Wystawa "Walka o kobietę" w dworcowej poczekalni

1 - 26 marca 2021
poczekalnia dworca w Legionowie
Wystawa "Walka o kobietę"

Legionowski MOK przyzwyczaił już publiczność odwiedzającą Galerię Sztuki Ratusz do tego, że komponując niektóre wystawy cytuje, w postaci reprodukcji, dzieła największych mistrzów malarstwa, zestawiając je ze sobą z użyciem pewnego wymyślonego klucza. Tym razem wychodzimy z taką wystawą na legionowski dworzec, a że w marcu przypada dzień zwany powszechnie "Dniem Kobiet" - kluczem do wystawy stała się kobieta właśnie.
Tytuł wystawy sugeruje walkę, a więc zestawienie racji dwóch stron sporu. Zacytowany na tytułowej planszy obraz Franza Stucka nie opisuje w żaden sposób zawartości ekspozycji, stanowiąc tylko próbę zilustrowania samego tytułu. Wystawa zaś podejmuje modne dziś i dyskutowane w różnych środowiskach zagadnienie ról, jakie pełnią kobiety - lub jakie są im, zgodnie z ich wolą lub wbrew niej, przypisywane albo wręcz narzucane. Mistrzowie malarstwa stworzyli spory materiał obrazujący różne podejścia do tych ról, do ich umocowania w kulturze, do ich znaczenia i ideowych konsekwencji. Sceny biblijne przeplatają się tu z rewolucyjnymi, ale po drugiej stronie mocno reprezentowana jest zwykła, codzienna rutyna dnia powszedniego.
Zadaniem wystawy nie jest wykazanie słuszności czy karygodności jakiegoś poglądu czy jakiejś racji - ma ona po prostu skłonić do namysłu, do osobistych refleksji, do dostrzeżenia nieoczywistości tam, gdzie ta oczywistość w sposób nachalny, lecz nieuprawniony narzuca nam się siłą zniewalającego przyzwyczajenia, choćby to było nawet przyzwyczajenie do kontestowania.
Ekspozycję można oglądać w legionowskiej dworcowej poczekalni od 1 do 26 marca 2021.


Relacja z otwarcia wystawy na FB


Podziel się: