Wystawa malarstwa Damiana Boguszewskiego

5 marca w atrium legionowskiego ratusza została otwarta wystawa malarstwa Damiana Boguszewskiego, młodego artysty z Legionowa.

Kobiety Boguszewskiego w ratuszowej galerii

Malarstwo Boguszewskiego jest tradycyjne i wyraziste. Duże formaty, mocne plamy kolorów, zdecydowane pociągnięcia pędzla ukazują konsekwentną i przemyślaną wizję świata. Niepokojący klimat kompozycji, koncentrujących się przeważnie wokół kobiecych postaci, wprowadza oglądającego w obszar Tajemnicy Istnienia, którą Boguszewski usiłuje odkryć i choćby częściowo oswoić. Jego retrospektywna wystawa w atrium legionowskiego ratusza to przegląd obrazów inspirowanych ekspresjonizmem, secesją i klasyką europejskiego malarstwa.
Damian Boguszewski, legionowianin urodzony w 1975 roku, jest z zawodu grafikiem, malarzem i dekoratorem. Wystawa w ratuszu to pierwsza jego ekspozycja od 2004 roku - stąd duża różnorodność artystycznego wyrazu i klimatu pokazanych tu obrazów, co jednak nie przesłania faktu, że młody artysta ma już wypracowany swój charakterystyczny styl.
- Inspiruje mnie przede wszystkim ekspresjonizm i secesja - mówi Boguszewski - Munch, Pankiewicz, Weiss, ale też Alfons Mucha, van Gogh czy klasyk Rembrandt. Lubię malować duże formaty, bo to pozwala na wyrazistą ekspresję, stworzenie nastroju, dobre osadzenie postaci w istotnych elementach tła.
Na większości obrazów Boguszewskiego przedstawione są kobiety. Tajemnicze i eleganckie, demoniczne i anielskie, kuszące i opiekuńcze. - Świat, istnienie, życie znajduje w kobiecie swoje źródło i spełnienie - twierdzi malarz - Kobieta to matka natura, główna aktorka narodzin, inspiratorka wrażliwości, ale też wampiryczna famme fatale wprowadzająca w mroczne przedsionki śmierci.
Wystawa, którą można oglądać w atrium legionowskiego ratusza do 24 marca, jest niewątpliwie najciekawszą prezentacją artystyczną w tym miejscu na przestrzeni ostatniego roku.Podziel się: