Zespół Jerycho zainaugurował XV Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

Rozpoczął się XV Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej. Imprezę zainaugurował zespół wokalny Jerycho, który 28 lipca 2019 w kościele Miłosierdzia Bożego dał znakomity koncert, przyciągając na to wydarzenie liczną publiczność.
Zespół wystąpił w składzie: Paweł Szczyciński, Łukasz Kalisz, Aleksander Suchta, Stanisław Szczyciński, Bartosz Izbicki - kierownictwo i instrumenty dawne (lira korbowa, portatyw, fidel, fisharmonia).
W programie znalazły się następujące utwory:
"Bogurodzica" i pieśni maryjne
Bogurodzica - wersja krakowska z XV w.
Mater Dei/Mater Virgo pia/Eius - motet z XIV w.
Ave Virgo regia/Ave gloriosa/Domino - motet z XIV w.
Alleluja. Ab arce siderea - XV w.
O wielka Matko - pieśń z Jasnej Góry
Gdy miły Jezus - pieśń na pustą noc
Salve sancta Parens - pieśń z XVI wieku
Gwiazdo morza - pieśń ze Staniątek
Salve thronus Trinitatis - pieśń z XV w.
Benedicamus Domino - organum
Pod Twoją obronę
Koncert zapowiedział dyrektor MOK Zenon Durka.

Zespół Wokalny Jerycho
JERYCHO to zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez Bartosza Izbickiego. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół dawnego repertuaru Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji polskiego śpiewu praktykowanego do XIX wieku.
Zespół zadebiutował w 2014 roku i od tej pory aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym przygotowując liczne projekty, nagrywając płyty i koncertując w kraju za granicą (Czechy, Węgry, Litwa). W 2014 roku dla Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu zespół przygotował program "Missa Polonica AD 1475", który pokazał bogactwo muzyczne polskiego późnego średniowiecza, a przede wszystkim rekonstrukcję stylu "cantus planus multiplex", czyli praktyki śpiewania chorału na głosy.
W roku 2015 zespół przygotował program "Laudario Polonico" przedstawiający dziedzictwo laudy franciszkańskiej w Polsce. Zapis tego koncertu został wydany na płycie CD (wyd. Mikroklimat 2016). Dla wydawnictwa "Musica Iagiellonica" zespół zrealizował nagranie "Historia Sancti Stanislai" - obszernych fragmentów oficjum rymowanego "Dies adest celebris" o św. Stanisławie, a także mszy i oficjum o św. Janie Jałmużniku z wawelskiego rękopisu z 1503 roku. Oba materiały ukazały się w serii MECCA (Musica in Ecclesia Cathedrali Cracoviensi Audita) - tom 2 i 4.
W 2016 roku zespół uczestniczył w rozpoczęciu obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski 10 kwietnia w Pradze - śpiewał podczas mszy świętej w Bazylice św. Jerzego i dał tam koncert - przedstawił m.in. wielkanocne motety z kancjonału Jana Franusa.
W 2016 roku w związku z 1050 z rocznicą Chrztu Polski zespół wziął udział w projekcie badawczym z dr. hab Jakubem Kubieńcem (UJ) i Marcelem Pér?s'em (Ensemble Organum), którego zwieńczeniem był koncert "Chrzest Mieszka - księcia polskiego" - 10 listopada w katedrze płockiej.
W roku 2017 zespół dokonał nagrania programu "Chrzest Mieszka", nad którym kierownictwo artystyczne objął Marcel Pér?s. W 2019 roku planowane jest wydanie tego materiału na płycie CD. W 2018 roku ukazała się płyta "Surgit Leo fortis" z późnośredniowiecznym repertuarem wielkanocnym (wyd. Ars Sonora). Na 100-lecie odzyskania niepodległości zespół przygotował album ?Bogarodzica? (wyd. Fundacja InCanto), który miał premierę 11 listopada 2018 roku. Oba albumy zostały "płytami numeru" czasopisma Ruch Muzyczny (1/2019).
W roku 2018 zespół zainaugurował festiwal Musica Divina w Krakowie, wystąpił też na festiwalu Banchetto Musicale w Wilnie.
W 2019 roku zespół wydał płytę "Golgotha" (wyd. Fundacja InCanto) ze śpiewami na Wielki Post, a na zamówienie festiwalu Misteria Paschalia wykonał liturgicznie trzygodzinne nabożeństwo Ciemnych Jutrzni na Wielki Piątek.

Podziel się: