Spektakle "Na pełnym morzu" i "Opowiadanie o ZOO" w sali MOK-u

Dwa spektakle: Sławomira Mrożka "Na pełnym morzu" oraz Edwarda Albee`go "Opowiadanie o ZOO" pokazały zespoły teatralne z Gminnego Ośrodka Kultury w Nieporęcie 24 czerwca 2018.Sławomir Mrożek "Na pełnym morzu"
Głównymi bohaterami jednoaktówki, która miała premierę w 1961 roku, są trzej rozbitkowie, dryfujący na tratwie na tytułowym pełnym morzu. Odkrywają, że wyczerpały się już całe zapasy żywności, a są bardzo głodni. Postanawiają zatem, że jeden z nich zostanie posiłkiem dla dwóch pozostałych. Naturalnie żaden z nich nie chce zostać zjedzony. Najpierw rozważają losowanie, potem przeprowadzają wybory, poprzedzone wiecowymi przemówieniami ale głosowanie okazuje się nieważnym. Wreszcie dwaj spośród nich próbują wywrzeć moralną i psychologiczną presję na trzeciego, aby zgodził się zostać ich posiłkiem.
Obsada:
Kamil Krzyżanowski, Michał Kołnierzak, Aleksander Żulewski.
Reżyseria: Bogusława Oksza-Klossi

Edward Albee "Opowiadanie o ZOO"
Jedna z najbardziej znanych sztuk amerykańskiego dramaturga, polską prapremierę miała w roku 1962.
Przypadkowe spotkanie Piotra i Jerry'ego jest starciem dwóch światów i dwóch postaw życiowych: klasy średniej i "marginesu", pragmatyzmu i marzycielstwa, konformizmu i idealizmu. Padają tu pytania o kondycję ludzką, cel życia, osobowość człowieka. Świat istnieje na granicy zatracenia podstawowych wartości. Bohaterowie czują się wyobcowani, nie potrafią się porozumieć. Sztuka atakuje, za pomocą surrealistycznych skrótów sytuacyjnych, konformistyczne społeczeństwo XX wieku. Surowej krytyce poddana jest klasa średnia, jej ograniczenie, brak wrażliwości, unikanie trudnych pytań.
Obsada: Marcin Warpas, Kamil Krzyżanowski.
Reżyseria: Bogusława Oksza-Klossi.

Podziel się: