Koncert inauguracyjny Legionowskiej Orkiestry Barokowej

Koncert inaugurujący występy Legionowskiej Orkiestry Barokowej odbył się 7 kwietnia 2019 w sali widowiskowej legionowskiego ratusza.
Orkiestra wystąpiła w składzie: Agnieszka Banach - sopran, Artur Szałkowski - bas, Jan Pietkiewicz - skrzypce, Łukasz Parcheta - skrzypce, Bartłomiej Szymborski - altówka, Bernadetta Wieczerzyńska - wiolonczela, Michał Jung - klawesyn.
Program koncertu:
Georg Friedrich Händel (1685-1759)
Suita B-dur, Aria "Verdi prati", Aria "Si, tra i ceppi", Sarabanda d-moll, Concerto nr 4, Aria "Lascia ch'io pianga", Aria "Pianger' la sorte mia", Fantazja a-moll, Concerto grosso B-dur.

Dzisiejszy świat muzyki to świat wielobarwny, pełen ciekawych postaci, skandalistów, anegdot i historyjek. Tych prawdziwych i tych zmyślonych. A jak było kiedyś? Czy dawniejsze czasy miały swoich celebrytów? Czy żyły skandalami towarzyskimi śmietanki artystycznej?
Jeśli o jakimś kompozytorze można powiedzieć, że był gwiazdą, za którą szalały tłumu, że wiódł życie celebryty znanego w całym ówczesnym świecie, bogatym oraz wpływowym to bez wątpienia można powiedzieć, że taką osobą był Georg Friedrich Händel.
Nazywany królem muzyki nie bał się stawać w szranki z największymi kompozytorami swojego pokolenia, niejednokrotnie tocząc je na ?obcym? terenie. Do historii przeszedł muzyczny pojedynek między Händlem, a Domenico Scarlattim, który miał miejsce we Włoszech. Zebrani widzowie oceniać mogli wirtuozerię gry na klawesynie i organach. Zdarzało się, że spory muzyczne, w które się angażował miały swoje zakończenie na ostrzu szpady. Tak było podczas wystawienia jednej z oper Johanna Matthesona. Händel realizował partię klawesynu, podczas gdy Mattheson jako śpiewak-solista prezentował się na scenie; po wykonaniu swojej partii Mattheson chciał powrócić do klawesynu na co Händel mu nie pozwolił. Wzburzony takim obrotem sprawy śpiewak wyciągnął szpadę i jednym pchnięciem chciał rozwiązać spór. W ostatniej chwili Georg Friedrich zasłonił się partyturą. Całe wydarzenie nie przeszkodziło obu panom biesiadować razem tego samego wieczoru. A czy barwne życie Händla miało wpływ na jego muzykę? Z całą pewnością...wystarczy wymienić dzieła takie jak Muzyka na wodzie, suity orkiestrowe, koncerty organowe, legendarnego Mesjasza, niezliczoną ilość pięknych arii z jego oper czy doskonałe Concerti grossi. Właśnie twórczość orkiestrowa i najpiękniejsze arie będą treścią najbliższego koncertu Legionowskiej Orkiestry Barokowej. Usłyszeć będzie można chociażby arie Lascia ch'io pianga czy Verdi prati, Suitę orkiestrową B-dur, a także utwory , które należą dziś do tych najbardziej znanych jak Sarabanda d-moll oraz Concerto grosso nr 7. O ponadczasowej wartości jego muzyki niech świadczą słowa innego wielkiego kompozytora Josepha Haydna: On jest mistrzem nas wszystkich.

Michał JungPodziel się: