Recital organowy Jana Bokszczanina

Recital organowy Jana Bokszczanina odbył się 8 marca 2020 w kościele Świętego Ducha w Legionowie.
W programie koncertu znalazły się utwory:
Johann Sebastian Bach - Toccata i fuga d-moll
Johann Pachelbel - Aria Sebaldina
Marian Sawa - Trzy preludia
Joel Martinson - Aria on Chaccone
Cesar Franck - Chorał a-moll
Ennio Morricone - "Obój Gabriela" z filmu "Misja"Jan Bokszczanin, prof. UMFC - organista, pedagog.
W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem wybitnego pedagoga prof. Jesse E. Eschbacha.
Koncertuje w większości krajów Europy, Rosji, Azji oraz USA.
Występował z recitalami organowymi w tak prestiżowych miejscach jak: Katedra Notre Dame de Paris, Katedra we Freibergu, Katedra w Brugii, University Chappell w Glasgow, Katedra Katolicka w Moskwie, Meyerson Symphony Hall w Dallas (USA) oraz Katedra Matki Bożej Anielskiej w Los Angeles, w której 11 listopada 2018 roku wykonał koncert w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości .
Jan Bokszczanin nagrał ponad dwadzieścia płyt CD z muzyką organową dla renomowanych wytwórni płytowych, a w 2012 roku nakładem wydawnictwa POLIHYMNIA ukazała się jego monografia ? "Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej". Pod jego redakcją w wydawnictwie Polihymnia Lublin ukazały się cztery zeszyty z utworami Mariana Sawy.
Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory m.in.: Marian Sawa,, Krzesimir Dębski, Adam Sławiński, Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow, Alicja Gronau-Osińska, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Piotr Tabakiernik, Ignacy Zalewski oraz Piotr Wróbel. Marian Sawa dedykował mu osiem z jedenastu skomponowanych dla niego utworów.
Jan Bokszczanin pracuje na stanowisku profesora na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (filia Białystok). Piastuje także stanowisko Prodziekana na tejże Uczelni.
W 2019 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu honorową odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Podziel się: