Spektakl Andrzeja Chichłowskiego "Szczęśliwy dzień"

3 września 2010 w sali widowiskowej ratusza obejrzeliśmy
spektakl Andrzeja Chichłowskiego "Szczęśliwy dzień" w reżyserii Andrzeja Grabarczyka, ze scenografią Wojciecha Stefaniaka, w wykonianiu Andrzeja Grabarczyka, Marka Siudyma i Joanny Kupińskiej.Realiści uparcie twierdzą, że cudów nie ma, inni upierają się, że jednak są na świecie rzeczy i zjawiska, o których nawet filozofom się nie śniło. Wszyscy uważają, że miłość to cudowne, spontaniczne uczucie i nieważne, w jakim wieku się przydarza. Ale są też tacy, którzy będą cię przestrzegać i namawiać do rozsądku, szczególnie, kiedy przekroczysz pięćdziesiątkę. Którzy mają rację, romantycy twierdzący, ze najważniejsze - to zaufać uczuciu i intuicji, czy realiści - upierający się, że intuicja to bzdura. A może jedni i drudzy? W "Szczęśliwym dniu", zakochanego w pięknej Laurze, artystę malarza, nawiedza nadzwyczaj wyjątkowy gość. Kim jest, czego chce, dlaczego jest taki śmieszny i czy szczęśliwy dzień okaże się naprawdę szczęśliwy?

Andrzej Chichłowski napisał do tej pory trzy sztuki. "Szczęśliwy dzień" to pierwszy z tekstów, który będzie można zobaczyć w teatralnej przestrzeni. Tekst został także przetłumaczony na język niemiecki, gdyż prawdopodobnie zostanie wystawiony w jednym z teatrów w Austrii.
Od jakiegoś już czasu nosiłem się z zamiarem napisania sztuki teatralnej. Aż w końcu to mi się udało. Nie było jakiegoś wydarzenia, które byłoby dla mnie bezpośrednim impulsem. Myślę, że ważne jest to, że zawsze gdy zasiadam do pisania tekstu, sam nie wiem jak skończy się opisywana przeze mnie historia. Wszystko rozstrzyga się w momencie pisania. W taki też sposób powstawał "Szczęśliwy dzień" - mówi Andrzej Chichłowski.
Reżyserii spektaklu podjął się znany aktor, Andrzej Grabarczyk. Do wyreżyserowania tej sztuki namówiła mnie Anna Gornostaj. Pracowaliśmy wcześniej razem nad "Wieruszką". Wiedząc, że będzie niebawem wystawiała kolejną sztukę, zaproponowałem jej tekst mojego przyjaciela Andrzeja Chichłowskiego. Czułem, że jest to dobra sztuka. Ania przeczytała tekst i potwierdziła, że tak jest. Ale powiedziała - tylko Ty to zrób. I to był jedyny powód. Sam nie rwałem się do reżyserii - mówi Andrzej Grabarczyk, reżyser spektaklu.
A o czym prawi sztuka? Dla tych którzy mieli okazję zobaczyć np. amerykańską produkcję "Miasto aniołów" Brada Silberlinga czy polską produkcją "Anioł w Krakowie" z pewnością pojawienie się tajemniczego gościa prosto z nieba, nie będzie dużym zaskoczeniem. Jak zapowiada jednak reżyser spektaklu, Andrzej Grabarczyk "temat być może nie jest nowy, ale w tym spektaklu widzowie spotkają się z zupełnie nową i świeżą realizacją". Anioł (Marek Siudym) będzie często gościł w pracowni artysty malarza (Andrzej Grabarczyk), który będzie zmagał się z głębokim uczuciem do młodszej od niego o 30 lat Laury (Joanna Kupińska). Faktem jest, że kluczowe pytanie jakie należy sobie zadać w kontekście tego spektaklu brzmi: dlaczego Laura zdecydowała się być z malarzem oraz dlaczego ta miłość funkcjonuje? Wydaje mi się, że jest to osoba, która nie do końca odnajduje się w świecie swoich rówieśników. Jej wartościowe cechy charakteru, nie są przez nich dostrzegane. Przez co odnajduje ten sens w świecie malarza. Gdy na jej drodze pojawi się Anioł, nie będzie miała świadomości, kim on jest. Dla Laury będzie przyjacielem jej mężczyzny - mówi Joanna Kupińska.
To jest bardzo uczłowieczony Anioł. Wcielenie się w tę postać nie jest trudne, gdyż wszystko co wymyślimy, będzie obowiązujące. Nikt go nigdy nie widział. Ten wizerunek, który ja stworzę będzie tu obowiązywał - mówi Marek Siudym.

Podziel się: