Zielone Ludki wygrały IX edycję Cegły w Piekarnia Cafe
IX Cegła w Piekarnia Cafe
Pomimo liczebnej przewagi metalowe kapele mogły liczyć na Cegle tylko na nagrody publiczności - jury doceniło tym razem trudny do sklasyfikowania zespół Zielone Ludki z Działdowa, twórczo rozbudowujący szlachetne rytmy reggae o elementy rocka, bluesa i innych pokrewnych gatunków. Po raz pierwszy na IX edycji Cegły pojawili się goście z zagranicy - grupa Wolfshade z Białorusi.
IX edycja Cegły, która odbyła się w upalny, czerwcowy weekend (12 i 13 VI) w Piekarnia Cafe w Legionowie, stała się widownią muzycznych zmagań jedenastu zespołów, reprezentujących różne gatunki. Przewagę liczebną miały zespoły posługujące się metalowym brzmieniem i stylistyką. Wśród nich żelazną perfekcją harmonii, błyskotliwą skalą wokalu i rzadko obecną dziś na scenie metalowej melodyjnością kompozycji wykazał się zespół Wolfshade z Brześcia na Białorusi. Ci pierwsi w historii przeglądu goście z zagranicy, nieco starsi od pozostałych uczestników, uczynili zatem IX Cegłę imprezą międzynarodową, i, miejmy nadzieję, tak już zostanie. Nieco cięższe i bardziej kanciaste brzmienie legionowskiej kapeli Insecure zostało bardzo gorąco przyjęte przez publiczność, która przyznała grupie nagrodę za drugi dzień przeglądu. Nagrodę ufundował Starosta Legionowski Jan Grabiec.
Licznych zwolenników zabawy pod sceną znalazły też mocne dźwięki wydawane przez występujące tego samego dnia: Radiators ze świętokrzyskiego, Exanimis ze Szczytna i Grand Damage z Warszawy. Nieco łagodniejszą i bardziej nostalgiczną odmianę metalu zaprezentował debiutujący skład o nazwie Toys in the Gutter z Legionowa. Dynamiczna rytmika i przekonujące poprawną harmonią kompozycje grupy Ultramagenta z Warszawy, połączone z mocnym, żeńskim wokalem, przyniosły tej grupie nagrodę publiczności przyznaną za pierwszy dzień przeglądu, ufundowaną przez Prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego.
Do nieco innej stylistyki nawiązał zespół Spirit of 84, którego wokalista i gitarzysta przynieśli na piersiach napisy przypominające o niegdysiejszej obecności na scenie rockowej legendarnych punkowych składów Siekiery i Dezertera, perkusista natomiast przypominał wyglądem Fidela Castro. Podobne korzenie muzyczne pokazał też niezwykle młody zespół o nazwie Wschód. Ich brzmienie i przekaz nawiązywały bezpośrednio do nurtu "punk "77".
Wreszcie dwa zespoły nie poddające się prostej klasyfikacji. Dynamiczny i prześmiewczy, grający szybko ale harmonijnie, nawiązujący odrobinę do ska, ale posiadający w instrumentarium skrzypce i akordeon zespół The Bardons z Olsztyna rozbawił i ożywił nawet zdecydowanych miłośników ciężkiego metalu, zostawiając po sobie niedosyt zarówno paradoksalnych, satyrycznych tekstów, jak i melodyjnych, silnych, ciekawie brzmiących kompozycji. Niewątpliwie zaprosimy ich na kolejny występ w Legionowie.
Drugi z niezaszufladkowanych składów - Zielone Ludki z Działdowa - tkwiące korzeniami w muzyce reggae, ale wypuszczające świeże pędy w stronę wszystkich właściwie gatunków "sąsiednich" - punka, łagodniejszego metalu, progresywnego rocka, nie stroniące od przekonującej interpretacji rockowej klasyki zespołu Republika - po licznych dyskusjach wewnątrz jury ogłoszone zostały zwycięzcami IX edycji Cegły. Zobaczymy zatem zespół Zielone Ludki na VI edycji Legionowo Rock Festiwal już 15 sierpnia tego roku.
Po sobotnich zmaganiach konkursowych publiczność Cegły mogła posłuchać trzyosobowej gdańskiej formacji Radio Bagdad. Zespół to, jak sam o sobie mówi: "rockowo-punkowe połączenie energii, kontestacji i wokalnych melodii. Ich dewiza ? minimum formy i maksimum ekspresji ? najlepiej uwidacznia się na koncertach. Istotnym i charakterystycznym elementem ich twórczości są proste aczkolwiek zaangażowane teksty, pisane przez wokalistę".
Podstarzałym legionowskim fanom punka przypadły do gustu energetyczne piosenki Radia Bagdad, nawiązujące wyraźnie do najbardziej dynamicznych kompozycji brytyjskiej grupy The Clash.
Po konkursie niedzielnym zakończyły przegląd dwie grupy legionowskie - nie podający się definicjom z definicji i ironizujący nieustannie ustami wokalisty Błażeja (dzielnego konferansjera przeglądu) zespół Intercity oraz młody skład o nazwie TAMA, inteligentnie pielęgnujący punk-rockowe tradycje.
Odrestaurowana po rocznej przerwie Cegła była przeglądem niewątpliwie udanym - wszystkie prezentujące się na niej kapele pokazały poziom co najmniej niezły, a przeważnie dobry. Spore było też zainteresowanie imprezą wśród zespołów operujących w stylistyce rocka i metalu z całej Polski - do udziału zgłosiły się 43 grupy, spośród których jury wybrało 14. Z przyczyn niezależnych nie dojechały trzy: Pimp Walk, Zagadka i Wicked Side.
Teraz podziękowania - Dziękujemy za udział wszystkim zespołom oraz legionowskiej publiczności. Dziękujemy prezydentowi miasta i staroście za ufundowanie nagród publiczności. Dziękujemy dyrektorowi MOK-u Andrzejowi Sobierajskiemu za nieustające wsparcie i obecność na przeglądzie, a załodze Piekarnia Cafe za perfekcyjną obsługę elektroakustyczną i wszelaką. Dziękujemy Markowi Leflerowi, jednemu z ojców założycieli Stowarzyszenia Róg, za bezinteresowne wspieranie organizacji IX Cegły przed i podczas przeglądu. Dziękujemy członkom zespołu Costa del Sol za współudział w pracach jury i cenne uwagi, które, mam nadzieję wspólnie, wykorzystamy przy organizowaniu X edycji Cegły w przyszłym roku.
Robert Żebrowski
MOK Legionowo
Spirit of 84
Wolfshade
Ultramagenta
Zielone Ludki
Wschód
Radio Bagdad
Pogo
The Bardons
Insecure
Grand Damage
Radiators
Exanimis
Toys in the Gutter
Tama
Publicznośc podczas występu Tamy
Insecure uhonorowane