VII Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

VII Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej
Kościół Św. Jana Kantego w Legionowie


Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Mazowieckiego
Arcybiskup Henryk Hoser - Ordynariusz Diecezji warszawsko-Praskiej
Prezydent Miasta Legionowo

Dyrektor Artystyczny Festiwalu - Jan Bokszczanin

28 sierpnia 2011, godz. 16.00

Krzysztof Czerwiński - organy
Program:
Dietrich Buxtehude [ok.1637-1707]: Toccata F-dur
Johann Sebastian Bach [1685-1750]: Toccata i Adagio C-dur BWV 564
Léon Boëllmann [1862-1897]: Suite gothique op. 25
Introdukcja - Chorał
Toccata

Ian Maksin (USA) - wiolonczela
Program:
Johann Sebastian Bach [1685-1750]: III Suita wiolonczelowa C-dur BWV 1009
Prelude
Allemande
Courante
Sarabande
Bourrees 1 & 2
Gigue
Ilya Levinson [*1958]: Prayer
Ian Maksin [*1975]: Meditation on Themes by Sting

Krzysztof Czerwiński - organy
Urodzony w Poznaniu dyrygent, organista i pedagog. Jest absolwentem "Poznańskiej Szkoły Talentów" w klasie organów prof. Józefa Serafina. Otrzymał stypendium Eastman School of Music w Nowym Jorku na studia w klasie dyrygentury, organów, śpiewu, pedagogiki wokalnej i muzyki kościelnej. Już w pierwszym roku studiów został laureatem nagrody uczelni, przyznawanej studentom, których kariera muzyczna rokuje największe nadzieje na przyszłość ? ?Eastman Professional Career Development Grant". Był stypendystą Birmingham Conservatoire w Anglii (studia II stopnia) w klasie dyrygentury chóralnej, śpiewu i dawnej praktyki wykonawczej. Będąc w Wielkiej Brytanii został dyrygentem chóru kameralnego konserwatorium w Birmingham oraz nauczycielem śpiewu, emisji głosu, kształcenia słuchu i teorii muzyki w katedralnej szkole chóralnej (Lichfield Cathedral School), gdzie również pełnił funkcję asystenta dyrektora szkoły. Jest założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem Polskiej Orkiestry Barokowej oraz inicjatorem i dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Komornikach.
Odbył szereg zagranicznych podróży artystycznych. Koncertował w Australii, Austrii, Francji, Holandii, Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Jest laureatem wielu konkursów, nagród i stypendiów (do najważniejszych należą stypendia rządowe, ministerialne i uniwersyteckie oraz głównie nagrody i pierwsze miejsca w konkursach organizowanych przez Amerykański Związek Organistów ? American Guild of Organists oraz Międzynarodowy Związek Dyrygentów Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych ? Choristers Guild).
Obecnie studiuje dyrygenturę symfoniczno-operową w Sydney Conservatorium of Music w klasie prof. Imre Pallo oraz prowadzi chór anglikańskiego kościoła Christ Church w Sydney.

Ian Maksin - wiolonczela
Wiolonczelista i kompozytor. Swój pierwszy recital dał w wieku sześciu lat w rodzinnym St. Petersburgu, Rosja. Występował jako solista i kameralista w Europie, Azji i obu Amerykach. Jego koncerty oraz wywiady były transmitowane na żywo w publicznych rozgłośniach radiowych, zarówno krajowych jak i międzynarodowych w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Brał udział w najbardziej prestiżowych festiwalach na świecie, takich jak Ravinia, Spoleto, Norfolk, Festiwal Muzyczn Białych Nocy w St. Petersburgu.
W 2000 roku Ian Maksin został zaproszony do występów z the New World Symphony, czołową amerykańską orkiestrą złożoną z młodych muzyków z całego świata pod dyrekcją Michaela Tilsona Thomasa. W ciągu tych lat pracy z orkiestrą, występował jako główny (pierwszy) wiolonczelista oraz solista koncertowy pod batutą takich dyrygentów jak Michael Tilson Thomas, Hans Graf, Andreas Delfs, Donald Runnicles, Zdenek Macal, Stanislaw Skrowaczewski, Yan Pascal Tortelier, John Adams, Lukas Foss oraz wielu innych. Artysta jest często gościnnie zapraszany do występów i nagrań jako pierwszy wiolonczelista przez różne orkiestry kameralne m. n.: Atlantycką Orkiestrę Klasyczną, Pro Corde Strings, Chicago Virtuosi, Spoleto USA Orchestra, Ars Viva.
Poza muzyką klasyczną Ian Maksin współpracował z wieloma znanymi artystami różnych gatunków. Występował i nagrywał z Andrea Bocellim, P Diddy, Snoop Doggiem, Glorią Estefan, Cirque du Soleil, Barrym Gibbem, Smokey Robinsonem i wieloma innymi. Jako członek różnych zespołów rokowych pojawiał się w MTV, na Lollapalooza Music Festival, Milwaukee SummerFest i wielu innych.
Ian Maksin wykonał premiery oraz dokonał nagrań wielu utworów współczesnych kompozytorów, łącznie z entuzjastycznie przyjętą przez krytyków płytą CD "Sculpting Clouds". Album został wydany przez wytwórnię Albany Records w 2007 i zawiera utwory wielokrotnie nagradzanego amerykańskiego kompozytora Erica Ewazena. W 2006 nagrał album "Clocks" z muzyką Miguela de Aguila we współpracy ze znanym kwartetem Cuarteto Latinoamericano. Nowa płyta Iana zatytułowana "Solo Flight" została wydana w styczniu 2010 i jest kompilacją solowych utworów wiolonczelowych począwszy od Suit Wiolonczelowych Bacha aż po współczesne utwory chicagowskiego kompozytora Ilya Levinsona, jak również suity na wiolonczelę solo hiszpańskiego wiolonczelisty i kompozytora Gaspara Cassado.Podziel się: