X lat Galerii Sztuki Ratusz - wystawa Barbary Retmaniak

Galeria Sztuki Ratusz w Legionowie świętowała 28 września 2018 swoje dziesięciolecie. Na tę wyjątkową okazję przygotowano wernisaż wystawy malarstwa Barbary Retmaniak.
Licznie zgromadzeni miłośnicy i obserwatorzy Galerii wysłuchali okolicznościowych laudacji dyrektora MOK Zenona Durki, bohaterki wieczoru Barbary Retmaniak, prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego i - co jest rzadkością - opiekuna i szarej eminencji Galerii - Roberta Żebrowskiego.
Wernisaż uzupełniła prezentacja Teatru Form Niewymyślnych oparta na fragmentach "Łąki" Leśmiana wyreżyserowana przez Walentynę Janiszewską.

Filmowa relacja z wernisażu autorstwa Aldka Krzyżanowskiego. Dziękujemy!JESIENNE JUBILEUSZE
o dziesięcioleciu Galerii Sztuki Ratusz i sali widowiskowej

Nic dwa razy się nie zdarza (jak twierdzi Szymborska), ale też nic się nie kończy prostym tak lub nie (jak sugeruje Kaczmarski); dobrze mieć świadomość obu tych poetyckich opinii przystępując do świętowania każdego jubileuszu. A jubileusze w najbliższym czasie mamy dwa: X-lecie sali widowiskowej w ratuszu i X-lecie Galerii Sztuki Ratusz; oba swoje apogeum osiągną w ostatni piątek i sobotę września, kiedy to w sali widowiskowej koncertować będą artyści legendarnej Piwnicy pod Baranami, a w Galerii Sztuki Ratusz otworzymy przeglądową wystawę malarstwa Barbary Retmianiak.
Jako że nic dwa razy się nie zdarza - warto wspomnieć o dziesięcioletniej historii obu miejsc. Zacznijmy więc od statystyk, które, głuche i ślepe na jakość, informują nas jednak celnie o ilości.
Galeria Sztuki Ratusz gościła ponad 200 wystaw, w tym niemal 50 zbiorowych; łącznie ponad 500 plastyków, amatorów i profesjonalistów, wyeksponowało niemal 10.000 prac we wszystkich dostępnych technikach.
Liczba imprez w sali widowiskowej sięgnęła 900. Większość - niemal 300 - to koncerty. Do tego prawie 200 spektakli teatralnych, w tym ponad sto dla najmłodszej publiczności. Ponadto 250 projekcji filmowych dla dzieci i 100 dla dorosłych, oraz 150 konkursów, przeglądów i wydarzeń edukacyjnych. A także ponad 40 kabaretów.
Obliczone tu imprezy to tylko zorganizowane i współorganizowane przez MOK - ponadto udostępniliśmy salę więcej niż 1000 razy na działania innych podmiotów: firm, urzędów, fundacji, stowarzyszeń, grup nieformalnych.
Liczby, tworzące niezbędny kontekst historii, nie mówią jednak wszystkiego; kultura domaga się kontekstu jakości, szczególnie gdy 260-osobowa widownia ma artystów niemal na wyciągnięcie ręki, bo sala robi wrażenie kameralnej i sprzyjającej bliskości.
Śpiewali i grali dla nas: Aga Zaryan, dwukrotnie Renata Przemyk, Michał Bajor, Grzegorz Tunau, Ryszard Rynkowski, Małgorzata Walewska, Bogusław Morka, Konstanty A. Kulka, Irena Santor, Halina Kunicka.
I ci, których historia żyje już tylko w naszej pamięci: Zbigniew Wodecki, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Maciej Zembaty.
Toczył się przez tę salę pulsujący energią i nostalgią rytm jazzu i bluesa: Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Włodzimierz Pawlik, Lora Szafran, Ewa Bem.
Brzmiały w niej poetyckie deklaracje bardów: Antoniny Krzysztoń, Leszka Długosza, Roberta Kasprzyckiego, Jarosława Chojnackiego, Starego Dobrego Małżeństwa.
Teatralne ślady zostawili tu Jan Peszek i Piotr Cyrwus, a muzyczne Władysław Komendarek ilustrujący na żywo film "Metropolis".
Młodzi mistrzowie fortepianu i smyczka coraz częściej grywają tu klasyków, krążąc wokół Chopina. I oni, i my, wiemy przecież, że nic się nie kończy prostym tak lub nie; próbujemy zatem kroczyć w drugie X-lecie.
Wiedząc, że ilość jest istotna tylko jako statystyka przeszłości, sięgamy w przyszłość jakością. Trwając przy ciągle żywej w Legionowie tradycji jazzu wykreowaliśmy nową markę festiwalu Mazowiecki Jazz Jam. Już w październiku tego roku pojawią się w jubileuszowej sali Joe Cocker Project oraz Sławek Jaskułke Sextet (19 X), Mateusz Smoczyński Quintet oraz Adam Makowicz (20 X).
Kontynuując tradycję ambitnych bardów pójdziemy wiosną przyszłego roku śladami Osieckiej, Przybory i Młynarskiego podczas II edycji festiwalu "Kiedy mnie już nie będzie".
Wierząc w tradycyjnie mocne brzmienia progresywnego rocka powitamy wiernych fanów na V edycji ProgRockFest.
Otwarta na "przypadkową" publiczność przestrzeń Galerii Sztuki Ratusz prezentuje dokonania plastyków z Legionowa i okolic, ale także z odległych zakątków Polski i Europy. Ekspozycje zachwycają lub odrzucają, uwodzą albo śmieszą - takie są oblicza współczesnych sztuk plastycznych. Do najciekawszych prezentacji na pewno zaliczyć można wystawy zbiorowe: Światło, Zimowe przesilenie, Kopia - falsyfikat - inspiracja, animowane przez Zofię Piotrowską i Barbarę Retmianiak.
Od czasu do czasu pozwalamy sobie na niebanalne plastyczne święto - wracamy do mistrzów światowego formatu. Lista obecności jest znacząca: Albrecht Durer, Rembrandt van Rijn, Marc Chagall, Salvador Dali, Pablo Picasso, Joan Miró, Henri Matisse, Toulouse Lautrec, Zdzisław Beksiński, Franciszek Starowieyski.
Na koniec pierwszego X-lecia i początek następnego musieliśmy co nieco pochwalić się dokonaniami. Pozostaje jeszcze podziękować tym, którzy nasze dokonania śledzą - wiernej legionowskiej publiczności; bez niej i sala, i galeria, pomimo najlepszej nawet formy - pozbawione byłyby życia.

Podziel się: