wspaniałej rywalizacji uczestników wystaw, konkursów, przeglądów sztuki, paraolimpiady oraz okazja do naprawdę niepowtarzalnej zabawy.
Taką okazją przyniósł już na samym rozpoczęciu Dni Osób Niepełnosprawnych 2013 występ zespołu "November Project". Zespół ten to niespotykane zjawisko zarówno artystyczne jak i społeczne. Jego wyjątkowość to nie tylko rodzaj muzyki jaką uprawia, barwa, brzmienie treść piosenek, ale i pozytywnej z lekka zakręconej atmosfery jaką roztacza wokół siebie."November Project" to dwunastu muzyków, siedmiu z nich to niepełnosprawni. Ich muzyka wznosi się ponad wszelkimi podziałami. Na ich koncertach bariera miedzy pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi nie ma żadnego znaczenia. Ich piosenki są pełne ciepłej autoironii, często określają się mianem "specjalnej troski". Wspaniałe poczucie humoru i rozumienie różnorodnej publiczności to ich szczególne atuty. Trzeba do tego dodać oryginalne pełne kolorów stroje sceniczne. Już przy wykonaniu pierwszego utworu wokół sceny zrobiło się tłoczno. Wkrótce tańczyła w rytm muzyki reggae prawie cała widownia. Wspaniała zabawa trwała godzinę i zakończyła się wieloma bisami.
Po krótkiej przerwie rozpoczęło się przesłuchanie w konkursie wokalno -muzycznym. Przed jury wystąpił chór z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie z piosenką "Bieszczady", ponadto uczniowie tej szkoły Monika Kalinowska, Krzysztof Czapliński, Tomasz Idziak-Szkodziński wykonali piosenkę "Moje Miasto". Po nich uczeń Szkoły Podstawowej nr2 W Legionowie zaśpiewał piosenkę "Gdzie jest Ola", zaś Paweł Waśniewski "Bo ja gram na saksofonie". Warsztaty Terapii Zajęciowej OPS reprezentował Paweł Łączkowski utworem "Hej Sokoły". Na zakończenie zespół wokalno-teatralny "Mobilni" z Środowiskowego Domu Samopomocy z Serocka przedstawił oryginalną wersję "Małego Księcia". Imprezie towarzyszyła wystawa zdjęć przypominających wydarzenia z ubiegłorocznych obchodów Dni Osób Niepełnosprawnych.
Organizatorzy Dni Osób Niepełnosprawnych Miejski Ośrodek Kultury, Fundacja "Promień Słońca", Powiatowy Zespół Szkół I Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II, Miejski Ośrodek Kultury Legionowo, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Szkolny Związek Sportowy w Legionowie zapraszają wszystkich zainteresowanych na finały konkursów i wystawę laureatów Przeglądu Sztuki do sali widowiskowej Ratusza w Legionowie 21 marca 2013 roku na godzinę 11. Imprezie tej towarzyszy kiermasz wielkanocny fundacji "Promień Słońca".
Dni Osób Niepełnosprawnych to święto całej społeczności powiatu. To czas na wspaniałą zabawę, do której wszystkich w imieniu organizatorów zapraszamy.

Jastrzębski JerzyPodziel się: