Koncert i otwarcie wystawy w Salonie Artystycznym

Niedziela, 12 grudnia 2010
Salon Artystyczny im. F. Chopina MOK ul. Targowa 65.
Koncert Magia walca - utwory F. Chopina i walce świata.
Koncert w wykonaniu: Machowska & Kopietz DUO w składzie:
Gabriela Machowska-Kopietz - fortepian
Piotr Kopietz - akordeon, bandoneon, akordina

oraz otwarcie wystawy "Różnice pozornie bez znaczenia"
Beata Góralska-Hycza - malarstwo
Jan Brzywca - fotografia

W programie koncertu dominowały najpopularniejsze walce F. Chopina, ale też w sposób celowy włączone zostały francuskie walce musette, argentyńskie tango-walce oraz walce muzyki klasycznej i filmowej w tym:
F. Chopin - Grande Valse Brillante F-dur op. 34 nr 3
F. Chopin - Grande Valse Brillante Es-dur op. 18
F. Chopin - Walc Des-dur op. 64 nr 1 tzw. "minutowy"
F. Chopin - Walc cis-moll op. 64 nr 2
F. Chopin - Walc As-dur op. 69 nr 1
F. Chopin - Grande Valse Brillante a-moll op. 34 nr 2
R. Galliano - La Valse a Margaux
Y. Tiersen - Valse d`Amelie
E. Piaf - Sous le ciel de Paris
S. Piana / C. Castillo - Caseron de tejas
R. Melo - Desde el alma
A. Troilo - Romance de barrio
A. Chaczaturian - Walc z "Maskarady"
F. Churchill - Someday My Prince Will Come (z filmu Walta Disneya "Królewna Śnieżka")

Muzyczny duet rozpoczął współpracę przy realizacji własnych projektów muzycznych podczas wspólnych studiów na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Dzięki ogromnej pasji, świeżemu spojrzeniu na muzykę oraz wielu pomysłom realizowanym we własnych aranżacjach znanych i popularnych utworów, nadają wykonywanej muzyce indywidualny charakter. W połączeniu z doskonałymi umiejętnościami gry na instrumentach każdy ich koncert to niepowtarzalny spektakl muzyczny. Wykonują transkrypcje muzyki klasycznej, filmowej oraz rozrywkowej ale też własne aranżacje muzyki francuskiej oraz klasycznego tanga argentyńskiego i Tango Nuevo A. Piazzolli.

Gabriela Machowska - Kopietz - urodzona w 1985 roku we Wrocławiu. Średnią szkołę muzyczną ukończyła w Rzeszowie. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Klasie Fortepianu i Kameralistyki Fortepianowej oraz absolwentką Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła roczne studia w Conservatoire Royal de Bruxelles w Belgii, a ponadto pobierała lekcje mistrzowskie u takich pianistów jak Elżbieta Tarnawska, Andrzej Jasiński, Evgeny Moguilevsky, Olga Roumchevitch. Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Współpracowała z wieloma muzykami i zespołami, m.in.: The Jacques Thibaut String Trio oraz The Talich String Quartet. Szczególnie interesuje się muzyką kameralną. Koncertuje solo oraz w zespołach kameralnych. Ponadto pracuje jako pedagog.

Piotr Kopietz - urodzony w 1984 roku w Opolu, gdzie z wyróżnieniem ukończył PSM I i II stopnia. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w Klasie Akordeonu na Wydziale Instrumentalnym. W roku 2005/2006 studiował w Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu w Austrii, a ponadto doskonalił swe umiejętności muzyczne u Włodzimierza Lecha Puchnowskiego, Fridricha Lipsa, Alfreda Melichara, Mika Väyrynena, Jurija Shyshkina, Wiktora Romanko. Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, kilkakrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Opola oraz Rozgłośni Radia Opole. Koncertuje solo oraz w zespołach kameralnych w kraju i za granicą. Aktualnie współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Jan Brzywca - lat 28, urodzony w Warszawie. Zainteresował się fotografią, kiedy technika cyfrowa zaczęła być powszechnie dostępna, intensywnie fotografuje od 2 lat. Fotografia cyfrowa pozwala mu uwolnić wyobraźnię, realizując najśmielsze wizje poprzez modyfikację obrazu. Umiejętne połączenie aparatu z komputerem daje możliwość nadania fotografii niesamowitego klimatu często przenoszącego w świat fantazji i iluzji.
Eksperymenty z kolorem i światłem pozwalają mu dostrzec w gotowej już fotografii coś, co chce zmienić lub bardziej wyeksponować. Umożliwia łączenie wielu narzędzi pracy, aby efekt był oryginalny i ponadczasowy. Pasjonuje go zarówno fotografia podróżnicza jak i uliczna. Stara się łączyć z fotografią pozostałe pasje - sporty ekstremalne, szukając wokół dobrych kadrów i tematów do zdjęć. Fascynuje się również architekturą, skupiając się na fakturze, kształcie, grze kolorów. Fotografuje tylko i wyłącznie z pasji, czerpiąc przy tym wiele przyjemności. Zawodowo pracuje jako trener tenisa w klubie tenisowym Atol. Maroko to kraj niezwykłych kontrastów, w którym bogactwo miesza się z biedą, nowoczesność z tradycją, a kolorowa islamska kultura widoczna jest wszędzie. Królestwo budzące zaciekawienie i poruszające wyobraźnię. Autor w swej relacji przedstawia fotografię uliczną, miejską. Często ironiczną i przewrotną w swojej treści.
Z jednej strony sprawia wrażenie bardzo niedbałej w formie z drugiej zaś wyczulona jest na detale i symbole.
W fotografii ulicznej jak twierdzi autor najważniejsze jest jednak to, jak widzimy świat i o czym opowiadamy. Tu forma staje się niewątpliwie ważnym elementem obrazu, ale nie przeważa nad treścią. Niedoskonałości techniczne w wielu sytuacjach nie dyskwalifikują ujęcia, wręcz przeciwnie mogą okazać się środkiem wyrazu, uwydatniającym to, co próbuje się przekazać. W Maroku fotografowanie osób bez ich zgody lub z ukrycia nie jest mile widziane i należy unikać takich sytuacji.
Z drugiej strony pytanie o zgodę na zrobienie zdjęcia pociąga za sobą dużo większe ryzyko - utratę naturalności chwili ,,A cała siła fotografii ulicznej opiera się na zdjęciach zrobionych bez pozwolenia" - Gilbert Duclos. Konfrontacja z nieznajomymi oraz zbyt długie rozmyślanie o ustawieniach aparatu to główne przyczyny tego, że ciekawe ujęcia zostają utrwalone jedynie w naszej pamięci.Beata Góralska- Hycza urodziła się w Czechowicach ? Dziedzicach. Od kiedy jako dziecko dostała pierwsze farby nie rozstaje się z malowaniem. Kształcąc się i podglądając słynnych malarzy, oddała serce i duszę malarstwu. W poszukiwaniu nowych inspiracji mieszkała jakiś czas w Irlandii. Od ponad roku mieszka w Tarragonie (Hiszpania). Szczera bajkowość tego miasta przekonała marzyciela malarza że tu odnajdzie spokój i magię, niezbędną dla jej twórczości. Jej obrazy powstają z marzeń, snów, wyobraźni i z uczuć, które są czystą formą sztuki. To impresjoniści, surrealiści oraz symboliści wskazali jej drogę do tego świata. U impresjonistów odnalazła harmonię światła, Symboliści pokazali formę a Surrealiści otworzyli drzwi do głębi jej umysłu i duszy. U fowistów i postimpresjonistów odnalazła wartości w kolorze. Jest osobą, którą rzeczywistość boli, ale która mimo tego zauważy piękno we wszystkim co ja otacza, w człowieku, piórku, listku. W jej obrazach zauważycie wszystko, co skrywa jej dusza i umysł, którego czasem sama nie rozumie. To bardzo osobiste malarstwo, operujące plastyczną metaforą, szczerze, pozbawione drastyczności i taniego sentymentalizmu. Kolor, który czuje jak mało i którym po mistrzowsku operuje jest podstawowym elementem jej przekazu. To dzięki niemu ukazuje swoje uczucia, pokrętność kobiecej natury i miłość do sztuki Swoje prace wystawiała w Dublin (Irlandia), Altafula, Tarragona i L?ametlla de Mar (Hiszpania), Warszawa (Polska). Jako że jej niespokojny duch wciąż każe jej szukać nowych form przekazu, pisze opowiadania, które stanowią uzupełnienie jej twórczości malarskiej.

Podziel się: