VII Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej - I koncert

VII Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej
Kościół Św. Jana Kantego w Legionowie
od 31 lipca do 4 września 2011

Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Mazowieckiego
Arcybiskup Henryk Hoser - Ordynariusz Diecezji warszawsko-Praskiej
Prezydent Miasta Legionowo

Dyrektor Artystyczny Festiwalu - Jan Bokszczanin

31 lipca 2011, godz. 16.00 Koncert inauguracyjny

Bogusław Grabowski - organy
Program:
Johann Sebastian Bach [1685-1750]: Passacaglia i fuga c-moll BWV 582
Jehan Alain [1911-1940]: Postlude pour l`office de complies
Bogusław Grabowski [*1955]: Improwizacje

Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce
Program:
Francesco Geminiani [1687-1762]: 2 części z Sonaty B-dur na skrzypce solo
Affetuoso
Gigue
Johann Sebastian Bach [1685-1750]: Gawot z III Partity E-dur na skrzypce solo BWV 1006
Chaconne z II Partity d-moll na skrzypce solo BWV 1004
Karol Lipiński [1790-1861]: Kaprys D-dur op. 29 nr 3

Bogusław Grabowski - organy
Studia muzyczne ukończył w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Od 1985 r. pełni funkcję głównego organisty w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Jest profesorem zwyczajnym na gdańskiej uczelni muzycznej, gdzie prowadzi klasę organów. Ponadto wykłada w Gdańskim Instytucie Teologicznym będącym filią Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Koncertuje w Polsce (niemal we wszystkich ważniejszych ośrodkach) oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, USA oraz na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrywał dla radia i telewizji w Polsce, Niemczech, Szwecji i na Ukrainie. Ma na swoim koncie 14 pozycji fonograficznych. Bogusław Grabowski jest też kompozytorem, pisze szczególnie na głosy wokalne, chór i organy, a także na orkiestrę symfoniczną. Ponadto ma w swoim dorobku muzykę filmową oraz do wielu programów telewizyjnych i przedstawień teatralnych. Od 1978 r. niestrudzenie prowadzi działalność popularyzatorską organizując szereg cykli koncertowych, m. in.: Dominikańskie Koncerty, Mariackie Wieczory Organowe, Musica Sacra, Muzyka Przestrzeni Sakralnej; organizował też koncerty w Rumi, Pelplinie, Kartuzach, Wejherowie oraz współorganizował Gdyńskie Koncerty Organowe. Bogusław Grabowski szeroko udziela się również w pracy społecznej na rzecz kultury regionu działając w kilku stowarzyszeniach, m in. jest prezesem Gdańskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki Kościelnej oraz wiceprezesem ds. kultury Klubu Inteligencji Katolickiej w Gdańsku, a także członkiem Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki Dawnej. Jest również założycielem Gdańskiego Centrum Organowego.
Za swoją działalność otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m in. Medal Prezydenta Miasta Gdańska oraz udekorowany został Odznaką Ministra Kultury i Sztuki Rzeczypospolitej Polskiej "Zasłużony Działacz Kultury".

Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce Jest jednym z najwybitniejszych polskich skrzypków. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku ośmiu lat u Stefana Hermana i kontynuował u tego samego pedagoga w Liceum Muzycznym i Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jako17-letni student uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. N. Paganiniego w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu Międzynarodowy Konkurs w Monachium, gdzie zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego błyskawiczna kariera. Od 1966 roku Konstanty Andrzej Kulka koncertuje niemal na całym świecie (wszystkie kraje Europy, USA, Ameryka Południowa, Japonia, Australia). Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr, takich jak: Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony, London Symphony, English Chamber, Filharmonia Leningradzka. Uczestniczył także w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in.: w Berlinie, Bordeaux, Lucernie i wielu innych.
Ważne miejsce w jego działalności artystycznej zajmuje również kameralistyka. Artysta współpracował m. in.: z Jerzym Marchwińskim, Stefanem Kamasą, Romanem Jabłońskim jako członek Kwartetu Polskiego Radia i Telewizji.
Artysta ma na koncie liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji oraz Polskich Nagrań. Wśród nagrań płytowych szczególne uznanie zyskały Cztery pory roku A. Vivaldiego z Orkiestrą Kameralną Karola Teutscha, Koncerty skrzypcowe F. Mendelssohna i A. Głazunowa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Jerzego Katlewicza, Koncert skrzypcowy J. Brahmsa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Witolda Rowickiego, a także Sonaty na skrzypce solo J. S. Bacha.
Konstanty Andrzej Kulka nagrywa także dla zagranicznych radiofonii i firm płytowych - jego nagranie II Koncertu skrzypcowego K. Szymanowskiego dla EMI zostało w 1981 roku nagrodzone "Grand Prix du Disque". W ogromnym repertuarze skrzypka ważne miejsce zajmuje muzyka współczesna - jest on znakomitym interpretatorem m.in. Koncertu skrzypcowego K. Pendereckiego, który wykonywał wielokrotnie z różnymi orkiestrami pod dyrekcją kompozytora.Podziel się:


Kurier Kulturalny

Relacje

Archiwum

Newsletter


•  Galeria Sztuki Ratusz

•  Salon Artystyczny

•  Niedzielne spotkania z bajką

•  Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

•  Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo

•  Festiwal Szaniawskiego Legionowo

•  ProgRockFest

•  Warszawska Syrenka

•  Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

•  Dni Osób z Niepełnosprawnościami

•  Koncerty Festiwalu "Hajnówka" w Legionowie

•  Małe formy teatralne

•  Wiosenne Czarowanie

•  Legionowskie Senioralia


•  Pracownia ceramiki Smok Ceramok

•  Zespół poetycko-śpiewaczy ERIN

•  Teatr Na Luzie


•  Deklaracja dostępności