Wystawa "Waldemar Lewandowski - muzyk przed obiektywem"

Galeria Sztki Ratusz zaprosiła na spotkanie z jednym z najważniejszych muzyków związanych z Legionowem - gitarzystą Waldemarem Lewandowskim.
Wystawę "Waldemar Lewandowski - muzyk przed obiektywem" można było oglądać w Galerii Sztuki Ratusz, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41, od 5 do 30 czerwca 2020.Waldemar Lewandowski - muzyk (ur. 1 czerwca 1966 w Legionowie, zm. 16 czerwca 2013 w Warszawie) - polski gitarzysta jazzowy i jazz-rockowy, kompozytor, aranżer, muzyk sesyjny, nauczyciel.
W szkole muzycznej był w klasie akordeonu, później grał na perkusji. Jednak po latach poszukiwań jego ulubionym instrumentem została gitara. Zafascynowany jej brzmieniem, ciężko pracował nad szlifowaniem techniki i studio-waniem harmonii. Pozwoliło mu to uzyskać bardzo dobre wyniki już w latach 80. XX wieku. Wtedy to rozpoczął długoletnią współpracę z orkiestrą estradową jako gitarzysta grający na gitarze elektrycznej. Wkrótce potem jego kariera nabrała rozpędu, zaczął dostawać propozycje licznych nagrań i koncertów na polskiej scenie muzycznej.
Uznanie krytyki i rozgłos zdobył w 1994 roku jako gitarzysta funkowej grupy Surzyn Band albumy: Odpad Atomowy (1994) oraz Sfusion Band (1995). W roku 1997 znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu na najlepszego gitarzystę jazz-rockowego roku 1996 (1997/2 Gitara i Bas).
Brał udział w licznych spektaklach teatralnych i telewizyjnych oraz w festiwalach ogólnopolskich. Grał i nagrywał z wieloma czołowymi muzykami z Polski i ze świata, m.in. z: Krzysztofem Ścierańskim, Wojtkiem Konikiewiczem, Markiem Surzynem, Tomkiem "Kciukiem" Jaworowskim, Grupą VOX, Grzegorzem Grzybem, Mariuszem ?Fazziem" Milczarkiem, Przemysławem Gintrowskim, Zbigniewem Hołdysem, Tomaszem Szukalskim, Wojtkiem Pilichowskim, Markiem Hojdą, Kapitanem Nemo, Juliem Iglesiasem (koncert w duecie dla TVP1).
Współpracował m.in. z: Miejskim Ośrodkiem Kultury w Legionowie, Polskim Radio, Telewizją Polską, KFPP Opole, Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days oraz licznymi ośrodkami kultury i klubami jazzowymi.
Stworzył autorskie zespoły jazzowe:
Waldemar Lewandowski Projekt,
Waldemar Lewandowski Trio,
Swinging Guitars Trio,
Electric Experience i Acoustic Experience.
Zespoły te grały autorskie kompozycje jazzowe, jazz-rockowe i swingowe w składach z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi. Od lat był zafascynowany brzmieniem gitary jazzowej gypsy z lat 30. i 40. XX wieku, co zaowocowało w 2012 roku stworzeniem kompozycji i nagraniem własnej płyty w stylu gypsy (Tango for Django). Album jest zainspirowany muzyką Django Reincharda (premiera 1 czerwca 2016). Ulubione nurty muzyczne: jazz, rock, blues, gypsy; artyści: Django Reinhardt, Pat Metheny, John Scofield, Scott Henderson, Al di Meola, Mike Stern, Jimi Hendrix, Joe Satriani, Steve Vai, B.B. King, Stevie Ray Vaughan, Biréli Lagrene.
Był wieloletnim nauczycielem gry na gitarze akustycznej, klasycznej i elektrycznej. Stworzył liczne warsztaty muzyczne i gitarowe. Opracował własny program nauki i sposób prowadzenia zajęć, dostosowany do indywidualnych możliwości i stylistyki każdego gitarzysty.
Od 2004 r. był wykładowcą w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. K. Komedy w Warszawie. Od 1995 r. uczył w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie i w wielu innych ośrodkach kultury w całej Polsce.
Od 2008 r. akompaniował niewidomemu pieśniarzowi Romanowi Roczeniowi.

Waldemar Lewandowski do dziś inspiruje swoich uczniów - niżej najnowsza produkcja Legionowskiej Szkoły Bluesa - płyta "Uczniowie Waldemara"

"NARESZCIE"!!!
Solo Maciej Sych."O śnie""To nie jest Blues"Kolejny razNie ja

Podziel się: