"Wszystkie kolory świata"
wystawa lalek w Galerii Sztuki Ratusz

2 marca w Galeria Sztuki Ratusz w Legionowie, przy licznym udziale przedszkolaków oraz władz miasta została otwarta wystawa lalek "Wszystkie kolory świata". Partnerem tego przedsięwzięcia był Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie.

PRZEDSZKOLAKI UCZĄ NAS RADOŚCI POMAGANIA!Przedszkole Miejskie nr 9 i Przedszkole Miejskie nr 6 to dwie legionowskie placówki, które wzięły udział w akcji UNICEF-u "Wszystkie Kolory Świata". Celem konkursu jest zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone, jednym z najbiedniejszych afrykańskich krajów na świecie, w którym zaledwie 39% wszystkich dzieci szczepionych jest przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego. Najczęstszą przyczyną zgonów wśród dzieci do 5 roku życia jest tam odra i tężec noworodkowy.Zadaniem nauczycieli było przekazanie dzieciom wiadomości o mieszkańcach różnych kontynentów i regionów świata, ich tradycjach, kulturze, zwyczajach, typowych potrawach, charakterystycznym ubiorze, muzyce. Wspólnie bawiliśmy się wyszukując ciekawostek w albumach, w Internecie, podróżując "palcem po mapie". Rodzice otrzymali szablony lalek, które potem szyli razem z dziećmi, "ubierali" w strój charakterystyczny dla danego kontynentu, kraju lub regionu (Japonka, mieszkanka Afryki, Arabka, eskimoska, itp.) i wypełniali "Akt urodzenia laleczki" nadając jej imię. Ze wszystkich przepięknie zrobionych laleczek, w których uszycie rodzice włożyli dużo pracy i serca powstały galerie prezentowane w Przedszkolu. Przedszkole nr 9 zaprosiło rodziców oraz uczniów z zaprzyjaźnionych szkół na wystawę. Zależy nam jednak, aby w tę cykliczną akcję w przyszłym roku zaangażowały się kolejne placówki. Laleczki będą "adoptowane", a pieniądze zebrane podczas akcji przekażemy na rzecz UNICEF na szczepienie dzieci z Sierra Leone.
Atrakcyjna forma wspólnych działań ma uświadomić dzieciom, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się pozytywnymi emocjami. Piękne prace dzieci z "Szóstki" i 'Dziewiątki" zostały zaprezentowane na wystawie w Ratuszu miejskim w galerii na I. piętrze.

Podziel się: