Recital lutnistki Jung Min Kim w Salonie Artystycznym
Recital lutnistki Jung Min Kim odbył się 12 maja 2019 w Salonie Artystycznym im. F. Chopina.
Jung Min Kim urodziła się w 1989 roku, w Seoulu (Seulu). Dzieciństwo spędziła w Tokio. Studiowała śpiew w Seoul Arts High School oraz Ewha Womans University. Swoją wiedzę pogłębiała na studiach specjalistycznych w tak renomowanych uczelniach jak: Musik Hochschule w Trossingen (śpiew barokowy), Civica Scuola di Musica w Mediolanie (lutnia) czy Conservatorio Franco Vittadini w Pawii (w klasie lutni renesansowej, którą prowadził prof. Massimo Lonardi).
Jest członkiem zespołu Ensemble "Resveilli?s Vous" prowadzonego przez Claudię Caffagni. Zespół gościł na wielu międzynarodowych festiwalach poświęconych muzyce dawnej m.in.: w Rzymie, Rawennie, Modenie, Trieście czy Klagenfurcie.
Artystka ma swoim koncie nagrania dla wytwórni takich jak Amadeus i Brillant Classics. W 2018 roku wykonała solowy recital w katedrze Myeongdong w Seulu, a także wygłosiła wykład poświęcony historycznym zagadnieniom wykonawczym w Korea National University of Arts oraz Dankook University. Prowadziła, także warsztaty w Maynooth, w Irlandii. Prowadzi zespół Dionea Ensemble, z którym występuję regularnie wykonując muzykę renesansową i barokową.
Dzisiejszy zatomizowany świat, głośny, chaotyczny nie daje wielu sposobności by podziwiać piękno, które nas otacza. Tym bardziej jeśli jest to piękno niezwykle subtelne, delikatne, wymagające od obserwatora dużej wrażliwości. Czy potrafimy jeszcze kontemplować, doceniać takie piękno? Miejmy nadzieję, że tak bo dobrą okazją ku temu będzie koncert, który odbędzie się 12.05 w ramach Salonu Artystycznego im. Fryderyka Chopina. Program koncertu przeniesie słuchaczy w czasy renesansu i wczesnego baroku. Zabrzmią dzieła zapomnianych dziś mistrzów, których muzyka gościła na najznakomitszych dworach Europy. Wśród kompozytorów znajdziemy takie nazwiska jak: John Dowland, Francesco da Milano, Hieronymus Kapsberger, Giulio Caccini, a także jego córkę, Francescę. Usłyszymy również utwór Michelangela Galilei, młodszego brata Galileusza. Wszystkie dzieła zostaną wykonane na lutni, instrumencie o najdyskretniejszym, anielskim brzmieniu spośród instrumentów historycznych. To pewien paradoks, że największe namiętności najlepiej wyraża subtelność. W świat miłości, śmierci, piękna przeniesie słuchaczy jedna z czołowych lutnistek młodego pokolenia Jung Min Kim.
Michał Jung