Koncert dla dzieci "Stanisław Moniuszko - Verbum nobile"

Koncert dla dzieci zatytułowany "Stanisław Moniuszko - Verbum nobile" w wykonaniu artystów Filharmonii Narodowej odbył się 8 stycznia 2019 w legionowskim MOK.
Wystąpili: Aleksandra Klimczak - sopran (Zuzia), Arnold Kłymkiw - tenor (Stanisław-Michał), Andrzej Lenart - baryton (Marcin Pakuła), Przemysław Szkodziński - bas (Serwacy Łagoda), Elżbieta Mąkowska - fortepian.
W maju 2019 roku będziemy obchodzić 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej. Z tej okazji, podtrzymując wieloletnią tradycję prezentowania dzieł operowych, wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy jego jednoaktówki z 1861 roku pod łacińskim tytułem Verbum nobile ("słowo szlacheckie"). Jest to opowieść o miłości, której na przeszkodzie stoi właśnie dane nierozważnie, ale w zgodzie ze staropolskim obyczajem, szlacheckie słowo honoru. Chociaż Moniuszko zdaje się z tego drwić, to jednak świat szlacheckich dworków i ich mieszkańców przedstawia z czułością i szacunkiem. Pogodny, sielankowy charakter dzieła, pełna uroku, polska z ducha muzyka, wreszcie zmysł dramaturgiczny kompozytora - wszystko to sprawia, że Verbum nobile skutecznie opiera się upływowi czasu i zachowuje swą atrakcyjność również dla współczesnych, "mniejszych" i "większych" odbiorców.

Podziel się: