VII Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

VII Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej
Kościół Św. Jana Kantego w Legionowie


Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Mazowieckiego
Arcybiskup Henryk Hoser - Ordynariusz Diecezji warszawsko-Praskiej
Prezydent Miasta Legionowo

Dyrektor Artystyczny Festiwalu - Jan Bokszczanin

4 września 2011, godz. 19.00

Agnieszka Tomaszewska - sopran
Jan Bokszczanin - organy
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
Jan Miłosz Zarzycki - dyrygent
Program:
Georg Friedrich Händel [1685-1759]: Koncert organowy g-moll op. 4 nr 1
Koncert organowy F-dur op. 4 nr 2
César Franck [1822-1890]: Panis Angelicus
Wolfgang Amadeus Mozart [1756-1791] - Agnus Dei z Mszy koronacyjnej
Alleluja z Exsultate jubilate KV 165
Giulio Caccini [ok. 1545-1618]: Ave Maria
Fryderyk Chopin: Wiosna

Agnieszka Tomaszewska - sopran
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku. Studia wokalne kontynuowała na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu, pod kierunkiem prof. Heleny Łazarskiej. Ukończyła Międzynarodowe Studium Operowe Hamburskiej Opery Narodowej. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, prowadzonych przez Barbarę Boney, Régine Crespin, Thomasa Hampsona. Obecnie jest doktorantką Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Jest laureatką wielu konkursów, w tym: Międzynarodowej Letniej Akademii Uniwersytetu w Salzburgu, Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (I nagroda), Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego w 2010 r. (Nagrody dla Najlepszego Sopranu) oraz nagród specjalnych (m.in. Radia RMF Classic). Była również nominowana do nagrody Sztorm Roku - Artysta Roku 2005 przyznawanej przez dziennikarzy Gazety Wyborczej.
Występowała na scenie Schlosstheater Schonbrunn, Hamburskiej Opery Narodowej, Opery Krakowskiej. Obecnie współpracuje z Operą Narodową w Warszawie. Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą: występuje z recitalami, bierze udział w wykonaniach muzyki kameralnej i oratoryjno-kantatowej, a także współpracuje z zespołami i wykonawcami muzyki dawnej (Cappella Gedanensis, Sinfonietta Riga). Brała udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych (m. in. Salzburger Festspiele, Die hamburger Ostertöne, Hamburger Mozartwochen, Gdańska Wiosna, Gaude Mater, Festiwal Muzyki Polskiej).
Wzięła udział w prawykonaniach dzieł napisanych przez zdobywcę Oscara Jana A.P. Kaczmarka: na Jubileusz 25-lecia "Solidarności" - Kantata o wolności oraz w 50-tą rocznicę czerwca poznańskiego - Oratorium 1956. Odbyła tournee po Izraelu z Izrael Philharmonic Orchestra Zubina Mehty, wykonując Mszę h-moll J.S.Bacha. Z Kwintetem Paula Roczka, w ramach Salzburger Festspiele, wykonała Stabat Mater Luigi Boccheriniego. W Hollywood wystąpiła w Royce Hall, u boku Leszka Możdżera w koncercie poświęconym muzyce filmowej Jana A. P. Kaczmarka.
Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak: Alfred Eschwé, Wolfgang Helbich, Tadeusz Kozłowski, Carlo Montanaro, Michał Nesterowicz, Janusz Przybylski, Wojciech Rajski, Peter Schreier, Stefan Soltesz, Simone Young; z zespołami: Cremerata Baltica, Musica Antiqua Köln, Philharmoniker Hamburg, Izrael Philharmonic Orchestra, Kammersinfonie Bremen, Deutsche Kammer-Philharmonie, Dresdner Kapellsolisten, z orkiestrami Filharmonii Bałtyckiej; Dolnośląskiej, Opolskiej, Izmirskiej, Poznańskiej; Opery Bałtyckiej, Krakowskiej; z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Cappellą Gedanensis.
Ma na swoim koncie udział w nagraniach CD/DVD, m.in. J.B. Bach Oratorium na Boże Narodzenie, Luigi Boccherini Stabat Mater (nominowana do nagrody Fryderyk 2008), Marek Kuczyński Oratorium Gdańskie, Karol Szymanowski Loteria na mężów (DVD, światowe prawykonanie), kołysanki Śpiewam dzieciom. Nagrywała również dla radia i telewizji.

Jan Bokszczanin - organy
W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. Był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jesse E. Eschbacha. W roku 2006 uzyskał stopień doktora sztuki.
Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Guy Boveta (Szwajcaria), James David Christie (USA), Aleksandera Fisejskiego (Rosja), Bernharda Hassa (Niemcy), Zsigmonta Szathmary`ego (Węgry) oraz Haralda Vogla (Niemcy). Koncertuje w kraju i za granicą (Białoruś, Dania, Finlandia, Litwa, Niemcy, Rosja oraz USA). Współpracuje z wieloma zespołami kameralnymi i orkiestrami, m.in. z Concerto Avenna, Camerata Vistula, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Republiki Białoruskiej.
Jan Bokszczanin nagrał dwanaście płyt CD z muzyką organową dla wytwórni: Acte Prealable, DUX, Hi-Fi i Muzyka - ARMS Records, Zakłady Płytowe, oraz Musica Sacra Edition. Jedna z nich otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów - Niepokalanów 2000, a dwie inne były nominowane do nagrody "Fryderyki". Jan Bokszczanin jest autorem książki Geneza i tradycje rosyjskiej muzyki organowej, (Warszawa 2001), a także redaktorem kilku dodatków nutowych zamieszczonych w periodyku "Liturgia Sacra". Pod jego redakcją w wydawnictwie "Polihymnia" w Lublinie ukazały się cztery zeszyty z utworami Mariana Sawy (2007, 2008). Od kilku lat jest członkiem zarządu Towarzystwa im. Mariana Sawy. Jest także prezesem Stowarzyszenia "ARS LIBERATA". Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory i aranżacje, m. in.: Marian Sawa (który dedykował mu osiem z jedenastu skomponowanych dla niego utworów), Adam Sławiński, Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Krzysztof Herdzin, Ryszard Borowski.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
powstała w październiku 1977 roku, otrzymując wkrótce status państwowej instytucji. W ciągu 30 lat swego istnienia dała setki koncertów w kraju oraz poza jego granicami, biorąc udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych. Orkiestra współpracuje z wieloma wybitnymi solistami, m. in: Jadwigą Kotnowską, Agnieszką Fatygą, Krzysztofem Jakowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Wiesławem Ochmanem, Piotrem Palecznym oraz dyrygentami: Markiem Pijarowskim, Jerzym Salwarowskim, Józefem Wiłkomirkim. Od roku 2004 funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pełni Jan Miłosz Zarzycki.

Jan Miłosz Zarzycki - dyrygent
Finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech. W roku 1994 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty jak S. Ozawa, K. Masur, C. Abbado. Jest również absolwentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach, jako skrzypek jest laureatem licznych konkursów muzycznych. W roku 1988 objął kierownictwo Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował z Państwową Operą we Wrocławiu (1992-1993) oraz z wieloma polskimi orkiestrami, m.in: Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz z Warszawską Operą Kameralną.
Koncertował w Niemczech, Francji, Austrii, Holandii, Czechach, Rosji, Włoszech, Ukrainie, Macedonii, USA i Belgii. W roku 1997 otrzymał III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. A. Toscaniniego w Parmie, którego konsekwencją było tournée koncertowe po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. A.Toscaniniego. Jest adiunktem i członkiem Katedry Dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz profesorem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, sprawuje artystyczne kierownictwo Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych w Szczecinie. Jest także I dyrygentem Warszawskiej Orkiestry Kameralnej "Concentus pro arte" oraz dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Nagrodą Specjalną w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej.Podziel się:


Kurier Kulturalny

Relacje

Archiwum

Newsletter


•  Galeria Sztuki Ratusz

•  Salon Artystyczny

•  Niedzielne spotkania z bajką

•  Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

•  Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo

•  Festiwal Szaniawskiego Legionowo

•  ProgRockFest

•  Warszawska Syrenka

•  Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

•  Dni Osób z Niepełnosprawnościami

•  Koncerty Festiwalu "Hajnówka" w Legionowie

•  Małe formy teatralne

•  Wiosenne Czarowanie

•  Legionowskie Senioralia


•  Pracownia ceramiki Smok Ceramok

•  Zespół poetycko-śpiewaczy ERIN

•  Teatr Na Luzie


•  Deklaracja dostępności