Wojciech Karolak Piano Trio oraz Adam Bałdych Quartet na Mazowieckim Jazz Jam Legionowo

Wojciech Karolak Piano Trio oraz Adam Bałdych Quartet wystąpili na koncercie w ramach Mazowieckiego Jazz Jam Legionowo 19 października 2019 w sali widowiskowej ratusza.

Wojciech Karolak, wybitny legendarny polski jazzman, wirtuoz organów Hammonda, pianista, kompozytor i aranżer przedstawia długo oczekiwany nowy album pt. "Moontag", tym razem w klasycznym fortepianowym trio jazzowym. W programie prezentującym utwory z tej płyty biorą udział: wybitny kontrabasista, zdobywca nagrody Grammy Paweł Pańta, który jest również pomysłodawcą i producentem płyty oraz mistrz swingowego grania, perkusista Arek Skolik. Na "Moontag" składają się kompozycje wybitnych postaci polskiej muzyki: Karolaka, Kurylewicza, Komedy, Wasowskiego, jak również twórców amerykańskich: Ellington, Previn, Robinson, Lane i Hefti. Melodyjność gry Karolaka, jego swing, umiar i wyczucie formy doskonale łączą się z błyskotliwymi i śpiewnymi solówkami basu oraz bluesowym i swingowym brzmieniem sekcji rytmicznej napędzanej przez Skolika.
To doskonałe brzmiąca audiofilska muzyczna podróż do krainy swingu, bluesa, ballady jazzowej i zaskakującego latynoskim kolorem. Obowiązkowa pozycja dla każdego fana jazzu.

Adam Bałdych Quartet
SACRUM PROFANUM to najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu, nagrany dla prestiżowej niemieckiej oficyny wydawniczej ACT MUSIC, który swoją premierę miał 29 marca 2019 roku. SACRUM PROFANUM jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata - jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Kompozycje średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie "Miserere" Gregorio Allegriego czy utwory współczesnej awangardzistki Sofi Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany z ogromnym namaszczeniem formalnym, a jego próby jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjno - interpretacyjnej były wręcz zabronione. Bałdych czujnie obserwując przemiany dzisiejszego świata, podejmuje to wyzwaniei tworzy nowy projekt, włączając w niego również swoje nowe kompozycje napisane specjalnie dla tego kwartetu. Po nie zwykle udanych projektach "TheNewTradition" z Yaronem Hermanem, "Antiphona-PsalmySyryjskie" czy tatnio "Brothers" z norweskim Helge Lien Trio, Bałdych tym razem proponuje muzykę niezwykle uduchowioną realizowaną w duchu nieskrępowanej improwizacji i przyużyciu współczesnych środków artystycznych jak dźwięk dookólny i wizualizacje. Tworzy muzykę konceptualną, ale wciągłym dialogu ze swoim odbiorcą. Najnowszy projekt Adama Bałdycha - Adam Bałdych Quartet - współtworzony jest z wybitną czołówką polskiego jazzu Krzysztofem Dysem na fortepianie, Michałem Barańskim na kontrabasie i Dawidem Fortuna na perkusji. "Spoglądając wstecz na dorobek Adama Bałdycha odnoszę wrażenie, że gra w tej chwili z najlepszym zespołem, jaki udało mu się stworzyć w ostatnich latach, a album "Sacrum Profanum" jest jedną z najlepszych płyt jazzowych, jakie ukazały się w ostatnim okresie". (Tomasz Szachowski)

Mazowiecki Jazz Jam Legionowo jest współfinansowany ze środków samorządu Województwa Mazowieckiego.Wojciech Karolak Piano Trio

Adam Bałdych Quartetzdjęcia - Matylda Durka

Podziel się: