"Legionowo wspiera talenty muzyczne"
konkurs rozsztrzygnięty

"Legionowo wspiera talenty muzyczne" to partnerska inicjatywa Instytutu Piosenki i Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie. Inspiracją do jej powstania był długoletni brak w środowisku lokalnym propozycji (prywatnej, czy też samorządowej), dzięki której osoba utalentowana wokalnie zrobiłaby ten pierwszy, często najtrudniejszy krok na rynku muzycznym.


Laureatka konkursu Sandra Konarska

- Andrzeja (Sobierajskiego) nie musiałem długo przekonywać do idei konkursu. Docenił potencjał i dostrzegł jego zalety już na pierwszym spotkaniu. Podczas dwóch kolejnych wypracowaliśmy spójną koncepcję całego przedsięwzięcia. Cieszę się, że Andrzej wygospodarował również środki, dzięki którym mogliśmy ufundować wyjątkową nagrodę główną, jaką jest profesjonalna produkcja płyty EP oraz jej trzymiesięczna promocja - mówi Łukasz Dyakowski z Instytutu Piosenki.
Projekt "Legionowo wspiera talenty muzyczne" w założeniu składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest konkurs o charakterze otwartym, który ma na celu wyłonienie jednego laureata - osobowości muzycznej charakteryzującej się największym potencjałem spośród zgłoszonych uczestników. Etap drugi to praca indywidualna z laureatem konkursu nad produkcją małej płyty (EP) i jej promocją.
Właśnie zaangażowanie się organizatorów w promocję płyty laureata jest wyróżnikiem tej nagrody.


Jury wręcza nagrodę laureatce

- Obracając się w branży muzycznej poznałem niezliczone historie o podobnych nagrodach konkursowych (pojedynczych nagraniach, płytach), które trafiły do szuflady tylko dlatego, że po ich wyprodukowaniu laureaci zostali pozostawieni samym sobie. I o ile nie powinno to być przeszkodą dla przedsiębiorczych artystów mogących pochwalić się rzeszą wiernych fanów jeszcze przed konkursem, to dla nowicjuszy, przebicie się z własnymi nagraniami na antenę radiową (jeden przykład) dalej stanowi barierę - najczęściej nie do pokonania - kontynuuje Łukasz Dyakowski.

Przebieg części konkursowej
13. listopada 2011 roku w Sali widowiskowej ratusza miejskiego w Legionowie odbyły się przesłuchania uczestników, którzy zgłosili chęć udziału w konkursie. Z sześciu nadesłanych zgłoszeń na przesłuchania stawiły się trzy osoby. Organizatorów reprezentowali: Anna Durka (MOK Legionowo) i Łukasz Dyakowski (Instytut Piosenki). Jury obradowało w składzie: Marek Wiernik (Radio Dla Ciebie), Robert Szymański (Sexbomba), Łukasz Dyakowski (Instytut Piosenki).

Laureatką I edycji konkursu "Legionowo wspiera talenty muzyczne" została Sandra Konarska z Warszawy, związana z legionowskim zespołem muzycznym Retrosekcja. Nad produkcją jej piosenek będzie czuwał Łukasz Dyakowski - muzyk i autor współpracujący również z artystami amerykańskimi, m.in. Laura Clapp, James Grey, Chris Burke.
- Nigdy wcześniej nie brałam udziału w żadnym konkursie i wiadomość o wygranej przyjęłam bardzo entuzjastycznie. Grono uczestniczek choć bardzo wąskie, to reprezentowało naprawdę wysoki poziom i jest mi niezmiernie miło, że jury zdecydowało o takim właśnie wyniku. Bardzo podoba mi się idea konkursu, ponieważ nagrodą jest nie tylko uznanie wśród autorytetów muzycznych, ale przede wszystkim szansa na dalszą realizację swoich marzeń i pasji. Mam nadzieję, że takie inicjatywy będą miały miejsce częściej, dzięki czemu więcej utalentowanych osób będzie miało możliwość rozwinięcia skrzydeł - powiedziała Sandra Konarska, laureatka I edycji konkursu.
Jurorzy docenili także wysoki poziom dwóch pozostałych uczestniczek i postanowili przyznać im wyróżnienia. Otrzymały je Michalina Mitura z Legionowa i Blanka Pieńkos z Michałowa-Reginowa. Marek Wiernik w imieniu jury i organizatorów wręczył uczestniczkom pamiątkowe dyplomy oraz podwójne zaproszenia na koncert Jarosława Śmietany ufundowane przez MOK Legionowo.
- Jako pomysłodawca i współorganizator projektu mogę śmiało przyznać, że pomimo znikomej frekwencji cel, jaki sobie wyznaczyliśmy z Andrzejem Sobierajskim został osiągnięty. Z trzech uczestniczek, które zgłosiły się na przesłuchanie udało nam się wyłonić laureatkę (i to jednomyślnie!), która poza dojrzałą osobowością i wykształceniem muzycznym ma wystarczający potencjał, abyśmy mogli z nią wiązać dalsze nadzieje. A przy okazji jest to osoba związana artystycznie z Legionowem. - dodał Łukasz Dyakowski.

Podziel się:


Kurier Kulturalny

Relacje

Archiwum

Newsletter


•  Festiwal Młodych Talentów

•  Galeria Sztuki Ratusz

•  Salon Artystyczny

•  Niedzielne spotkania z bajką

•  Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

•  Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo

•  Festiwal Szaniawskiego Legionowo

•  ProgRockFest

•  Warszawska Syrenka

•  Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

•  Dni Osób z Niepełnosprawnościami

•  Koncerty Festiwalu "Hajnówka" w Legionowie

•  Małe formy teatralne

•  Wiosenne Czarowanie

•  Legionowskie Senioralia


•  Pracownia ceramiki Smok Ceramok

•  Zespół poetycko-śpiewaczy ERIN

•  Teatr Na Luzie


•  Deklaracja dostępności