Wystawa "Nikifor Warszawski i jego uczniowie"

10 stycznia 2011 w atrium legionowskiego ratusza odbyło się otwarcie wystawy "Nikifor Warszawski i jego uczniowie".
W wydarzeniu, zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie i Powiatowy Zespół Szkół i Placówek, ul. Jagielońska 69, uczestniczyło grono zacnych gości, a wśród nich: poseł Zenon Durka, dyrektor biblioteki w Jabłonnie Anna Czachorowska, dyrekcja Niepublicznej Szkoły "Milenium" oraz liczni uczniowie legionowskich szkół i przedszkoli.

Wystawa czynna do 28 stycznia 2011.Wystawa przedstawia prace malarza Marka Kraussa oraz uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych, ul. Jagiellońska 69 w Legionowie, które powstały podczas warsztatów malarskich zorganizowanych w szkole.
Marek Krauss, malarz prymitywista, zwany Nikiforem Warszawskim, stworzył w malarstwie własny, łatwo rozpoznawalny styl o charakterystycznej kresce i śmiałych zestawieniach barwnych. Namalował blisko trzy tysiące obrazów zaprezentowanych na ponad 80 wystawach, w tym również za granicą. Od września 2010 roku Marek Krauss współpracuje z Powiatowym Zespołem Szkół i Placówek Specjalnych, ul. Jagiellońska 69 w Legionowie. W ramach tej współpracy uczestniczy jako wolontariusz w warsztatach malarskich organizowanych na terenie Placówki. Podczas takich warsztatów uczniowie PZSiP w Legionowie pod kierunkiem Marka Kraussa tworzą własne obrazy w stylu Art - Brut. Mają wówczas okazję do rozwijania swoich zainteresowań i umiejętności, kształtując jednocześnie swój własny niepowtarzalny styl. A efekty eksperymentu artystycznego mogą zaciekawić najbardziej wyrafinowanych znawców tego nurtu sztuki. Zestawienie prac artysty i jego młodych uczniów może przynieść ciekawe wyniki. Możemy już w tej chwili powiedzieć, że wystawa prezentowana w tej formie przyniosła wiele pochlebnych recenzji znawców sztuki i pedagogów .
Wystawę już można było oglądać w Gminnym Centrum Kultury Łajski oraz w Galerii "Centrum Kultury Zamek" w Przemyślu.
Współorganizatorem tych przedsięwzięć jest Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie.
Podziel się: