Plener malarski "Chodź pomaluj mój świat" XII Dni Osób z Niepełnosprawnościami

4 czerwca 2023 w parku Zdrowia podczas Legionowskiego Dnia Dziecka odbył się plener malarski "Chodź pomaluj mój świat" XII Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. Wzięli w nim udział laureaci konkursu plastycznego Przeglądu Twórczości XII Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowa i powiatu Legionowskiego. Tak jak w ubiegłym roku uczestnicy tworzyli pod kierownictwem artystycznym malarki Barbary Retmaniak. W przybory malarskie wyposażyło artystów Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, pomocy organizacyjnej udzielili pracownicy MOK Legionowo oraz fundacja "Promień Słońca".
Tematem tegorocznej edycji było wyjątkowo wdzięczne i bliskie wszystkim uczestnikom hasło: "Pamiętajcie o ogrodach". Przywołując w sobie wyobraźnię i kreatywność, uczestnicy pleneru mieli za zadanie stworzyć wspólny obraz na ogromnym płótnie o długości 40 metrów.
Park Zdrowia, zielony i pełen życia, okazał się idealnym miejscem dla takiej artystycznej inicjatywy. Niepowtarzalna atmosfera sprzyjała twórczej ekspresji i integracji wszystkich uczestników. Pomimo różnorodności umiejętności artystycznych, wszyscy mieli wspólny cel - stworzyć dzieło, które będzie świadectwem ich talentu i determinacji.
Park wypełnił się szumem rozmów i dźwiękiem rozpakowywanych farb i pędzli. Artyści, pełni zapału i entuzjazmu, szybko podjęli wyzwanie. W każdym kolorze i każdym pociągnięciu pędzla ukryte były emocje, marzenia i niezwykła energia twórcza. Przyglądając się pracy artystów, można było dostrzec ich niezwykłą wrażliwość i głębokie spojrzenie na świat.
Różnorodność stylów artystycznych i emocje ukryte w każdym pociągnięciu pędzla Różnorodność stylów artystycznych była widoczna na każdym centymetrze płótna. Abstrakcje, pejzaże, surrealistyczne kompozycje łączyły się w harmonijną całość, przypominając, że sztuka nie zna barier.
W trakcie malowania atmosfera przepełniona była radością i pełna wzajemnej inspiracji. Uczestnicy pleneru dzielili się swoimi technikami, pomysłami i doświadczeniami, tworząc nie tylko obraz na płótnie, ale także niewidzialne więzi między sobą. Wielu z nich brało udział w plenerze malarskim po raz pierwszy i czuło się zaszczyceni możliwością uczestnictwa w tak wyjątkowym wydarzeniu.
Dzień zacierał granice między artystami a widzami, a radość i entuzjazm płynące z malarskiego spotkania przenikały każdego, kto znalazł się w pobliżu. Przechodnie, przybywający do parku na spacery z zainteresowaniem obserwowali tworzące się dzieło i słuchali historii artystów, którzy dzielili się swoimi pasjami i sukcesami.
Po intensywnym dniu malowania, oczom publiczności ukazał się niesamowity efekt końcowy. Płótno o długości 40 metrów tętniło życiem i oddychało wibracją. Wyjątkowa paleta barw i wzorów stanowiła nie tylko hołd dla ogrodów, ale także dla niezwykłej siły wyobraźni i kreatywności, która była obecna wśród uczestników. Całość doskonale wkomponowała się w otaczający park.
Wzorem lat ubiegłych również w tym roku zależało nam na tym, aby plener był prawdziwie integracyjny. Abyśmy wspólnie malowali nasz świat. -podsumowała Barbara Retmaniak, artystka, kierownik artystyczny pleneru. Podjęliśmy temat, bliski nam wszystkim ? temat przyrody pt. ?Pamiętajcie o ogrodach?. W ten sposób wyraziliśmy swoją niechęć do bezmyślnego niszczenia otaczającego nas świata: przyrody, powietrza, wody, bo chroniąc przyrodę ? chronimy w ten sposób samych siebie. Dziękuję uczestnikom i gratuluję wspaniałej inwencji twórczej. Dziękuję organizatorom PCPR w Legionowie, MOK Legionowo i fundacji ?Promień Słońca? za stworzenie dla nas wspaniałych warunków do artystycznego wyżywania się. Dziękuję wolontariuszom, rodzinom i opiekunom naszych artystów. To cudownie być z Wami w tym legionowskim ogrodzie i razem tworzyć. Na płótnie wyraziliśmy naszą radość, nasze uczucia do otaczającego świata i do nas samych. Wyglądają one naprawdę imponująco. Dziękuję - dodała artystka.
Plener malarski "Chodź pomaluj mój świat" nie tylko ukazał talent i determinację uczestników, ale również przypomniał wszystkim, jak ważne jest wspólne działanie i równość szans. Pokazał, że działanie artystyczne jest uniwersalnym językiem, który może jednoczyć ludzi i przełamywać wszelkie bariery. Ten wyjątkowy plener malarski ?Chodź pomaluj mój świat? pozostawił trwałe ślady nie tylko na płótnie, ale także w sercach wszystkich, którzy mieli okazję być świadkami tego artystycznego spektaklu.

Jerzy Jastrzębski

Podziel się: