Zbiorowa wystawa malarstwa Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików

Wernisaż zbiorowej wystawy malarstwa Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików odbył się 17 listopada 2019 w Galerii Sztuki Ratusz w Legionowie
O wystawie:
To piąta już wystawa ZPAMiG-u w legionowskiej Galerii Sztuki Ratusz, a jednocześnie ekspozycja fetująca 35-lecie istnienia stowarzyszenia.
Układanie wystawy z prac wielu artystów o silnych osobowościach, posługujących się różnorodnymi technikami i stylistykami, postrzegających świat na wiele odmiennych sposobów to przedsięwzięcie trudne i nieraz karkołomne; ale wielkie zjawiska estetyczne często rodzą się w bólach i wśród licznych przeciwności. Jak zwykle stajemy przed ZPAMiGowską wystawą pozornie bezradni, skazani na poszukiwanie klucza do ekspozycji, schematu interpretacji, próbując znaleźć i uzgodnić jakiś obszar wspólny prezentowanych wizji.
Tym razem, po przejrzeniu prac, nadałem tej wystawie swój prywatny tytuł: Martwy krajobraz - żywa natura. Oto bowiem malarze przywołują przed nasze oczy fragmenty krajobrazów pozbawionych ożywionej obecności, a tam, gdzie odwołują się formalnie do konwencji "martwej natury" - czynią ją ożywioną. W tej wspólnej wizji czterdziestu twórców króluje zatem paradoks. Pełno dziś wokół przedziwnych paradoksów zarówno w sztuce, jak i w codziennym życiu - dlatego warto przyjść i zobaczyć, aby się z tymi paradoksami zmierzyć oko w oko.

Podziel się: