Stanisław Dziewior - trąbka
Wacław Golonka - organy
wystąpili w ramach XV Festiwalu Muzyki
Kameralnej i Organowej w Legionowie


18 sierpnia, w niedzielę, o godz. 16.00
w kościele Świętego Ducha, Legionowo, ul. ks. Schabowskiego 2
w ramach XV Legionowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej wystąpili:
Stanisław Dziewior - trąbka
Wacław Golonka - organy
Jan Bokszczanin - prowadzenie


W programie usłyszeliśmy:
Jeremiah Clarce (1674 - 1707) - The prince of demenark`s march
Fratišek Kxaver Brixi (1732 - 1771) - Preludium F-dur
Johann Frdinand Norbert Seger (1716 - 1782) - Toccata i fuga a-moll
G. F. Haendel (1685 - 1759) - Suita na Wodzie na trąbkę i organy
Ouverture, Gigue, Air (Menuet), Boureé, Marche
J. S. Bach (1685 - 1750) - Preludium i fuga G-dur BWV 541
M. Lorenc (1955-) - Ave Maria (z filmu Pasja)
W. Wawiłow (1925 - 1973) - Ave Maria
Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809 - 1847) - Sonata D-dur op. 65 nr 5
Andante, Andante con moto, Allegro maestoso
J. Stanly (1712 - 1786) - Trompet Voluntary
Stanisław Dziewior ukończył studia w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w 1983 r. Podstawowym nurtem jego działalności artystycznej jest praca w NOSPR w Katowicach, z którą związany jest od 1980 r. pełniąc obecnie funkcję trębacza solisty. Będąc muzykiem tej orkiestry wziął udział w kilkudziesięciu tournees koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji, występując w wielu renomowanych salach koncertowych i podczas znaczących festiwali. Z NOSPR-em dokonał licznych nagrań dla wielu krajowych i zagranicznych wytwórni fonograficznych. Jako solista NOSPR nagrał dla potrzeb archiwalnych Polskiego Radia m. in. Koncert na trąbkę i orkiestrę A. Arutuniana oraz Koncert gotycki na trąbkę i orkiestrę A. Panufnika. W charakterze solisty występuje z orkiestrami filharmonicznymi w całym kraju. Często zapraszany jest do udziału w pracach jury wielu konkursów i przesłuchań muzycznych oraz w charakterze wykładowcy kursów i warsztatów muzycznych. Jest profesorem klasy trąbki w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz kierownikiem Katedry instrumentów dętych i perkusji.

Wacław Golonka - organista, doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykształcenie muzyczne otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Hansa Haselböcka. Dyplomy ukończenia studiów zakresie gry na organach otrzymał z wyróżnieniem. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze (II nagroda), Norymberdze (III nagroda) i Pretorii gdzie oprócz Grand Prix otrzymał wyróżnienia za najlepsze wykonanie sonaty trio J. S. Bacha, najlepsze wykonanie recitalu w pół finale oraz Symfonii z orkiestrą F. A. Guilmanta w finale konkursu. Działalność koncertowa zaprowadziła go do Azji, RPA, Ameryki Północnej oraz wielu krajów Europy. Występował w wielu europejskich katedrach (np. Wiedeń, Chartres, Lozanna), salach koncertowych Filharmonii Narodowej w Warszawie, Berliner Philharmonie, Nottingam Albert Hall, Meistersingerhalle w Norymberdze, Cleveland Museum of Art, sali austriackiego radia ORF w Wiedniu, słowackiego radia w Bratysławie oraz wielokrotnie w sali B. Smetany w Pradze. W 1997 r. zagrał serię koncertów w USA, odbył także trzykrotnie tourneé po Republice Południowej Afryki występując w najważniejszych ośrodkach muzycznych kraju.
Wacław Golonka występował jako solista z orkiestrami Radio Philharmony Orchestra w Pretorii, z Filharmonią Bydgoską i Brneńską, praskim FOK, Concerto Avenna, Bielską Orkiestrą Kameralną, Cappelą Craciviensis i Śląską Orkiestrą Kameralną. Z orkiestrą Concerto Avenna nagrał koncert organowy Pawła Łukaszewskiego. Nagranie znalazło się na płycie z kompozycjami autora koncertu, która otrzymała nagrodę Fryderyka 2008 roku. Zrealizował wiele nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych. Jego nagranie dla TV Polonia ilustrowało cykl filmów "Madonny Polskie" a Telewizja Katowice zrealizowała w 1998r film o jego działalności pt: "Muzyka dźwięku i przestrzeni". Nagrania dokonane przez Czeskie Radio prezentowane są w europejskiej sieci EBU. Czeskie Radio zrealizowało także nagrania na płyty CD. Nagrywał dalej dla holenderskiego radia Hilversum, niemieckiego Bayerischer Rundfunk, austriackiego ORF, Radia Słowackiego i Watykańskiego oraz Czeskiej Telewizji. Jako kameralista współpracuje z wieloma artystami prezentując muzykę wszystkich epok i stylów. Jest autorem nagrania CD oraz książki Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) - w żywiole koloryzmu dźwiękowego. Prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Muzycznym im. Fr. Chopina w Warszawie, w akademiach muzycznych w Gdańsku, Poznaniu i Hochschule für Musik und Theater w Lipsku oraz kurs interpretacji muzyki organowej w kościele św. Tomasza w Lipsku.

Podziel się: