Colin Bass z zespołu Camel w Legionowie

Colin Bass, basista legendarnego niegdyś zespołu Camel, wystąpił 1 grudnia 2018 w Legionowie. Wraz ze słynnym muzykiem na scenie pojawiły się dwa polskie zespoły: Amarok i Cereus.

Zdjęcia - Dorota Ćwiek / Antyportal
Wiecej zdjęć na FB

Colin Bass jest na scenie rocka progresywnego już od 50. lat. Wraca teraz z winylowym wydaniem płyty An Outcast of the Islands, nagranej 20 lat temu. Colin zaczynał karierę w zespole Krisis (1968), w latach 70-tych eksperymentował z Velvet Opera, Clancy oraz u boku Steve`a Hillage`a.
W 1978 Colin Bass dołączył do zespołu Camel jako basista, nagrali wspólnie dwa albumy oraz koncertowali w Japonii i Europie. W 1981 odszedł chwilowo z grupy i kontynuował solową działalność w Paryżu.
Colin Bass w latach 80-tych grał z londyńską grupą African band Orchestra Jazira, z grupą 3 Mustaphas 3 jako Sabah Habas Mustapha. Od tamtego momentu wiele jego muzycznych utworów było podpisanych właśnie tym nazwiskiem. W 1991 Colin stworzył duet The Tension Mounting Boys z Benem Mandelsonem.
Od 1991 roku jego los znowu przeplótł się z Camelem. Po kolejnych sukcesach zespołu i muzyki Sabah Habas Mustapha przyszedł czas na solowy rock progresywny. An Outcast of the Islands został nagrany częściowo w Californii, a częściowo w Polsce z udziałem zespołu Camel - Andy Latimera i Dave Stewarta oraz polskich muzyków: Wojciecha Karolaka, Jacka Zasady, Zbyszka Florka i Macieja Mellera oraz Marcina Błaszczyka i Szymona Brzezińskiego. Colin później niejednokrotnie współpracował z Polakami, a w 2005 roku nagrał razem z Józefem Skrzekiem z SBB płytę Planetarium.
Dotychczas Colin nagrał razem trzy solowe albumy.
Trasa koncertowa odbyła się z okazji 20-lecia wydania An Outcast of the Islands i to właśnie materiał z tej płyty był motywem przewodnim występów. Colin w towarzystwie muzyków zespołu Amarok zagrał w Piekarach Śląskich, Legionowie i Poznaniu, a fani mogli zakupić rocznicowe wydanie albumu na czarnym krążku.

Podziel się: